سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

ریشه های ساواته

ریشه های ساواته
تاریخ ارسال:۱۳۹۲/۱۱/۲۲ بازدید کنندگان:۱۵۷۵ نویسنده:سامان موسوی

 

اگر می توانستیم به چند صد سال پیش به  پاریس پایتخت فرانسه برگردیم خواهیم دید که اراذل و اوباش زیادی که در خیابان ها وجود داشتند برای مناقشات و دعواهای خیابانی خود از سبکی از مبارزه خیابانی استفاده می کردند که به آن ساواته گفته می شود.

در اصطلاح عامیانه ساواته به معنای   > کفش قدیمی  <  است و دلیل نام گذاری آن هم به این منظور است که این ورزش رزمی تاکید زیادی بر ضربات با پا دارد. در آن زمان علاوه بر لگد زدن با پا از هر کاری ازجمله سیلی زدن و حتی گاز گرفتن حریف  برای پیروزی استفاده می کردند. در زمان ناپلئون سربازان فرانسوی با استفاده از ساواته با همتایان انگلیسی خود مبارزه می‌کردند.

گرچه قبلا از ساواته به عنوان یک مبارزه خیابانی استفاده می کردند اما به مرور زمان نظام مند شد و قوانین جدیدی برای آن وضع شد.

 

در دهه 1820 فعالیت‌های مختلفی انجام شد تا توجه مردم به ساواته بیشتر جلب شود. معروفترین مربی این دوران Cassaux Michel بود (1869 – 1794) بود که در محله بلویل پاریس متولد شد. او نوع روش مبارزات خیابانی را سازماندهی کرد و آنرا هنر ساواته نامید. آموزشهای او به حدی گسترش پیدا کرد که شخصیتهای بزرگی مانند دوک ارلان – کنت لاباتت – لرد هنری سی مور و هنرمند مشهور پائول گاوارنی به ساواته جذب شدند.

ازشروع قرن 19 میلادی ساواته کاهای بلژیک، فرانسه و ایتالیا گاهگاهی با یکدیگر مبارزه میکردند. در 16 سپتامبر سال 1972 کنت پیر باروزی که فدراسیون ساواته فرانسه را در سال 1975 تاسیس کردو از سه کشور دعوت کرد تا فدراسیون بینالمللی را تاسیس کنند اما تنها دو کشور بلژیک و فرانسه در این جلسه حضور یافتند و ایتالیا غیبت کرد.در دهم ژوئن 1982 پیر سیلویر، نایب رئیس فدراسیون ساواته فرانسه تصمیم گرفت تا اتحادیه بین المللی ساواته(U.I.B.F) را تاسیس کند اما مجدداً این پروژه تحقق نیافت.در سال 1985 الکساندر وال میر بلژیکی مسابقات بینالمللی را سازماندهی کرد که درآن ورزشکارانی از اروپا – افریقا آمریکا و خاورمیانه حضور داشتند. در این سال پیر گایراد، رئیس فدارسیون ساواته فرانسه تصمیم گرفت تا با حضور نمایندگان 11 کشور جهان فدراسیون بینالمللی ساواته را به مرکزیت پاریس تشکیل دهد. در پایان این اجلاس، ژان ماری روسو به عنوان اولین رئیس فدراسیون بین المللی ساواته انتخاب شد و دو زبان فرانسه و انگلیسی به عنوان زبانهای رسمی این فدراسیون معرفی شدند.

 

انواع مسابقات ساواته

 مسابقات ساواته به دو روشAssaut و‍Cambat برگزار می‌شود.

Assaut:
در این نوع مسابقات میزان مهارت یک مبارز در اجرای تکنیک‌ها و دقت او در اجرای ضربات مورد نظر است که قدرت در هنگام ضربه زدن معیار نیست.


:‍Cambat

 در این نوع مبارزات تکنیک، دقت و میزان موثر بودن ضربات و روح مبارزه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که براساس جنسیت و سطح تکنیکی به دو نوع تقسیم می‌شود:

 - گروه اول مبارزاتCombat شامل مسابقاتی است که در آن از محافظ سر و پا استفاده نمی‌شود و تنها معیار داوران تفاوت ارزش تکنیک‌هاست.


 -گروه دوم مبارزاتCombat مسابقاتی است که در آنها استفاده از محافظ سرو پا الزامی است و میزان مهارت یک مبارز و روح مبارزه مورد نظر داوران خواهد بود.
 


مسابقاتی که مجاز نیست

- درAssaut وCombat مبارزه بین مردان و زنان یا مبارزه بیش از دو نفر مجاز نیست.
-  استفاده از سایر تکنیک‌های ورزشهای دیگر مجاز نیست.

 


زمان مسابقه

-  مسابقه شامل راندهای متعدد و استراحت بین هر راند است.
 -
براساس قوانین رقابت‌ها هر مسابقه می‌تواند شامل دو – سه – چهار یا پنج راند باشد که زمان راندها شامل یک دقیقه، یک دقیقه و نیم تا دو دقیقه می‌شود.
 -
زمان استراحت بین هر راندrest minutes یک دقیقه است.


 قطع اجباری مسابقه


هنگامی که بخشی از تجهیزات یک مبارز مانند دستکش – کفش – محافظ سر و... خراب شده یا از بدن وی جدا شود در این حال داور مسابقه را متوقف می‌کند و وقت نگه‌دار با توقف زمان مسابقه با اعلام مجدد داور زمان مسابقه را محاسبه می‌کند.


 بروز هر اتفاق غیر قابل پیش‌بینی که با دستور داور باعث توقف مسابقه خواهد شد و در این حال داور گزارش خود را به ناظر رسمی مسابقات ارائه خواهد کرد.هرگونه تعویق مسابقه با نظر ناظر رسمی امکان‌پذیر خواهد بود و هنگامیکه یک مسابقه به زمان دیگری موکول شود بدون در نظر گرفتن نتایج کسب شده از راند اول انجام می‌شود.

 

 


ارتقاء درجات فنی در ساواته

برخلاف رشته‌هایی مانند کاراته و تکواندو در ساواته کمربند وجود ندارد و ارتقاء درجات ورزشکاران با رنگ دستکش مشخص می‌شود که به ترتیب عبارتست از: آبی – سبز – قرمز – سفید – زرد و نقره‌ایی.


 دستکش آبی
ورزشکار ساواته قادر به ضربه به حریف است بدون آنکه ضربه متقابل دریافت کند.
نمایش تکنیک‌ها با هماهنگی – کنترل و سبک خاص هر ورزشکار.


 دستکش سبز
دفاع کامل ضربات حریف و ضربه متقابل، نمایش کامل تکنیکی، تشخیص حمله احتمالی حریف و دفاع یا فرار مناسب از ضربه بدون دریافت آن و پاسخ حریف با ضربه متقابل.


دستکش قرمز
دفاع مناسب و عدم دریافت ضربه حریف و وارد ساختن ضربه موثر، نمایش کامل تکنیک‌ها پیش‌بینی کامل حمله حریف و انتخاب بهترین دفاع انجام ضد حمله مناسب در حین حمله حریف.


دستکش سفید
قابلیت ضربه به حریف پیش از دریافت ضربه وی، نمایش کامل تکنیکی، پیش‌بینی حمله احتمالی و طرح‌ریزی حمله موثر، ضربه موثر به حریف پیش از آنکه بتواند تکنیک خود را اجرا کند.


دستکش زرد
ضربه کامل حریف و دریافت نکردن تکنیک، نمایش کامل تکنیک‌ها با هماهنگی، کنترل و سبک خاص، فریب حریف و اجرای یک ضربه موثر.


دستکش نقره‌ای(بالاترین درجه فنی)
وارد ساختن ضربه موثر قبل از هرگونه حرکت حریف، نمایش کامل تکنیک‌هااجرای نمای تکنیک‌های دست و پا در یک مسابقه کنترلی(Assoaut) فریب دادن حریف و اجرای یک ضربه موثر.

 

امروزه هنر رزمی ساواته یک ورزش بین‌المللی است که مشابه کیک بوکسینگ از شهرت جهانی برخوردار است.بد نیست بدانید در اوایل قرن 20 بیش از یکصد هزار نفر به ورزش ساواته می‌پرداختند گرچه در پایان جنگ جهانی دوم به دلیل شرایط خاص آن دوران در تمام دنیا تنها پانصد نفر بودند که ساواته کار می‌کردند. اما 1975 به بعد این ورزش در جهان تولدی دوباره یافت

 

 

منبع

برچسب ها: تاریخچه دفاع شخصی سبک های هنر های رزمی مسابقات رزمی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha