سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

گرفتگی عضلات در ورزشکاران

گرفتگی عضلات در ورزشکاران
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۴/۲۹ بازدید کنندگان:۴۳۹ نویسنده:سامان موسوی

معمولا گرفتگی عضلات به دلیل کمبود مواد معدنی مانند کاهش یا افزایش کلسیم، سدیم یا پتاسیم روی می دهد. این مواد معدنی باعث انقباض عضله شده و از بازگشت آن به حالت اولیه جلوگیری می کنند. برای اینکه مقدار این مواد معدنی در خون را بدانید باید آزمایش خون انجام دهید. نوع دیگری از گرفتگی ها که در زمان شروع ورزش اتفاق می افتند می تواند به دلیل کم کاری غده تیروئید یا ناتوانی عضله در تجذیه قند واقع در خون باشد. برای اینکه عملکرد تیروئید برسی شود سطح آدرنالین خون را برسی می کنند. در این مقاله از سایت ژیار آنلاین قصد داریم به برسی گرفتگی عضلات که در اغلب ورزشکاران شایع است بپردازیم.


 همزمانی گرفتگی عضلات با شروع تمرین

دلیل اینکه همزمان با شروع فعالیت بدنی دچار گرفتگی عضله می شوید به احتمال زیاد این است که جریان خون تان در عضله به اندازه کافی نمی باشد. در هنگام استراحت ، قطر شریانها برای رساندن خون کافی به عضلات مناسب است.در جریان ورزش عضلات به مقدار بیشتری خون پراکسیژن نیاز دارند. در صورتیکه قطر شریانها برای رساندن این مقدار خون به حد کافی نباشد، عضله به علت کمبود اکسیژن دچار گرفتگی می شود.


 
گرفتگی عضلات پس از ورزش

ازجمله عواملی که باعث گرفتگی عضلات شما پس از ورزش می شوند می توان به از دست دادن آب بدن اشاره کرد. در فعالیت طولانی مدت ، در هوای گرم مقدار زیادی مایعات از بدن دفع می شود.در این حالت حجم خون کاهش یافته و مقدار کافی خون برای رساندن اکسیژن به کلیه عضلات در حال ورزش وجود ندارد.در نتیجه عضلات در حال فعالیت ، خون کافی دریافت کرده و به سمت اسپاسم پیش می روند. برای جلوگیری از این نوع گرفتگی بهتر است که در حین ورزش کردن آب بنوشید.
 

گرفتگی عضلات


گرفتگی عضلات در زمان خواب 

ازجمله دلایل گرفتگی عضلات در زمان خواب می توان به فشرده شدن یک عصب یا رفلکس خاص عضلانی اشاره کرد. در صورتیکه شخص در زمان خواب بغلتد ممکن است که یکی از عصب ها تحت فشار قرار گرفته و یک پیام از محل فشردگی به عضله مربوط به آن ارسال می شود. در این زمان عضله درست شبیه به هنگامی که پیام از مغز به سوی آن بیاید منقبض می شود.علت دوم این حالت ، تشدید یک رفلکس طبیعی در بدن است.در هنگام غلت زدن در خواب ، عضلات منقبض می شوند.این عمل باعث کشیدگی تاندونهای متصل به عضله می شود.در تاندونها ، گیرنده هایی وجود دارند که در هنگام کشیدگی ، پیام هایی به نخاع ارسال می نمایند.در این هنگام یک پیام به عضله رفته و باعث انقباض آن می شود.در این حالت فرد احساس گرفتگی دردناک می نماید. با کشش دادن به عضلاتی که معمولاً دچار گرفتگی می شوند، پیش از خواب، می توان از بروز این حالت جلوگیری کرد.چکار کنیم که عضلات پس از ورزش درد نگیرند

زمانیکه برای اولین بار ورزش بکنید پس از مدتی درد عضلانی شروع می شود، طوریکه تکان دادن آن عضله درد آور می باشد. با وجود اینکه ورزش کردن فواید بسیاری دارد، اما شما که برای اولین بار ورزش می کنید، به مشکلی دچار می شوید که هرکس هم جای شما بود، به این مشکل دچار می‌شد. با توجه به اینکه مدت‌ هاست عضلات‌تان کم تحرک بوده اند، به همین دلیل حرکات‌ سنگینی که به یک باره به ماهیچه ها وارد می کنید چنین عکس العملی را نشان می دهد.برای جلوگیری از این قبیل دردها و یا برای درمان آن باید به ورزش خود ادامه دهید این بهترین راه می باشد. ورزش را به طور مداوم ادامه دهید تا دچار چنین شوک‌هایی نشوید.حال برای رفع این دردهای عضلانی، چند راه آسان پیشنهاد می‌کنیم تا شاید دردتان را بهبود بخشد و بدانید که از این پس چطور ورزش کنید و با عضلات‌تان کنار بیایید.یکی از راه‌ هایی که اغلب به ورزشکاران توصیه می‌شود، این است که پیش از ورزش، قسمت هایی از بدن را که می‌دانند ممکن است دچار گرفتگی عضلات شود، بپوشانند. پوشیدن لباس چسبان کمک زیادی می‌کند.اگر در حال ورزش کردن هستید و احساس می‌کنید که ماهیچه‌هایتان درد گرفته‌اند، سعی نکنید آن را نادیده بگیرید. بایستید و ادامه ندهید، زیرا ممکن دچار آسیب دیدگی جدی شوید.
 

کشش عضلانی

در صورتیکه احساس می کنید که دیگر دیر شده و عضله شما شروع به گرفتگی کرده باید عضله را کشیده و ماساژ دهید. در صورتیکه عضلات پشت پایتان گرفت، می توانید با یک دست آن را کشیده و با دست دیگرتان آن را بمالید و ماساژ دهید. به احتمال زیاد متوجه گرفتگی به شکل یک گره سفت زیر پوست‌تان می‌شوید.

 

گرفتگی عضلات


تمرینات سنگین نکنید

مواظب خودتان باشید و در صورتی که به تازگی از گرفتگی عضلات نجات یافته اید سریعا سراغ تمرینات سنگین نروید بلکه سعی کنید به آرامی و از اول شروع کنید. در صورتیکه احساس کردید که در زمان ورزش بیش از حد از عضلات خود کار کشیده اید بلافاصله یک دوش آب سرد بگیرید. این کار کمک زیادی به شما می کند تا از گرفتگی عضلات خلاص شده و دردتان نیز کاهش یابد.


عدم استفاده از چیزهای گرم

شاید گذاشتن حوله داغ روی عضله ی گرفته، احساس خوبی به شما دهد، اما مطمئن باشید بدترین کاری است که می‌توانید در حق خود انجام دهید، زیرا گرما دردتان را بیشتر می‌کند و اگر اصرار دارید که آن را گرم کنید، بیش از 20 دقیقه این کار را ادامه ندهید.


استفاده از داروهای ضد درد

استفاده از داروهای مسکنی مانند "ایبوپروفن" می‌تواند به کاهش دردتان کمک کند و آن را کمی ‌تسکین ببخشد. از کرم‌های گرم یا سردکننده استفاده نکنید. آنچه در داروخانه ها به عنوان کرم‌های ورزشی برای گرفتگی عضلات فروخته می‌شود، به جز آنکه روی سطح پوست‌تان اثر بگذارد، هیچ کاری برای عضله شما نمی‌کند. در ضمن ممکن است پوست شما به آن حساسیت داشته باشد.
 

برچسب ها: قفل کردن مفاصل
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha