سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

بونکای کاتاهای کاراته

بونکای کاتاهای کاراته
تاریخ ارسال:۱۳۹۸/۵/۶ بازدید کنندگان:۱۱۷۱ نویسنده:سامان موسوی

 

 

بونکای (Bunkai) واژه ای ژاپنی و به معنای "تجذیه و تحلیل" یا "جداسازی بخش ها" می باشد که در هنرهای رزمی ژاپنی از آن به عنوان فرآیند تجزیه و تحلیل کاتا و استخراج تکنیک های مبارزه از حرکات فرم استفاده می شود. به تکنیک های مبارزه با استخراج اویو (Oyo) می گویند.


بونکای معمولا با یک یا چند شریک انجام می شود که حملات از پیش تعیین شده را اجرا می کنند. کسانی که کاتا را انجام می دهند با دفاع، ضد حمله و یا اقداماتی دیگر بر اساس بخشی از کاتا پاسخ می دهند. این اجازه می دهد تا رزمی کار در وسط کاتاها قرار گرفته و درک درستی از حرکات آن داشته باشد. همچنین بونکای نشان می دهد که چگونه تکنیک ها را با تنظیم فاصله ها (Maai)، زمانبندی  و ریتم  (Ritsudo)  به درستی در مبارزه به منظور تطبیق و تنظیم هر تکنیک بسته به اندازه حریف انجام داد.


بعضی از کاتاها لایه های دیگری از برنامه های کاربردی دارند که از بونکای اویو (Oyo Bunkai) در مواردی غیر از بونکای استاندارد استفاده می کنند. تمرین کنندگان مختلف با استفاده از برنامه های جایگزین یاد خواهند گرفت یا کشف خواهند کرد، اما بونکای مانند کاتا بر اساس سبک و استاد متفاوت است.
یک موقعیت یا حرکت کاتا ممکن است به چند تا چند ده بخش کاربردی شکسته شود و همان دنباله از حرکت کاتا ممکن است گاهی به روش هایی مختلف تفسیر شود که چندین بونکای را تفسیر می کند. رزمی کاران تشویق می شوند که هر جنبش و تکنیک را در یک کاتا و در پاسخ به حملات مختلف ممکن در نظر بگیرند، برای مثال، استفاده از یک حرکت خاص در برابر یک ضربه، یک مشت و یا اشکال مختلف ضربات. از طریق تجزیه و تحلیل حرکت رفتار در سناریوهای مختلف، رزمی کار تکنیک های جدید را گشوده و درک خود را از آنها گسترش می دهد.


بونکای بسته به روش مورد نظر، حرکت قبل و بعد از آن و تمرین فردی خوشایند یا ناخوشایند باشد. عموما مراحل عمیق درک بونکای را تنها از طریق گذر زمان بدست می آوریم.  اصطلاح toridai یا himitsu برای اشاره به تکنیک هایی که به راحتی دیده نمی شوند و تکنیک های مخفی در کاتا استفاده می شوند. برای مثال، در کاراته Gōjū-ryū آموزش دو نفره کاتا مورد استفاده قرار می گیرد تا بونکای تقویت شده و تکنیک ها به درستی استفاده شوند. اگر تکنیک ها در کاتا به درستی اجرا نشوند در مبارزه دو نفره موثر نخواهد بود.


شما می توانید DVD آموزشی بونکای کاتاهای کیوکوشین و بونکای کاتاهای شوتوکان را فروشگاه اینترنتی سایت ژیار آنلاین تهیه کنید.

 

برچسب ها: بونکای
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha