سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

معرفی متلب

معرفی متلب
تاریخ ارسال:۱۳۹۲/۵/۷ بازدید کنندگان:۱۰۰۸ نویسنده:اشکان حسین پور

متلب یک زبان سطح بالا برای محاسبات فنی است . متلب محاسبات، مجسم سازی و برنامه نویسی را در یک محیط با کاربری آسان همراه با بیان ساده ای از عبارات و مسایل برای ما فراهم می آورد.


استفاده های مشخصی که از متلب می شود عبارت اند از :


•    ریاضی و محاسبات
•    توسعه ی الگوریتم
•    مدلسازی، شبیه سازی، نمونه سازی
•    آنالیز داده و مجسم سازی و داده یابی
•    طراحی اشکال اینوگرافیک مهندسی
•    توسعه ی نرم افزاری مثل ساخت رابط های کاربری گرافیکی


متلب یک سیستم تعاملی که داده های ساده به صورت بدون بعد در آن آرایه می شوند. این کار اجازه می دهد که محاسبات فنی، به خصوص محاسبات ماتریسی و برداری در کسری از زمان به صورت عددی برنامه نویسی شوند.
نام متلب از matrix laboratory آمده است. متلب در اصل برای دسترسی به پروژه های توسعه یافته ی ماتریسی LINPACK  و  EISPACK نوشته شد .
متلب بعد از چند سال توسط افرادی تکامل یافت . متلب در محیط های دانشگاهی یک ابزار مناسب برای دوره های ریاضی و مهندسی و علمی است و در بحث های صنعتی بهترین محیط برای شبیه سازی و تحقیق برای بازدهی بیشتر و تجزیه و تحلیل امورات است .
تولباکس ها یکی از مشخصه های اصلی متلب هستند. در واقع یک تولباکس مجموعه ای از ابزار ها و داده ها برای کار با مسائل مشخصی است که به صورت یک بسته ارائه می شود و متلب توسط این بسته ها توسعه می یابد.

بخش های اساسی متلب :


زبان متلب : زبان متلب یک زبان ماتریسی سطح بالاست که کنترل دستور، تابع، ساختمان داده و شی گرایی از ویژگی های آن است. شما می توانید از زبان متلب به صورت دستوری کوچک و یا به صورت برنامه نویسی بلند و پروژه ای استفاده کنید.

محیط کاری متلب : محیط کاری متلب مجموعه ای از کمک ها و ابزار هاست که شما می توانید به عنوان یک برنامه نویس یا کاربر از آن استفاده کنید. این محیط متغیرهایی هم برای مدیریت ورودی و خروجی برای شما فراهم می کند.

قسمت گرافیکی : این قسمت شامل دستورات سطح بالا برای تصویرسازی دوبعدی و سه بعدی داده، پردازش تصویر و انیمیشن هاست . البته این قسمت دستورات سطح پایینی را هم در خود می گنجاند که می توانید با آن رابط کاربری گرافیکی بسازید.

توابع ریاضی : کلکسیون گسترده ای از توابع ریاضی که آن ها را از الگوریتم های مرحله به مرحله ی محاسباتی به صورت یک بسته در آورده اند .

رابط نرم افزاری متلب (API): این قسمت از متلب است که که به شما اجازه می دهد نرم افزار های c یا fortran را که با متلب تعامل دارند بنویسید. در واقع شما می توانید درون کدهایتان متلب را فراخوانی کنید و از آن به عنوان یک موتور محاسباتی استفاده کنید .
 

برچسب ها: دروس دانشگاهی متلب معادلات دیفرانسیل
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha