سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

7 دلیل برای اینکه کاراته را یاد بگیرید

7 دلیل برای اینکه کاراته را یاد بگیرید
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۴/۲۳ بازدید کنندگان:۳۶۸۲ نویسنده:سامان موسوی

یک میلیون راه برای پاسخ به این سوال وجود دارد. و شاید شما هم این سوال را از خودتان پرسیده باشید که چرا باید کاراته را انتخاب کنم. بسیاری از مردم وقتی که اسم کاراته و یا به طور کلی هنرهای رزمی را می شنوند تصویر یک ورزش خشن، پر از خشونت و پرخاشگر را تصور می کنند. اما در حقیقت، حداقل در مورد کاراته این طور نیست. به این دلیل شروع به نوشتن این مقاله کردم تا اگر سوالی در مورد کاراته دارید و هنوز در انتخاب آن مردد هستید به شما کمک کنم که با خیال راحت تری بتوانید انتخاب کنید.

 

7 دلیل وجود دارد که چرا باید کاراته را یاد بگبرید و یا به این 7 دلیل باید کاراته را یاد بگیرید:

  1. دفاع شخصی
  2. تناسب اندام
  3. اعتماد به نفس
  4. هماهنگی
  5. تمرکز
  6. نظم و انصباط
  7. متفاوت بودن

 

 

دفاع شخصی

صرف نظر از سن، این یکی از مهم ترین دلایلی است که مردم به سوی این رشته رزمی کشیده و جذب می شوند. داشتن احساس امنیت برای همه مهم است و هیچ کس داشتن حس ناامنی را دوست ندارد. احساس امنیت معادل با احساس قدرت است.

دفاع شخصی یک اصطلاح گسترده است برای توصیف زمانی که مورد حمله قرار میگیریم و با حرکات دفاعی مجبور به واکنش می شویم. می توانیم از اسلحه، چماق، اسپری فلفل، مداد، مشت و یا هر چیز دیگر که دم دست باشد برای دفاع از خود استفاده کنیم. ما باید متوجه این موضوع باشیم که این ابزار فقط برای دفاع از خود می باشند به این ترتیب به دو چیز نیاز داریم: اول اینکه آنها دم دست باشند، می توانید اسپری فلفل را همیشه در جیب خود داشته باشید تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنید، بدون اینکه آسیبی به شما برسانند و یا در کار شما اخلال ایجاد کند. شرط دوم این است که شما درک و شناخت کافی داشته باشید. بدون درک درست از ابزار دفاعی که در دست دارید و نداشتن تجربه استفاده از آن یک ابزار بی فایده می باشند .درک و شناخت این دو شرط برای هر کسی که بخواهد از خود دفاع کند لازم و ضروری است.

 

و اما نوبت کاراته است، کاراته تنها ابزار دفاعی است که همیشه در دسترس می باشد. به این دلیل که تنها ابزار در کاراته دست و پاها می باشند. و حال این سوال پیش می آید که چطور باید از این ابزار استفاده کنیم؟ پاسخ فقط یک کلمه است، آموزش.

 

دفاع از خود یک هنر رزمی است. البته این نکته را به یاد داشته باشید که بین کاراته و دفاع شخصی تفاوت وجود دارد. کلاس کاراته ساختاری بلند مدت دارد و طوری طراحی شده است که به مرور زمان رزمی کار هم می تواند تکنیک های دفاع از خود و هم هنرهای رزمی را فراگیرد. یک کاراته کار هیچ وقت مبارزه ای را شروع نمی کند بلکه به آن پایان می دهد. داشتن این طرز فکر برای دفاع از خود مهم می باشد.

 

 

تناسب اندام

تناسب اندام دومین دلیل شایع برای یادگیری کاراته است. هنرآموز با انجام تمرینات کاراته بعد از مدتی فرم بدن او تغییر می کند و حالت زیبا تری به خود می گیرد. در حالی که کاراته جزء ورزش های هوازی در نظر گرفته نمی شود اما ضربان قلب شما را برای مدت 20 دقیقه 70 تا 80 درصد افزایش می دهد. اکثر دانش آموزان کاراته قبل از آموزش، بدن خود را با تمرینات هوازی مانند طناب بازی و دویدن گرم می کنند. کاراته هم مانند شنا کردن است به این صورت که باید بیشتر اعضای بدن خود و ماهیچه هایتان را به کار وادارید.

 

با آموزش کاراته استقامت،استحکام، سرعت و انعطاف پذیری شما افزایش می یابد. آموزش کاراته تقریبا همه عضلات بدن شما را تقویت و توسعه می دهد. از طریق آموزش صحیح شما می توانید ضربان قلب خود را در مواقع استراحت هم کاهش دهید و احساس سلامتی بیشتری داشته باشید. و اما این سوال پیش می آید که این پروسه چقدر چقدر طول می کشد؟ جواب این سوال برای همه یکسان نیست. بلکه مدت آن  بستگی به توانایی، انگیزه و استعداد طرف دارد.

 

 

اعتماد و اطمینان

دانش آموزی که آموزش کاراته را شروع می کند تا حدودی آرام، ساکت و ترسو است. طبیعی است که کسی یک چیز جدید و نا شناخته را یاد بگیرد این خصوصیات را داشته باشد. در هر دانش آموزی ممکن است که اعتماد به نفس با سرعت متفاوتی پیشرفت کند و این ممکن است خطرناک باشد چون شاید بعضی ها به آنچه آموزش می بینند احترام نگذارند.

 

کلمه اعتماد به نفس به معنی "کیفیت یا حالت خاص بودن" است. کاراته از طریق آموزش ها اعتماد به نفس را به ما القا می کند و به ما کمک می کند که بر ترس خود غلبه کنیم. همچنین وقتی یاد بگیریم که اندام خود را چگونه کنترل کنیم خود به خود اعتماد به نفس ما در زندگی نیز افزایش می یابد. این اعتماد به نفس به شما کمک می کند که در هر جنبه ای از زندگی بهتر شوید و شخصیت قوی تری داشته باشید.

 

حال این سوال پیش می آید که چگونه می توانم اینگونه باشم؟ جواب خیلی ساده است، فقط با تمرین. تمرین و فعالیت مداوم در کاراته باعث می شود که شما به موفقیت نزدیکتر شوید. تمرین به شما کمک می کند تا بتوانید کنترل فیزیکی و روحی و روانی بر روی خود داشته باشید و این کار موجب می شود که اعتماد به نفس شما افزایش یابد. تمرینات کاراته به صورت فردی و گروهی انجام می گیرند. تمرینات فردی باعث پویایی شما می شوند و تمرینات گروهی اعتماد به نفس شما را بالا می برند. این نکته را به یاد داشته باشید که اگر به خود اطمینان نداشته باشید در هر جنبه ای از زندگی شکست خورده یا با مشکل روبرو می شوید.

 

 

هماهنگی

آموزش کاراته آگاهی و دانش ما را از بدن خودمان افزایش می دهد و به ما می آموزد که چگونه اندام خود را کنترل کنیم. این فرآیند منجر به بهبود هماهنگی دانش آموز می شود. وقتی که بر اندام خود مسلط باشید و بتوانید به خوبی از آن ها استفاده کنید اعتماد به نفس شما افزایش یافته و باعث افزایش عملکرد شما در کاراته می شود.

 

 

تمرکز

والدین اغلب به این دلیل فرزندان خود را به کاراته می فرستند تا آگاهی آنها افزایش یافته و بتوانند تمرکز بهتری در هر محیط داشته باشند. هنگامی که از ما می خواهند تمرکز داشته باشیم منظور از آن این است که  بر آگاهی خود از ذهن و بدن مانند یک وظیفه تمرکز کنیم. برای این کار دانش آموز نیاز دارد تا چیزهایی که حواس او را پرت می کنند بشناسد. منظور از تمرکز این نیست که از محیط اطراف خود بی اطلاع باشید بلکه این است که بر روی آن چیزهایی که در آن لحظه مهم هستند تمرکز کنید.

 

کاراته نظم و انظباط می خواهد به همین دلیل شما فقط با تمرکز مناسب می توانید پیشرفت کنید. برای برخی از مردم تمرکز آسان و برای برخی دیگر سخت است. به این دلیل که باید در کاراته بر روی بسیاری از جزئیات ظریف تمرکز  کنید و جنبه های فنی حرکات را یاد بگیرید باید تمرکز کافی داشته باشید. کاراته به شما می آموزد که چطور بر روی چیزی تمرکز کنید و این برای تمام جنبه های زندگی شما مفید می باشد.

 

 

نظم و انظباط

ساختار کاراته سلسله مراتبی است. یک استاد ارشد (سنسی) وجود دارد و به دانش آموزان در سطوح مختلف آموزش می دهد. شما نمی توانید این ساختار را بدون داشتن نظم و انضباط به خاطر بسپارید. در کاراته به مربی ارشد احترام گذاشته می شود. مربی می تواند مانند یک فرمانده نظامی به شما دستوراتی بدهد و شما هم مجبورید بدون هیچ چون و چرایی از اون اطاعت کنید. می توانید برای درک بهتر فیلم "The Karate Kid" را مشاهده کنید.

 

مانند این فیلم، جایی برای نافرمانی در کاراته وجود ندارد. یک مربی باید برای داشتن نظم و انضباظ در باشگاه سرسخت باشد. نظم و انضباط یکی از پایه های اصلی هنرهای رزمی می باشد و با داشتن نظم و انضباط می توانید بر بسیاری از محدودیت ها غلبه کنید.

 

 

متفاوت بودن

یکی از دلایلی که خیلی ها به سمت کاراته روی می آورند این است که کاراته متفاوت تر از سایر ورزش های رزمی می باشد. خیلی ها به دلیل کنجکاوی که دارند به طرف کاراته می آیند و جذب آن می شوند. مدت دوره یادگیری شما در کاراته مهم نیست بلکه آنچه که مهم است این است که شما چیزی یاد بگیرید. شاید چیزی برای شما سرگرم کننده باشد اما برای یکی دیگر سخت و مشکل باشد به همین دلیل زمان و دوره آموزش بسته به هر نفر متغیر است.

 

ممنون از اینکه این مقاله را مطالعه کردید.امیدوارم کمکی برای انتخاب انتخاب رشته رزمی شما کرده باشد و به زودی در کلاسی ثبت نام کنید.

برچسب ها: انشین کاراته سبک های هنر های رزمی کاراته مسابقات جهانی کیوکوشین کاراته
پست های مشابه

نظرات کاربران

عارف در تاریخ ۱۳۹۸/۴/۲۵ [۹:۴۵:۴۴ AM]

کاراته سیخی چنده!؟؟؟بوکس که هزار برابره کاراته ارزش داره.
بوکس یکی از بهترین و قوی ترین ورزشهای جهانه.

ارسال نظر
Captcha