سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نقش واقعی کاتا در کاراته

نقش واقعی کاتا در کاراته
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۸/۱۹ بازدید کنندگان:۲۰۹۲ نویسنده:سامان موسوی

متاسفانه در طول این چند سال متوجه شدم که بسیاری از کسانی که به کاراته و بودو علاقه مند هستند درکی قوی از اهمیت کاتا در این هنرهای رزمی را ندارند. بنابراین عقیده و نظر آنها درباره ارزش کاتا به قدری کم است که  بعضی اوقات منجر به رفتن به جهاتی می شود که  نه تنها فایده ای در بر ندارد بلکه وقت و نیروی آنها تلف می شود. در واقع تعدادی تصورات غلط در مورد کاتا وجود دارد که در این مقاله به بیان مهمترین آنها خواهیم پرداخت:

 

عقیده اول: کاتا یک داستان می گوید

نه، این چنین نیست. مبارزه یا حتی یک درگیری ساده بسیار پر هرج و مرج و غیر قابل پیش بینی است. هیچ داستانی نمی تواند اجرا شود و منجر به خود انگیختگی مبارزه در حال اجرا شود.

 

عقیده دوم: کاتا به ما اجازه می دهد که به تمرین تکنیک های مرگبارتر کاراته بپردازیم

نه، این عقیده هم اشتباه است. انجام یک تمرین حتی به اندازه 10000 بار در مقابل یک حریف خیالی به اندازه یک بار مبارزه واقعی اثر بخشی مثبتی در پی نخواهد داشت. همه تکرارهای کاتا در دنیا تغییر نخواهند کرد. کاتا فقط ترکیبی از تکنیک ها می باشد که به طور تصادفی جمع و مونتاژ شده اند و انجام آنها به شما احساس آزادی می دهد.

درک نقش واقعی کاتا در کاراته تا حد قابل توجهی به سه رکن اساسی که از آن حمایت و پشتیبانی می کنند بستگی دارد.  درک این مفاهیم به شما کمک می کند که راحت تر جای کاتا در آموزش های خود را پیدا کرده و به صورت آگاهانه آن را انجام دهید. در ادامه به معرفی سه رکن اساسی کاتا خواهیم پرداخت:

 

کاتا در کاراته

یکپارچگی ساختاری

نگاه به کاتا از بیرون و نتیجه گیری از آرایش و ترتیب دلخواه تکنیک های آن آسان است. در واقع، در برخی از مسابقات کاتا قوانینی از نوع ژیمناستیک وجود دارند که باید رعایت شوند. از جمله ای قوانین می توان به تعداد ضربات لازم برای شرکت کنندگان و انجام آنها در حداقل زمان اشاره کرد. کسانی که بتوانند این استانداردهای کاتا را انجام دهند  بایدذهن آماده تری داشته باشند.

کاتا دارای تمامیت ساختاری می باشد. حرکات می توانند سریع و سبک و یا آرام و سنگین باشند اما باید آنها را حس کرد. ایستادن روی یک پا و انجام ضربات سبک در مقابل سر درحالیکه به صورت دایره وار چرخش می کنید ممکن است قابل توجه به نظر برسد اما هیچ استحکامی ندارند، هیچ برنامه ای مناسب تر از قدرت نیست. می دانید که کاراته متعادل شده است و بدن به صورت یکپارچه عمل می کند و تمامی اعضای بدن به صورت هماهنگ کار می کنند.

 

انسجام

Shin یا "ذهن" یک اصطلاح آشنا برای رزمی کاران می باشد. در این زمینه، به انسجام کاتا اشاره می شود. تاکنون یک کاتا که در آن از حرکات دیدنی و جذاب استفاده شده اند را مشاهده کرده اید؟ به یاد دارید که چه اتفاقی افتاد؟ احتمالا نه. حرکات ساختگی کاتا، اغلب تمایل دارند که به صورت بسیار سریع و انقباضی انجام شوند اما تقریبا در هر صورت، اگر می توانید حرکات کاتا را به صورت آهسته تماشا کنید، خواهید دید که این حرکات نمایشی به طور چشمگیری ضعیف بوده و در یک مبارزه واقعی تا حد زیادی بی معنی می باشند. در یک کاتا واقعی، یک جریان وجود دارد. اجزای با هم کار می کنند.

 

قصد و نیت

در کاتای واقعی، اینکه یکی از چیزهای تولید شده در یک دوره دراز مدت و توسط کسانی که می دانند چه کاری انجام دهند و آن را به درستی زیر نظر یک مربی یاد بگیرند، قصد و نیتی پشت آن است. یک مجموعه از اصول متحد کننده وجود دارد. در برخی از این اصول، حرکات، به سمت داخل، خارج و یا جانب سریع خواهند بود.

در کاتای ضعیف، عملکرد ما مانند بچه کوچکی می باشد که در یک فروشگاه اسباب بازی فروشی بزرگ قرار دارد و پولی برای خرید اسباب بازی در اختیار ندارد. در کاتای خوب، این احساس که تمرین کننده بر روی زمان و مکان کنترل دارد به کار سرعت می بخشد. این قسمت از تمرکز، هدف کاتا است.

 

تمامیت ساختاری، انسجام، قصد و نیت سه رکن اصلی در کاتا می باشند. آیا حضور کاتا در آموزش کاراته مفید است؟ استدلال های زیادی در این مورد وجود دارند، برای پاسخ به این سوال باید درک درستی از کاتا داشته باشیم.

برچسب ها: آموزش کاتا آموزش هنرهای رزمی سبک های هنر های رزمی کاتا کاراته هنر های رزمی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha