سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

ابداع و تاریخچه والیبال، ویلیام مورگان 1870 تا 1942

ابداع و تاریخچه والیبال، ویلیام مورگان  1870 تا 1942
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۱۱/۴ بازدید کنندگان:۱۰۵۲ نویسنده:قاسم نژاد

ویلیام مورگان در سال 1895 در انجمن YMCA (سازمان جوانان مسیحی) در شهر هولیوک، ماساچوست، والیبال را ابداع کرد. مورگان در سازمان جوانان مسیحی مدیر تربیت بدنی و مسئول برنامه های ورزشی برای تندرستی جوانان بود. وی در ابتدا این بازی جدید را مینتونت (Mintonette) نامید. سپس بعد از انجام این بازی به عنوان بازی نمایشی ورزشی و در پی دیدگاه یک تماشاچی (به نام تی آهالستینگ)، نام مینتونت به والیبال تغییر یافت.طبق نظر این تماشاچی، این بازی بیشتر شامل والی (رد و بدل کردن) توپ است و کلمه والیبال بیشتر نمایانگر آن است.


ویلیام مورگان در ایالت نیویورک متولد شد و در کالج اسپرینگ فیلد (شهری در ایالت ماساچوست) فارغ التحصیل شد. مورگان در کالج اسپرینگ فیلد در سال 1891 به طور تصادفی جیمز نای اسمیت مخترع ورزش بسکتبال را ملاقات کرد. مورگان تحت تاثیر بازی بسکتبال نای اسمیت که برای دانشجویان جوان تر طراحی شده بود، ترغیب شد تا بازی مناسبی را برای اعضای مسن تر YMCA (سازمان جوانان مسیحی) ابداع کند. اصول ویلیام مورگان برای بازی جدید والیبال، بعدها معروف شد و بسیار شبیه بازی آلمانی فوستبال و چند ورزش دیگر از جمله: تنیس (توری)، بسکتبال، بیسبال و هندبال بود.


جایزه مورگان (The Morgan Trophy Award) هر ساله در آمریکا به برجسته ترین بازیکنان زن و مرد والیبال دانشگاهی اعطا می شود. این جایزه به نام افتخار ویلیام مورگان و توسط موسسه مورگان، در سال 1995 و هنگام صدمین سالگرد ابداع والیبال بنا نهاده شد.

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها: تاریخچه والیبال ویلیام مورگان
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha