سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

راهنمایی های اولیه برای بونکای

راهنمایی های اولیه برای بونکای
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۹/۶ بازدید کنندگان:۱۵۴۸ نویسنده:سامان موسوی

 

آیا بونکای تمرین می کنید؟


برخی بر این باورند که بونکای مهم ترین جنبه کاراته می باشد و عده ای می گویند که فقط هدر دادن وقت است ( شاید به این دلیل که مدال آن را نمی بینند).


•    اما واقعا دقیقا بونکای چیست؟
•    چرا مهم است؟
•    شما چگونه آن را انجام می دهید؟


در ادامه این مقاله تا حدودی به پاسخ سوالات بالا دست خواهید یافت.


بونکای چیست؟

بونکای کاربردی عملی از کاتا است. کلمه بونکای در ژاپن به معنی شکستن است. بونکای نمادی از کل فرآیند شکستن حرکات یک کاتا برای درک اینکه چگونه آن تکنیک را برای دفاع از خود بکار ببریم.


به عبارت دیگر می توان گفت که بونکای جوهر کاتا است.


شما می بینید که کاتا هرگز به معنی ورزش انفرادی مستقل نمی باشد بلکه یک پدیده مدرن است. در حقیقت کاتا توسط یک ابزار ذهنی ساخته شده است بنابراین شما می توانید تکنیک های مختلف دفاع از خود را در مقابل یک مهاجم خشن انجام دهید.
متاسفانه در کاراته نوسازی شده، کار بر روی بونکای کاهش یافته است.  به همین دیلیل تمرین کاتا به صورت فیزیکی در باشگاه ها کمتر شده است (در صورتی که بر روی بونکای کار هم بکنند معمولا بدون هیچگونه عمق یا شور و شوقی آن را انجام می دهند). مانند قرار دادن کالسکه در جلو اسب.


گیچین فوناکوشی (1868-1957) در این مورد می گوید:

 


ممکن است که مدت زیادی تمرین کنید، اما اگر شما صرفا حرکات دست و پا و پرش در اطراف را مانند یک عروسک خیمه شب بازی انجام دهید هیچ ارزشی ندارد، یادگیری کاراته مانند یادگیری رقص نیست. ممکن است که هرگز به اصل موضوع نرسید در این حالت نمی تواند جوهر کاراته را درک کنید.


چرا بونکای مهم است؟

به این دلیل بونکای مهم است که به ریشه اولیه کاراته متصل است. همانطور که می دانید مثل اکثر هنرهای رزمی، هدف اصلی کاراته دفاع از خود می باشد. اگر نتوانید آن را درک کنید کاراته را نیز درک نخواهید کرد.  کاراته برای ورزش، شخصیت سازی، تناسب اندام و ... درست شده است.
اما هدف اصلی کاراته دفاع از خود است.
تمرین کاتا بدون بونکای با هدف اصلی کاتا متضاد است. در جهانی که هدف کاراته رویای المپیک است این واقعیت مهم تر می شود. بونکای آخرین ارتباط باقی مانده ما برای رسیدن به ارزش های واقعی کاراته می باشد. علاوه براین، تصور می کنم که آموزش بونکای می تواند انگیزه بسیاری از افراد برای تمرین کاتا را حل کند.  


موتوبو چوکی (1870-1944) می گوید:


کاتا بدون بونکای مانند  shamisen (یک گیتار اوکیناوایی زهی) است که صدای خوبی دارد اما داخل آن توخالی است.


چگونه تمرین بونکای کنیم؟

در نهایت بخش سرگرم کننده.
چگونه بونکای تمرین می کنید؟
با انجام این کار دقیقا به معنی آن پی خواهید برد:  شکستن کاتا.


مراحل اصلی عبارتنداز:


1.    انتخاب یک کاتا.
2.    انتخاب یک دنباله از کاتا.
3.    تجزیه و تحلیل حرکات دنباله.
4.    اعمال کردن تکنیک ها در یک سناریوی دفاع از خود.

آسان به نظر می رسد؟


این فرآیند " مهندسی معکوس " کاتا برای بسیاری از افراد دشوار است.  زیرا توانایی شما را برای دیدن کاتا به عنوان یک ابزار دفاع شخصی عمل گرا محدود شده است تا یک باشگاه انتزاعی رقص.  این کار پتانسیل واقعی کاربردهای عملی کاتا را تحقق می بخشد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که ویدیوی آموزشی بونکای کاتاهای کیوکوشین را از سایت ژیار آنلاین تهیه کنید.


مابونی کنوا (1889-1952) می گوید:


بونکای نوعی رقص زیبا نیست، شکلی از دفاع شخصی در هنرهای رزمی نیز نمی باشد بلکه بونکای چیزی است که مرگ و زندگی را تعیین می کند.

 

 
برچسب ها: کاتا بونکای
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha