سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه از میزان صدمات ورزشی بکاهیم؟

چگونه از میزان صدمات ورزشی بکاهیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۸/۱۵ بازدید کنندگان:۲۸۷ نویسنده:سامان موسوی

تقریبا در هر رشته ورزشی احتمال اینکه صدمه ببینید وجود دارد. البته ریسک هر کدام از ورزش ها با هم متفاوت است. در این مقاله از سایت ژیار آنلاین قصد داریم به برسی اینکه چگونه می توانیم از میزان صدمات ورزشی بکاهیم خواهیم پرداخت.بکارگیری وسایل ورزشی استاندارد

تا جایی که می توانید از وسایل ورزشی استاندارد و مختص رشته ای که در آن مشغول کار هستید استفاده کنید. همچنین زمانیکه کفش هایتان غیر قابل استفاده شد آنها را تعویض کنید. لباس های سبک و راحت بپوشید تا بتوانید به راحتی حرکت کنید. همچنین لباس های کمی بپوشید تا حرارتی که بدن تولید می کند به راختی قابل دفع باشد. در صورتیکه در هوای سرد مشغول تمرین هستید سعی کنید از لباس های چند لایه استفاده کنید.


گرم کردن پیش از شروع ورزش

پیش از آنکه ورزش خود را شروع کنید و یا شروع به انجام حرکات کششی کنید باید خود را گرم کنید. مثلا در جا دویده و آهسته و عمیق نفس بکشید. از مزایای گرم کردن می توان به افزایش ضربان قلب و جریان خون اشاره کرد که باعث می شود شما برای انجام حرکات ورزشی آماده شوید.


حرکات کششی انجام دهید

قبل از اینکه ورزش را شروع کنید باید چند حرکت کششی انجام دهید. سعی کنید که این کار را به آرامی انجام دهید. برای مثال هر کشش را 10 تا 15 ثانیه نگه داشته و سپس رها کنید. همراه با هر کشش دم و با رها کردن آن نفس خود را بازدم کنید. آن قدر خود را کشش ندهید که باعث ایجاد درد شود.


نوشیدن مایعات

نوشیدن آب و دیگر مایعات از گرما زدگی شما جلوگیری می کند. برای جلوگیری از کم آبی بدنتان یک ربع قبل از شروع تمرین یک لیوان آب خورده و همچنین پس از پایان ورزش هم یک لیوان دیگر بنوشید. در هنگام ورزش هم هر 20 دقیقه یکبار آب بنوشید تا دچار کم آبی نشوید.


سرد کردن بدن

برخلاف تصور خیلی ها، سرد کردن بدن به اندازه گرم کردن آن مهم می باشد. شما باید فرآیند سرد کردن بدن را پس از پایان تمرینات ورزشی تان انجام دهید و همچنین زمانیکه برای سرد کردن بدن اختصاص می دهید باید دو برابر زمان گرم کردن باشد. حدود 10 تا 12 دقیقه زمان صرف کنید تا کم کم حرکات ورزشی تان را کم کرده و سپس کاملا متوقف کنید.


استراحت کردن

شما نباید هر روز  ساعات زیادی را به ورزش کردن اختصاص دهید. باید در بعضی از روزها از ورزش کردن اجتناب کرده و به بدنتان استراحت بدهید. به یاد داشته باشید که زمانیکه خسته اید یا درد دارید استراحت نکنید.


علل ایجاد آسیب های ورزشی در چیست؟

جهت اینکه یک ورزش پر قدرت کرده و استقامت بدن تان افزاید یابد باید به آهستگی و تدریج بدنتان را عادت دهید که کم کم توانایی هایش را افزایش دهد. اما باید مواظب باشید که زیاده روی نکنید و بیش از حد به بدنتان فشار وارد نکنید چراکه ممکن است به خود آسیب زده و دچار صدماتی از قبیل رگ به رگ شدن یا کشیده شدن عضلات شوید.


در کل می توان علل آسیب های ورزشی را در موارد زیر خلاصه کرد:

•    اگر زمان و شدت حرکات کششی را در یک لحظه به شدت بالا ببرید.
•    اگر در شرایط آب و هوایی نا مناسب مانند هوای به شدت گرم یا به شدت سرد تمرین کنید.
•    اگر از تجهیزات و وسایل ورزشی غیر استاندارد استفاده کنید.
•    اگر قبلا مصدوم شده باشید و آسیب دیدگی شما بهبود نیافته باشد.
•    اگر سیگار کشیده و مشروبات الکلی می خورید.
•    اگر انعطاف پذیری و قدرت عضلات تان بسیار کم باشد.


در هنگام ایجاد آسیب ورزشی باید چکار کرد؟


ممکن است که در حین ورزش کردن دچار آسیب شوید، در این شرایط باید چکار کرد؟ پیشنهاد می کنیم کارهای زیر را انجام دهید:

•    ورزش تان را قطع کنید و به بدن تان استراحت دهید.
•    از یخ برای کاهش تورم و التهاب استفاده کنید.
•    محل را ببندید تا مانع از تورم آن شود.
•    قسمتی که صدمه دیده را بالاتر از قلب تان بگیرید تا کمتر متورم شود.
•    اگر با انجام کارهای بالا وضعیت تان بهبود نیافت فورا به پزشک مراجعه کنید.
 

برچسب ها: آموزش ژیمناستیک مزایای سلامتی ورزش ورزشکاران
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha