سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آشنایی با سانچیکو

آشنایی با سانچیکو
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۴/۳۰ بازدید کنندگان:۴۴۱ نویسنده:سامان موسوی

سانچیکو یکی از سلاح های سرد هنرهای رزمی می باشد که مانند نانچیکو دارای اسامی متفاوتی می باشد. امروزه از سانچیکو برای اجرای نمایش ها استفاده می شود. برخلاف نانچیکو که فقط می توان آن را در مبارزان نزدیک مورد استفاده قرار داد اما سانچیکو را می توان در فواصل طولانی تری نسبت به نانچیکو بر علیه حریف خود بکار برد.


ساختار کلی سانچیکو از 3 تکه چوب تشکیل شده است که به وسیله طناب یا زنجیر به هم وصل شده اند. همانند نانچیکو به هر چوب سانچیکو فک گفته می شود. سه تکه چوب ها حالات مختلفی از یک سلاح مبارزه ای را به نمایش می گذارند که هر کدام از حالت ها مختص مبارزات و یا نمایشات می باشد. حرکات این سلاح بسیار زیبا و پرقدرت می باشد.
همانطور که از شکل آن پیدا است انجام حرکات با سانچیکو دشوارتر از نانچیکو می باشد اما در صورتیکه قبلا با نانچیکو کار کرده باشید و بر تکنیک های آن آگاه باشید راحت تر می توانید کار با سانچیکو را یاد بگیرید. عملکرد و قدرت سانچیکو بیشتر از نانچیکو است، به نحوی که می توان فنون تدافعی و تهاجمی بسیار مؤثری را با آن اجرا نمود. با این همه تسلط بر فنون و تکنیک های سانچیکو احتیاج به ماه ها تمرین پیوسته زیر نظر استادی مجرب دارد. اما پس از مهارت یافتن در این سلاح شما می تواند از راه دور به چند حریف ضربه زده و اجازه ندهید آنان به شما نزدیک شوند.
امروزه رزمی کاران رشته های ووشو و کونگ فو از سانچیکو در همایش هایشان استفاده می کنند و کمتر کسی از آن برای مبارزه استفاده می کند. هنگام تمرین با این سلاح نیز اگر تازه کارها مراقب نباشند ممکن است به خودشان صدمه بزنند. این سلاح الهام گرفته از نانچیکو می باشد.


ساختار سانچیکو


سانچیکو نیز مثل نانچیکو دارای انواع متفاوتی می باشد. ازجمله آنها می توان به سانچیکوهای چوبی، پلاستیکی، فلزی، پارچه ای، ابری و باتومی اشاره کرد. اغلب از سانچیکوهای پلاستیکی برای انجام حرکات نمایشی و از سانچیکوهای باتومی برای مبارزه استفاده می شود. همچنین با توجه به نوع و شرایط آنها، سانچیکو در اندازه های مختلفی ساخته می شود.


سانچیکو در هنرهای رزمی


شهرت سانچیکو با نمایش در فیلم های چینی افزایش یافت. اغلب حرکات سانچیکو مانند چرخاندن آن بالای سر، چرخش پشت کمر و روی گردن در چوب نیز وجود دارد. به این دلیل این حرکات را می توان با چوب نیز انجام داد. علاوه بر آن سانچیکو دارای تکنیک های مشابهی با زنجیر و نانچیکو می باشد.
شما می توانید با کنترل کرده یکی از قطعه های آن، سانچیکو را در فواصل کوتاه تری مورد استفاده قرار دهید. در کل این سلاح این سلاح برای فواصل طولانی (به کار گیری سه قطعه)، فواصل متوسط (استفاده از دوقطعه)، فواصل کوتاه (جمع کردن سلاح و یک قطعه) مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه برآن شما می توانید از قسمت های مختلف سانچیکو برای حمله کردن، ضربه زدن، دفاع کردن، خلع سلاح کردن و همچنین چرخاندن حریف استفاده کنید. شما با استفاده از زنجیرهایی که چوب ها را به هم متصل کرده اند می توانید سلاح دشمن خود را مهار کنید.
ازجمله بزرگترین نقطه ضعف های سانچیکو می توان به کنترل بسیار سخت آن اشاره کرد. کاربرد آن در طول میانی یا بلند آن و هنگام عدم اصابت ضربه به حریف، باعث چرخش بازوها به سمت خود فرد خواهد شد. به این دلیل زمان زیادی از استادان هنر رزمی باید صرف کنترل و به کارگیری مجدد این بازوها شود. هرچند با توجه به نسبت طول زنجیر به بازوها این سلاح، از سلاح هایی که دارای انعطاف بالاتری هستند راحت تر کنترل میشود. هنگام استفاده در برد کوتاه نیازی به کنترل نیست زیرا بازوی اول و سوم در دست قرار گرفته اند و بازوی دوم هم مجال حرکت زیادی ندارد.


سانچیکوی مبارزه ای


این نوع سانچیکو که از امش پیداست جهت مبارزه بکار می رود و با سانچیکوی نمایش متفاوت می باشد. برای در دست گرفتن سانچیکو مبارزه ای بدین صورت است که باید محل قرار گیری دستان تان در سانچیکو مبارزه ای از تمامی قسمت های فک های سانچیکو می باشد و بیشتر از فک یک یا  سه برای اینکه طول سانچیکو افزایش یابد استفاده می کنند. به یاد داشته باشید که در سانچیکوی مبارزه ای از تکنیک های بلند استفاده می شود که سرعت چندانی ندارند اما بسیار قدرتمند بوده و آسیب شدیدی به حریف وارد می کنند.


سانچیکوی نمایشی


می توان گفت که سانچیکوی نمایشی پرکاربردتر از سانچیکوی مبارزه ای می باشد. نحوه کار با سانچیکوی نمایشی بدین صورت است که در : سانچیکو نمایشی بیشتر از فک وسط سانچیکو استفاده می کنند تا حرکات زیبایی خلق نماید و کمتر از فک های  یک و  سه استفاده می کنند. در سانچیکو نمایشی از تکنیک های نمایشی استفاده می کنند مانند چرخاندن بالای سر ، چرخش پشت کمر و روی گردن و ... که زیبایی دارند استفاده می کنند و از حرکاتی که جنبه ای مبارزه ای دارند کمتر استفاده می کنند.
 

برچسب ها: سانچیکو
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha