سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نگاهی به ژیمناستیک

نگاهی به ژیمناستیک
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۶/۳ بازدید کنندگان:۴۲۹ نویسنده:سامان موسوی

ژیمناستیک می تواند سرگرم کننده ترین ورزش در دنیا باشد. بچه ها می توانند از غلتک و رول ها برای نشان دادن مهارت هایشان و همچنین به چالش کشیدن قدرت، انعطاف پذیری و تعهد خود استفاده کنند. لغت ژیمناستیک ریشه یونانی دارد و معنی آن "هنر لخت" می باشد. بر اساس یافته ها سابقه ژیمناستیک به چند هزار سال پیش باز می گردد که در آن چینی ها برای آماده کردن سربازهایشان آن را آموزش می دادند.


مردم یونان ژیمناستیک را با وسایل معمولی و در دسترس انجام می دادند. هنگامیکه حکومت روم ضعیف شد مردم تمایلی برای انجام آن از خود نشان ندادند و فقط سربازان به تمرین ژیمناستیک می پرداختند. عده ای نیز برای امرار معاش در سیرک بعضی از حرکات ژیمناستیک را انجام می دادند. تا آغاز دوره رنسانس تمایلی جدی برای گسترش ژیمناستیک وجود نداشت. بلاخره با شروع حکومت موکولیالیس که علاقه خاصی به ژیمناستیک داشت کتابی در این مورد منتشر کرد و به تدریج این ورزش در سایر کشورهای اروپایی مانند آلمان، دانمارک، فرانسه، سوئیس و ... گسترش یافت.
"جان گوتس" اولین کسی بود که کتابی در مورد ژیمناستیک مدرن در سال 1792 منتشر کرد، به همین دلیل عده ای او را "پدر بزرگ ژیمناستیک" می خوانند. پس از آنکه آلمانی ها از فرانسه شکست خوردند " فردریک جان" تصمیم گرفت طوری مردم آلمان را آموزش دهد که از نظر جسمانی و روانی تقویت شوند تا بتوانند از خود و خانواده شان دفاع کنند. به همین دلیل جوانان را به انجام ورزش ژیمناستیک دعوت کرده و وسایلی مانند بارفیکس، خرک، حلقه و غلتک را برای تمرین آنها ساخت.
آلمانی ها در سال 1850 با مهاجرت به آمریکا این ورزش را به خود به آنجا برده و به تدریج در سراسر آمریکا رواج یافت. ژیمناستیک جزء ورزش هایی بود که در اولین المپیک که در سال 1896 در آتن برگزار شد انجام پذیرفت.
در بین رشته های ورزشی که زنان انجام می دهند ژیمناستیک یکی از مهمترین ورزش هایی است که در شکل گیری تناسب اندام به آنها کمک می کند. برای اینکه در بتوانید در رقابت های بین المللی ژیمناستیک شرکت کنید باید وقت زیادی را صرف تمرین آن کنید. در حال حاضر کشورهای آلمان، شوروی، آمریکا، کره، ژاپن و چین در مسابقات جهانی و المپیک امتیازات بیشتری نسبت به سایر کشورها دارا هستند.

 

ژیمناستیک


تحرک و زیبایی حرکات ژیمناستیک نه تنها ورزشکاران زیادی را به خود جذب کرده است بلکه تماشاگران آن نیز به مقدار بسیار زیادی افزایش یافته اند. مسابقات ژیمناستیک در دو بخش حرکات زمینی (حرکاتی که بر روی تشک انجام می شود) و حرکات هوایی (حرکاتی که بر روی وسایل انجام می شود) برگزار خواهند شد. ازجمله وسایلی که در ورزش ژیمناستیک از آنها استفاده می شود می توان به بارفیکس، پارالل، چوب موازی، خرک و حلقه اشاره کرد. مسابقات ژیمناستیک در طی دو مرحله انجام می‌گیرد ، مرحله اول شامل حرکات اجباری برروی وسایل می‌باشد و در مرحله دوم برنامه ژیمناستیک اختیاری بوده و هر ورزشکار می‌تواند برنامه ابداعی خود را ارائه دهد.


فضای مورد نیاز برای انجام مسابقات ژیمناستیک

بر اساس قوانینی که توسط فدراسیون بین المللی ژیمناستیک ارائه شده اند اندازه تشک ژیمناستیک باید 12*12 باشد که در یک محیط 14*14 قرار داشته باشد. دیگر وسایل ژیمناستیک هر یک نیاز به سطحی برابر 36 متر مربع دارد و برای پرش از روی خرک نیز یک مسیر یه عرض 1 متر و طول حداقل 25 متر مورد نیاز است.  قسمتهای مختلف این ورزش در مجموع سطحی برابر 5/47 ×23 متر را اشغال می‌کند. در سالنهای ژیمناستیک با توجه به قرارگیری وسایل در قسمتهای مختلف ، تماشاچیان ممکن است از اطراف سالن شاهد هر یک از رشته های این ورزش باشند . با توجه به افزایش قابل ملاحظه تعداد تماشاچی این ورزش در سالهای اخیر، گنجایش تقریبی 10000 نفر برای سالن اصلی مسابقات توصیه می شود.

 

ژیمناستیک


وسایل و تجهیزاتی که در مسابقات ژیمناستیک از آنها استفاده می شود باید به نحو مطلوبی در جای خود مهار شده و ثابت باشند تا ژیمناستیک کار هنگام انجام حرکات آسیب نبیند. مردان ژیمناست باید در تمام رقابت ها پیراهن ورزشی رکابی بپوشند و در قسمتهای خرک حلقه، پارالل و بارفیکس از شلوار ورزشی بلند و سفید با کفش ژیمناستیک با جوراب استفاده نمایند. در حرکات زمینی می‌توان از همین لباس و یا شورت ورزشی و بدون استفاده از کفش یاد شده استفاده کرد .
زنان ژیمناستیک باز هم در مسابقات رسمی ژیمناستیک باید مایو مخصوص ژیمناستیک بپوشند. آنها همچنین می توانند از تنسوپلاست استفاده کنند ولی نمی توانند از باند پیچی استفاده کنند. پوشیدن کفش و جوراب برای زنان ژیمناست اختیاری است.
شما می توانید ویدیوی آموزش ژیمناستیک به زبان فارسی را از سایت ژیار آنلاین سفارش دهید.

 

برچسب ها: آموزش ژیمناستیک ژیمناستیک
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha