سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

سامبو

سامبو
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۱/۲۳ بازدید کنندگان:۱۰۶۸ نویسنده:قاسم نژاد

سامبو میراث ورزش های رزمی به جامانده از قبایل روسی است که از یک هنر رزمی به نام سیستما تکامل یافته است. سیستما در سال 984 قبل از میلاد توسط قزاق ها ابداع شده و تصور بر این است که از مهاجمان قوم هان و مغول منشاء می گیرد. بنابراین احتمالا از هنرهای رزمی چین سرچشمه گرفته است. سیستما مبنای هنر سامبو را که در جنگ ژاپن و روسیه به وجود آمد، تشکیل داد.


به دلیل شکست مفتضحانه سربازان روسی در مبارزات نزدیک در مقابل سربازان آموزش دیده ژاپنی، ارتش سرخ جدید شوروی، روش های خاصی برای آموزش مبارزه تن به تن به ارتش خود ایجاد کرد. این روش ها حاصل از این تاثیرات هنر سامبو بود. سامبو (sambo) مخفف کلمه ی samooborona bez oruzhiya و به معنی "دفاع شخصی بدون سلاح" می باشد. این هنر ریشه در جودو، کاراته و سبک های قدیمی کشتی از جمله کوخ (kokh) ارمنستان، چیدائوبا (chidaoba) ی گرجستان، تریت (trit) رومانی، کورای (kora) تاتار، کوراش (kurash) ازبکستان، خاپساگی (khapsagay ) مغولستان و گولیش (gulesh) آذربایجان دارد.


استاد جودو واسیلی اوشچیکوف ( V.S.Oshchepkov ) و چند نفر از شاگردانش در طول دهه ی 1920 و 1930 سامبو را ابداع کردند و آن را ارتقا دادند. به علاوه، در سال 1927 V.Spiridonov  کتابی به نام Samozaschita bez oruzhyia  منتشر کرد. در آن زمان این کتاب برای کاربرد ارتش، پلیس و KGB طبقه بندی شد.

این هنر رزمی جدید در سال 1938 توسط اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی (USSR) به طور رسمی به عنوان ورزش قانونی شناخته شد. ابتدا نامش "کشتی سبک آزاد" بود. سپس به " کشتی آزاد" تغییر یافت و در سال 1946 به نام " سامبو" دوباره نام گذاری شد. این سیستم، مجموعه ای از تکنیک های بسیاری از سبک های هنرهای رزمی از جمله، آسیا، خاورمیانه، و اروپاست. در طول جنگ جهانی دوم، این سیستم به طور وسیعی توسط ارتش شوروی به کار می رفت.

 

متخصصان سامبو بسیاری از تکنیک ها و تاکتیک ها را نیز از مبارزان جنایت کار خیابانی یاد گرفتند و شماری از این تکنیک ها در سامبوی رزمی به کار رفته بود.

سامبوی امروزه از سه بخش تشکیل شده است: سامبوی ورزشی (ورزش المپیکی)، سامبوی دفاع شخصی و سامبوی رزمی. سامبوی ورزشی شبیه جودو است، اما در مواردی مانند قوانین، دستورالعمل ها و لباس یونیفورم با هم متفاوت اند.


سامبوی دفاع شخصی شبیه آیکی جیوجیتسو است، زیرا هدف اصلی آن دفاع در برابر تجاوز جنایت کاران مسلح و غیر مسلح می باشد. این نوع سامبو همچنین برای شغل های خاصی مانند رانندگان تاکسی، کارمندان بانک، بادیگارد ها، ماموران قانون و غیره در نظر گرفته شده است. این نوع سامبو برای پیشگیری از تجاوز به عنف (تجاوز جنسی) و دفاع شخصی کودکان نیز بسیار مناسب است.

 

سامبوی رزمی (جنگی) سیستم بسیار تهاجمی و خشنی است که برای آماده سازی فرد به طور موثر و در هر موقعیتی طراحی شده است. هدف از سامبوی رزمی " جان سالم به در بردن" (زنده ماندن) است. سامبوی رزمی شامل تکنیک هایی از سامبوی ورزشی و سامبوی دفاع شخصی است، اما به روش های مختلفی به می روند. تکنیک های سامبوی رزمی خطرناک و در قوانین ورزش ها ممنوع هستند. ارتش روسیه، پلیس، واحد های یگان ویژه (ضد شورش یا کنترل جمعیت) ونیروی دریایی از این سامبوی رزمی برای تمام جنبه های دفاع شخصی و مبارزه نزدیک استفاده می کنند.

 

سامبوی رزمی مدام در حال تغییر است. این نوع سامبو با مجموعه تکنیک های (ارسنال) در حال افزایش و گرفته شده از بسیاری هنر های رزمی و اشکال مبارزه،  یکی از جامع ترین سیستم های دفاع شخصی و بقا در جهان است.

 

برچسب ها: تاریخچه سامبو سبک های هنر های رزمی هنر رزمی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha