سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چه عواملی موجب می شوند که در هنگام ورزش کردن مصدوم شوید؟

چه عواملی موجب می شوند که در هنگام ورزش کردن مصدوم شوید؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۳/۹ بازدید کنندگان:۳۰۲۴ نویسنده:سامان موسوی

 

 

آسیب های ورزشی یکی از موضوعاتی است که اغلب ورزشکاران در مورد آن نگران هستند. حال این سوال پیش می آید که واقعا چه عواملی موجب می شوند که ورزشکار مصدوم شود؟ در این مقاله به برسی این عوامل پرداخته و راه حلی برای جلوگیری از آنها را به شما ارائه می کنیم.


ازجمله عوامل شایعی که موجب ایجاد صدمات ورزشی می شوند عبارتنداز:


•    استفاده نادرست از لوازم ورزشی


•    سقوط کردن


•    برخورد دو بازیکن به هم در حالیکه دارای سرعت زیادی می باشند ( برای مثال در ورزش هاکی یا راگبی)


•    آسیب هایی که در ابتدا سطحی هستند اما به مرور زمان و تحت قرار گرفتن فشار و کشیدگی، زیاد بیشتر می شوند.


این آسیب های ورزشی چه علائمی دارند؟


•    مفصل ورزشکار لق شده باشد و یا اینکه از جا درآمده باشد.


•    در ناحیه صدمه دیده تورم ایجاد شود.


•    ورزشکار دچار ضعف شود.


برسی آسیب دیدگی های ورزشی

ممکن است برخی از آسیب دیدگی ها باعث تشدید درد و کاهش توانایی ورزشکار شوند و برخی دیگر نیز چندان دردناک نبوده و تنها خود را به صورت خستگی غیر معمول نشان دهند. اما بسیار مهم است که قبل از تبدیل شدن این مشکلات کوچک به صدمات جدی توسط یک جراح و متخصص ارتوپد معاینه شوید. تشخیص به موقع این صدمات از پیشرفت آنها جلوگیری کرده و همچنین مشکلاتی که با آنها مواجه هستیم را کاهش می دهد.
متخصص ارتوپد برای اینکه درک بهتری از آسیب دیدگی شما داشته باشد پس از معاینه موضعی سوالاتی در مورد نحوه آسیب دیدگی تان و علائمی که با آن روبرو بوده اید می پرسد. در ادامه با گرفتن عکس هایی با اشعه ایکس می تواند استخوان ها و بافت های نرم آسیب دیده را شناسایی کند. کسانی که ضربه شدیدی به سرشان برخورد کرده است باید فورا به پزشک مراجعه کرده و معاینه شوند و تا رسیدن به حالت نرمال زیر نظر دکتر باشند. در این شرایط بیمار هر 5 دقیقه یکبار با اندازه گیری هوشیاری، تمرکز و حافظه کوتاه مدت معاینه می شود. برخی از علائمی که نشان دهنده ضربه مغزی می باشند عبارتنداز: داشتن سرگیجه و سر درد، داشتن حالت تهوع و ایجاد مشکل در بینایی.
 

نحوه درمان آسیب دیدگی ها

در صورتی که بافت های نرم ورزشکار آسیب دیده باشند معمولا آن را با نوار کشی بسته و بر روی آن یخ می گذارند و به فرد مصدوم توصیه می شود که استراحت کند. البته داروهای ضد التهاب به صورت خوراکی یا تزریقی نیر جهت جلوگیری از تورم استفاده می شوند.
در صورتی که تاندون های ورزشکار آسیب دیده باشند به فرد مصدوم داروهای ضد التهاب همراه با تمریناتی مخصوص تجویز خواهد شد. در صورتی که تاندون پاره شده باشد تنها راه برای درمان آن این است که با عمل جراحی دوباره آن را به هم پیوند بزنید.
در صورتی که پیچ خوردگی ها و یا ضربه دیدگی ها شدید باشند با عمل جراحی مورد درمان قرار خواهند گرفت. در این شرایط نه تنها باید درد و التهاب فرد مصدوم را کاهش داد بلکه باید او را به حالت اولیه برگردانده تا توانایی های اولیه خود را بدست آورد.
به شدت توصیه می کنیم که اگر دارای صدمات خاصی هستید قبل از هر چیز با یک متخصص ارتوپد دیدار کنید تا وضعیت تان از آنچه که هست بدتر نشود.


نحوه پیشگیری از آسیب دیدگی های ورزشی

افراد تازه کاری که می خواهند شروع به انجام یک فعالیت ورزشی جدید کنند باید قبل از هر چیز با یک شخص با تجربه مشورت کرده و توانایی ها و نقاط ضعف خود را بیان کنید تا مشخص شود که آن ورزش برای شما مفید است یا نه.
در صورتی که قبلا آسیب دیده اید از آن غافل نشوید و تا بهبودی کامل آن تحت نظر پزشک باشید تا صدمه وارد شده جدی تر نشود. اکنون در اکثر باشگاه ها تست هایی وجود دارند که می توانید به آنجا رفته و پست از انجام تست های مختلف به شما می گوید که بهترین ورزش برای وضعیت بدنی شما چه ورزشی می باشد.

 

برچسب ها: آمادگی جسمانی قفل کردن مفاصل مزایای سلامتی مسابقات ورزشی ورزشکاران ورزش
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha