سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

همه چیز در مورد جودو

همه چیز در مورد جودو
تاریخ ارسال:۱۳۹۲/۱۲/۶ بازدید کنندگان:۲۲۸۶ نویسنده:سامان موسوی

 

هنر رزمی جودو که بر خاسته از ژاپن است جزء هنر های رزمی مثل کاراته ، تکواندو و کونگ فو می باشد با این وجود بسیار متفاوت از سایر هنرهای رزمی می باشد چرا که در آن مشت زدن و لگد زدن ممنوع است .


جودو هنری رزمی است که گلاویز شدن در آن زیاد بوده و هدف آن زمین زدن ، گیر انداختن ، مهار کردن و حتی از کار انداختن بازوان حریف می باشد به گونه ای که منجر به تسلیم شدن حریف شود . تاکید اصلی جودو روی توانایی به کار بردن نیروی حریف می باشد به گونه ای که منتهی به تسلیم شدن وی شود . جودو تنها یک مبارزه فیزیکی نمی باشد بلکه یک مبارزه فکری نیز هست  یک جودو کار موفق باید قادر باشد حرکات حریف را از قبل پیش بینی کرده و با عکس العمل خود پاسخ مناسبی به آن بدهد .

در این ورزش ضربه مشت و لگد وجود ندارد و همین باعث تمایز این ورزش با بسیاری دیگر از هنرهای رزمی شده است . حتی زمانی که فرد جودو را به عنوان دفاع شخصی فرا می گیرد چگونگی دفع مشت ها ، لگد ها و سلاح ها را با پرتاب کردن ، خفه کردن و قفل های مفاصل می آموزد . این ورزش اگر به درستی تعلیم داده شود یکی از بهترین روش های دفاع شخصی می باشد .

بزرگترین ارزش جودو در تاکید آن روی ملایمت و اعتدال به عنوان یک روش است .جودو به شخص می آموزد که از درگیری پرهیز کند و به دنبال معتدل ترین راه حل برای همه درگیری ها باشد .

 

مزایای جودو

اولین مزیت جودو ایجاد آمادگی جسمانی فوق العاده در فرد است . از این طریق فرد می تواند هم انعطاف پذیری و هم قدرت بدنی خود را بالا ببرد . تمرین فنون مربوط به جودو باعث می شود بدن قوی تر شده و مقاومت دستگاه های قلبی _ عروقی بیشتر گردد .

هنر آموزان جودو می توانند قدرت تمرکز خود را بالا برده و دارای حافظه قوی شوند . این قابلیت ها نه تنها در تمرین جودو تاثیر دارند بلکه در تحصیل و در شغل افراد نیز تاثیر مثبت دارند . هنر آموزان از طریق تعلیم ذهنی جودو یاد می گیرند چگونه در زیر فشار های زندگی آرامش خود را حفظ کنند . این توانایی در همه چیز از رانندگی گرفته تا امتحان و از کسب درآمد گرفته تا ارتقاء سطح زندگی و غیره تاثیر مثبت دارند .

 

 

امتیازات

در این ورزش چهار نوع امتیاز وجود دارد که به ترتیب زیر می‌باشد:

کوکااز سال 2008 حذف شد

یوکو

وازاآری

ایپون

کوکا کمترین امتیاز یا معادل یک امتیاز می‌باشد. یوکو امتیاز متوسط . معادل 10 امتیاز و وازاآری امتیاز بزرگ معادل 100 امتیاز است. ایپون نیز امتیاز کامل یا ضربه فنی محسوب شده که معادل 200 امتیاز است و کسب این امتیاز باعث برد و پایان مسابقه می‌شود. کسب دو امتیاز وازاآری در طول مسابقه نیز معادل امتیاز ایپون و پایان مسابقه است.در حالی که امتیازات کوکا و یوکو با هم جمع نمی‌شوند.و امتیازات بر اساس ارزش فنی تکنیک اجرا شده است.

امتیاز کوکا به تازگی از جودو حذف شده است.

البته پس از حذف کوکا یوکو معادل 1 امتیاز وازااری معادل 10 امتیاز و ایپون معادل 100 امتیاز شده است.

 

شیوه پیروزی در مسابقات

در مسابقات جودو کسب امتیاز به دو شکل اجرای فنون در حالت تاچی وازاز و اجرای فنون در حالت نی وازا صورت می گیرد. هر یک از دو جودوکار که در طی مسابقه موفق به اجرای فن در یکی از این دو حالت گردد در صورت دستیابی به امتیاز کامل یا ایپون مسابقه را به نفع خود پایان خواهد داد . در صورتی که جودوکار از فنون تاچی وازا استفاده نماید داور بسته به شیوه زمین خوردن حریف یکی از امتیازات کوکا ، یوکو ، وازاری یا ایپون را به اجرای کننده فن  خواهد داد . اگر به هر شکل ممکن دو جودوکار به زمین بیافتند و یکی از دو مبارز بتواند حریف را در حالت نی وازا (به طوری که پشت حریف به تشک تماس داشته باشدو بر حریف کاملاً مسلط باشد)مهار نماید ، داور بسته به مدت زمانی که حریف در حالت خاک است به اجرای کننده فن امتیاز خواهد داد . اگر مجری فن برای مدت 24 ثانیه بتواند حریف خود را در خاک نگه دارد بازی با امتیاز کامل ایپون به پایان خواهد رسید .

برچسب ها: تاریخچه جودو سبک های هنر های رزمی هنر های رزمی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha