سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چرا تونفا تبدیل به یکی از مرگبارترین سلاح های رزمی در کاراته شد

چرا تونفا تبدیل به یکی از مرگبارترین سلاح های رزمی در کاراته شد
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۸/۱۷ بازدید کنندگان:۳۰۷۵ نویسنده:سامان موسوی

یک بار  Kina-san به من گفت که تونفا برای من نمادی از هماهنگی است. Kina-san که یکی از دوستان من و مربی کاراته می باشد به طور چشمگیری از یک جفت از سلاح های رزمی استفاده می کند. من دیدم که او چگونه با تونفا کار می کند وچه چرخش ها و ضرباتی را می تواند با آن وارد کند.

تونفای ساده در اصل یک دستگیره چوبی می باشد که در زمان های قدیم برای چرخش آسیاب غلات مورد استفاده قرار گرفته و مانند برخی از سلاح های اوکیناوای نمایشی تحت الشعاع قرار گرفته است. تونفا سلاح سردی است که در صورت مسلط بودن به استفاده صحیح و کاربردی از آن هم در دفاع و هم در حمله بسیار کار آمد است. Kina-san در هاوایی متولد شده است اما او سال های زیادی را با بستگان خود در اوکیناوا زندگی کرده است. او به طور گسترده ای در آنجا مشغول به یادگیری کاراته کرد. او در سال 1940 درست قبل از بمباران پرل هاربر به هاوایی بازگشت و به خاطر ترس از دستگیری توسط مسئولین دولت آمریکا بیش از چهار سال از عمر خود را در کلبه شکار یکی از دوستان خود که در منطقه روستایی مائوئی قرار داشت زندگی کرد و همراه کشاورزی مشغول تمرین با تونفا شد.

یک شب تابستان، "کینا سان" درباره سال هایی که او هنوز به یک رزمی کار کاراته تبدیل نشده بود و در اوکیناوا به سر می برد توضیح داد.  من از او پرسیدم که معنای این جمله چیست که می گوید تونفا نماد هماهنگی است؟ او توضیح داد که در حالی که ظاهری ساده دارد اما یک ابزار پیچیده برای استفاده می باشد. باید با دقت از آن استفاده کرده و در برابر استرس فوق العاده ای که در هنگام مبارزه برای شما اتفاق می افتد مقاومت کرده و از تمرینات روزانه به بهترین نحو ممکن استفاده کرد.

اوکیناوایی ها مدت ها قبل یاد گرفتند که از ابزارهای مختلف کشاورزی و ماهیگیری  برای مبارزه استفاده کنند. یکی از این ابزارها تونفا می باشد که در اصل از چوب گونه های بومی درخت بلوط سفید درست می شود. کلمه تونفا به معنی "دستگیره" می باشد که در سنگ آسیاب مورد استفاده قرار می گرفت به این صورت که یک سوراخ در سنگ آسیاب قرار می گرفت و از تونفا برای چرخش آن سنگ جهت آسیاب کردن غلات مورد استفاده قرار می گرفت.

هنگامی که اوکیناوایی ها از تونفا به عنوان سلاح استفاده کردند، اغلب تونفا در هنگام استفاده می شکست به همین دلیل آن را داخل یک پوسته می گذاشتند. در نهایت آزمایش های مختلف منجر به وجود آمدن تونفایی شدند که سخت تر بوده و در مبارزات رزمی نمی شکسته است.

 

تونفا

 

عده زیادی بر این عقیده اند که کلید اصلی تکنیک های کار با تونفا، داشتن پنجه های قوی می باشد. بنابراین سعی می کنند برای تقویت عضلات انگشتان شان، انواع تمرینات و ورزش های سخت را انجام می دهند. حتی افرادی وجود دارد که انگشتان های خود را می شکنند تا ضربات مشت شان قوی تر شود. اما کلید ضربات قوی، نه تقویت انگشتان، بلکه تقویت دست و مچ دست است.

تونفا را می‌توان هم از دسته کوچک عمودی آن و هم از دسته روی بدنه گرفت. در هنگام گرفتن دسته کوچک آن، خود چوب از دست و بازو محافظت می کند و برآمدگی انتهای دسته کوچک نیز از انگشتان دست محافظت می‌کند. با گرفتن انتهای آن نیز می‌توانید از آن برای ضربه با دسته کوچک و یا استفاده از دسته کوچک مانند قلاب برای بیرون کشیدن سلاح حریف از دستش استفاده کنید. در هنگام حمله می‌توان چوب را حول محور دسته کوچک چرخاند و به هدف ضربه زد. شخص با این چرخاندن می‌تواند فضای زیادی را پوشش دهد. همچنین شخص چه دسته را گرفته باشد و چه دسته روی چوب، می‌تواند با برآمدگی انتهای دسته کوچک نیز ضربه بزند. با نوک چوب تونفا نیز می‌توان به حریف زد. با گرفتن انتها و ابتدای چوب می‌توان به عنوان دفاع ضربه‌گیر و یا تکنیک‌های قفل و یا شکستن استفاده کرد. معمولاً از تونفا بصورت جفتی (در هر دست یکی) استفاده می‌کنند. برخلاف باتوم پلیس که تنها از یکی می‌شود استفاده می‌کرد.

از آنجاییکه تونفا را در حالت‌های مختلفی می‌توان در دست گرفت، یکی از مباحث آموزشی آن تغییر سریع نحوه بدست گرفتن آن است. این تکنیک‌ها نیازمند چابکی فراوان دست هستند. همچون بیشتر سلاح‌های مکتب رزمی اوکیناوا، بیشتر تکنیک‌ها و حالات ایستادن تونفا از کاراته آمده و در کاراته وجود دارد. آموزش تونفا در سبک‌هایی از کاراته که سلاح نیز در آن‌ها آموزش داده می‌شود وجود دارد همچون گوجوریو و شوری‌ریو. شما می توانید با استفاده از ویدیوهایی آموزشی که در سایت ژیار آنلاین قرار دارند به راحتی کار با تونفا را یاد بگیرید.

برچسب ها: آموزش تونفا آموزش سلاح های سرد تاریخچه تونفا سلاح های سرد هنرهای رزمی آسیایی کاراته
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha