سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

اصول هاپکیدو

اصول هاپکیدو
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۴/۲۴ بازدید کنندگان:۶۴۷ نویسنده:سامان موسوی

در این مقاله از سایت ژیار آنلاین قصد داریم تا نگاهی گذرا به رشته رزمی هاپکیدو که از کره جنوبی سرچشمه گرفته است داشته و به برسی اصول آن بپردازیم.معنای هاپکیدو که یک هنر رزمی کره ای است "راه رسیدن به هماهنگی و کمک هماهنگ سازی جسم و ذهن " ترجمه می شود. عده ای بر این باورند که هاپکیدو در دسته هنرهای رزمی علمی جای دارد. دلیل آنها این است که همه جوانب آن به یک هدف واحد که آن هم غیرفعال کردن مهاجم با موثرترین روش و بهترین رفتار ممکن منتهی می شود. فنون هاپکیدو از رشته های فیزیک، هندسه، روان شناسی و فیزیولوژی بهره می برند. "جف آلن" که یکی از اساتید برجسته هاپکیدو است در این مورد می گوید: نتیجه تمامی تکنیک های هاپکیدو منحرف کردن، متوقف ساختن و پرتاب کردن می باشد.

معمولا هاپکیدو را به عنوان سبکی از هنرهای رزمی می شناسند که در دنیای مدرن جهت دفاع شخصی بکار برده می شود. هرچند که در گذشته در جنگ ها نیز از آن استفاده می شد. هاپکیدو در اصل تکامل یافته آیکی جوجوتسو می باشد و رابطه بسیار نزدیکی با جوجیتسو و آیکیدو دارد. حرکات هاپکیدو تقلیدی از بسیاری از انواع مختلف هنرهای رزمی قدیمی و مدرن هستند که در قالب این سبک منحصر به فرد جمع گردیده اند.

تکنیک ها و حرکات هاپکیدو به دو بخش با سلاح و بدون سلاح دسته بندی می شوند که شامل دامنه وسیعی از تکنیک های تدافعی و تهاجمی می باشند. این سبک شامل تکنیک ‌هایی با دامنه ی کوتاه و بلند مبارزه با استفاده از ضربات پا، ضربات دست، پرتاب ها، قفل کردن مفاصل و ضربات بر نقاط فشار میگردد.

ازجمله سلاح هایی که در هاپکیدو مورد استفاده قرار می گیرند می توان به مواردی همچون چوب، شمشیر، طناب، چوب کوتاه و نانچیکو اشاره کرد. ازجمله ویژگی های بارز هاپکیدو حرکات غیر قابل مقاومت می باشند که جهت بکارگیری قدرت حریف بر ضد خود مورد استفاده قرار می گیرد.
 

هاپکیدو


اصول هاپکیدو

اکنون نیز فنون و حرکات هاپکیدو بروز شده و در حال توسعه هستند. هاپکیدو بر اساس اصولی محکم بنا نهاده شده به همین دلیل تبدیل به یکی از فرم های زیبای دفاع شخصی شده است. در کل می توان گفت آیکیدو بر اساس سه اصول بنا نهاده شده است که عبارتنداز:


اصل آب

این اصل بر این باور است که یک رزمی کار هاپکیدو باید از خصوصیات آب نکته برداری کرده و یاد بگیرد. این ویژگی ها عبارتنداز همسو شدن با جریان آب، ملایمت و تمایل جهت جریان داشتن از میان و روی هر گونه مانعی با استفاده از اصل انطباق پذیری. این اصل را با نام اصل "یو" نیز می شناسند.

یک هاپکیدو کار باید خود را با حرکات حریف سازگار کند. همچنین اصل آب مظهر تمرکز کردن "کی" (انرژی) فرد است که به او همانند یک باریکه آب که از سوی شلنگ به بیرون هدایت می شود نیرویی فوق العاده می بخشد.


اصل دایره

این اصل را با نام اصل "وان" نیز می شناسند. در این اصل هر کدام از تکنیک ها و حرکات در درون یک دایره انجام می شوند. مقاومت در مقابل حمله حریف با استفاده از تکنیک های منحرف کننده بدست خواهد آمد. هر حرکتی که به وسیله ی مدافع صورت می‌پذیرد مسیری را طی می نماید که به صرفه ترین راه برای دفاع کردن لست. اصل دایره باعث می شود که احتمال صدمه دیدن شما کمتر شده و همچنین اثر مخربی بر روی حریف خواهد داشت.


هوا

اصل سوم که "هوا" نام دارد به نام اصل مقاومت نکردن و یا هماهنگی نیز شناخته می شود. این اصل بر روی یکپارچه سازی ذهن و جسم به کمک هر یک از تکنیک ها تمرکز می کند. در این راه قدم اول هماهنگ کردن ذهن با حرکات بدن است. این کار تا سطحی که هر کدام از تکنیک ها و حرکات تبدیل به غریضه رزمی کار شوند ادامه خواهد یافت. قدم دوم، هماهنگ کردن و سازگار کردن حرکات دفاعی بر اساس حرکات تهاجمی حریف می باشد. شما باید در هاپکیدو تا زمانی که حرکات تبدیل به طبیعت دوم شما نشده اند از تمرین آنها دست بر ندارید.
 

تکنیک های پایه در هاپکیدو

مجموعه اصول گفته شده در بالا در کنار هم باعث تشکیل مجموعه ای کامل از دفاع شخصی خواهد شد. همانطور که قبلا اشاره شد هاپکیدو مظهر انعطاف پذیری و جریات روان حرکات است. حرکات پا و نحوه ی جای گیری عواملی بسیار مهم در اجرای این تکنیکها هستند. حرکات هاپکیدو را می توان به موارد زیر دسته بندی کرد:


ضربه های دست

 می توان گفت که این ضربات جزء جدا نشدنی تکنیک های هاپکیدو می باشند که جهت ضعیف کردن دشمن قبل از انجام حرکات مورد نظر او می باشد. این تکنیک ها ضربات دقیق دست را در نقاطی حساس شامل می شوند که می توانند حداکثر نیروی مورد نیاز را ایجاد کنند. همچنین این ضربات جهت مسدود کردن و ضدحمله به حریف مورد استفاده قرار می گیرند.
 

ضربات پا

ضربات با پا ازجمله ضربات مهم در هاپکیدو می باشند. این ضربات شامل حرکات لگد زنی می باشند که برای ضربه زدن به نقاط بالا و پایین بدن مورد استفاده قرار می گیرند. ازجمله ضربات مهم پا می توان به لگد های چرخشی و لگدهای تیغه ای اشاره کرد.


تکنیک های تعویض مفاصل

این تکنیک ها مجموعه ای از حرکاتی هستند که جهت وادار کردن حریف به تسلیم شدن بی قید و شرط به اجرا در می آیند. تکنیک های جابجا کردن مفاصل شامل قفل کردن مچ دست، قفل کردن آرنج و دیگر ترفند هایی می باشد که بیشتر مفاصل کوچک و بزرگ را هدف قرار می دهد.
 

تکنیک های پرت کردن

با استفاده از تکنیک پرت کردن شما می توانید از نیروی حریف بر علیه خودش استفاده کنید که منجر به برهم خوردن تعادلش نیز خواهد شد.

برچسب ها: هاپکیدو قفل کردن مفاصل
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha