سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نگاهی به ورزش شمشیر بازی

نگاهی به ورزش شمشیر بازی
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۱/۲۴ بازدید کنندگان:۲۳۹۷ نویسنده:سامان موسوی

 

در این مقاله ازسایت ژیار آنلاین قصد داریم به برسی هنر رزمی شمشیر بازی بپردازیم. همانطور که می دانید شمشیر بازی از قدمت زیادی برخوردار است. شمشیر بازی ورزش مبارزه با شمشیر است. شمشیر بازی که به شکل امروزه می بینید در اسپانیا شروع شده است. در طول تاریخ به شمشیر بازی بیشتر از یک  ورزش توجه داشته اند. اولین مدارک در مورد تاریخچه این ورزش به حدود 1200 سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد که در یک غار در مصر کشف شده است.


تحولات شمشیر بازی در طول تاریخ

در قرن 17 میلادی تغییرات زیادی بر روی این ورزش اعمال شد. این قوانین باعث شد که بازی به مجموعه ای از حملات متناوب و دفاع تبدیل شود. ازجمله کشورهایی که در اوایل قرن 20 در این ورزش جلوتر از همه بودند می توان به کشورهای فرانسه، ایتالیا و مجارستان اشاره کرد. همچنین اولین فدراسیون بین المللی شمشیر بازی در فرانسه تاسیس شد. امروزه هیچ تکنیک فرانسوی یا مجارستانی برای شمشیربازی وجود ندارد، به جای آن این ورزش بیشتر متکی به تکنیک های فردی شده است.


انواع شمشیرهای مورد استفاده در مسابقات


شمشیر foil

این نوع شمشیر بسیار سبک بوده و نیم تنه، گردن و پایین ران حریف را مورد هدف قرار می دهد. ولی در این نوع سلاح نمی توان دست و پاها را هدف قرار داد. در این سلاح محافظی گرد وجود دارد که باعث محافظت از دست در برابر ضربه مستقیم می شود.

شمشیر epe
این نوع شمشیر برخلاف شمشیر foil بسیار سنگین تر است. در این شمشیر می توان تمام قسمت های بدن را مورد هدف قرار داد. در این سلاح دایره‌ی بزرگی است که به سمت قبه شمشیر برمیگردد و به طور موثری از دست، که در اپه قابل هدف قرار دادن است محافظت می کند.

شمشیر sabre
این شمشیر بسیار سبک و برنده می باشد و قسمت های بالا تنه بدن بجز دست ها را می توان مورد هدف قرار داد. در این این سلاح، از قبه شمشیر تا جایی که تیغه به دسته شمشیر متصل می شود ادامه دارد.


وسایل مورد نیاز برای شمشیر بازی

ازجمله وسایل مورد نیاز برای شرکت در رقابت های شمشیر بازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:


•    نوعی لباس خاص که باعث پوشانده شدن بالا تنه شده و تسمه ای که دارد از میان پاها رد می شود.


•    یک محافظ که در زیر لباس قرار می گیرد و در برابر برخورد ضربات شمشیر از آرنج و بازو محافظت می کند.


•    یک دستکش بلند برای دستی که سلاح با آن گرفته می‌شود. این دستکش از بالا رفتن تیغه از آستین ممانعت کرده و از آسیب دیدن دست جلوگیری می‌کند.


•    یک شلوار گشاد که بلندی آن تا روی زانو می‌رسد. این شلوار و ژاکت باید ۱۰ سانتی‌متر روی هم قرار داشته باشند.


•    کفش‌هایی با کف صاف در پشت و پاشنه در جلو برای جلوگیری از سایش در هنگام جهش.


•    ماسک مخصوص شمشیر بازی که علاوه بر سر و صورت از گردن نیز محافظت می کند.


•    محافظ مخصوص قفسه سینه که برای زنان ضروری است.


قوانین مربوط به ورزش شمشیربازی

زمین مسابقه شمشیر بازیباید 14 متر طول داشته و 1.5 متر نیز عریض باشد. پیش از اینکه بازی شروع شود، شرکت کنندگان باید به همدیگر، داور و تماشاچی ها با نگه داشتن محافظ شمشیر در مقابل چانه خود احترام بگذارند. در روی خط آن گارد، باید به گونه‌ای بایستند که یک پا جلو بوده، شمشیر به سمت حریف بوده و دست آزاد در پشتشان جمع شده باشد.
هر ست در مسابقه شمشیر بازی 3 دقیقه می باشد اما در صورتی که هر کدام از ورزشکاران بتواند زودتر به امتیاز 15 برسد برنده مسابقه خواهد بود. ولی اگر زمان مسابقه به اتمام رسید و هیچ کدام از شرکت کننده ها به امتیاز 15 نرسیدند کسی برنده مسابقه اعلام می شود که امتیاز بالاتری گرفته باشد. در صورتی که بعد از 9 دقیقه مسابقه امتیازها مساوی شد یک دقیقه وقت اضافه در نظر گرفته می شود و کسی برنده است که اولین امتیاز را بگیرد. برای گرفتن امتیاز هر بازیکن باید به منطقه‌ی مجاز حریف ضربه بزند. این مناطق برحسب قوانین مختلف، تغییر می کنند.
 

برچسب ها: شمشیر بازی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha