سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه ضربات جلو تکواندو را یاد بگیریم؟

چگونه ضربات جلو تکواندو را یاد بگیریم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۱۲/۱۷ بازدید کنندگان:۹۱۵ نویسنده:سامان موسوی


در حالیکه ضربه های زیادی در تکواندو وجود دارند، ضربه رو به جلو یکی از اولین چیزهایی است که پس از شروع یادگیری تکواندو باید آن را فرا بگیرید. Ap Chagi یکی از ضربات سخت روبه جلو در تکواندو می باشد. در این مقاله قصد داریم نحوه زدن چنین ضرباتی را به شما آموزش دهیم.


گرفتن موضع مبارزه


1- بر روی پای خود ایستاده و صورت تان رو به جلو باشد


در تکواندو، در صورتی که یکی از پاها جلوتر از دیگر باشند ضربات از استاندارد خاصی به نام حالتL برخوردار هستند. یکی از پاهایتان بسته به اینکه با کدام طرف می خواهید ضربه بزنید رو به جلو باشد.


2- پای عقب خود را در یک خط نگه دارید


نام موضع L که قبلا به اشاره کردیم از همین حالت آمده است به طوری که پاهایتان به حالت L باشند. پای جلو شما باید مستقیم رو به جلو باشد و همچنین پشت پا و ساق پایتان حات 90 درجه داشته باشند. پای پشتی حدود یک فوت با پای جلو فاصله داشته باشد.


3- موقعیت بازوهای خود


در اغلب مواضع آماده تکواندو، بازوهایتان در مقابلتان قرار خواهند گرفت حتی در مواقعی که نمی خواهید ضربات مشت را بزنید. بازوهای خود را طوری در مقابل قفسه سینه خود نگه دارید که با آرنج تان زاویه 90 درجه بسازد. بازوهایتان به شما کمک می کنند که هنگامی که ضربات پا را می زنید بتوانید تعادل خود را حفظ کنید.


4- تغییر وزن خود


اطمینان حاصل کنید که 75 درصد از وزن بدنتان روی پای عقب قرار دارد، این در ضربات شما بسیار مهم است و باعث می شود که ضرباتی که می زنید پر قدرت بوده و تاثیر زیادی داشته باشند.


بلند کردن پا


1- پای جلو خود را بلند کنید


همانند تصویر بالا پای خود را به اندازه ای بالا ببرید که کف پای تان در مقابل زانوی تان قرار بگیرد. تعادل خود را حفظ کرده و با کمک دست هایتان مانع از برهم خوردن تعادلتان شوید.


2- نشانه گرفتن زانو به سمت هدف


زانوی شما باید بالاتر از نقطه ای باشد که آن را با پای جلوتان هدف گرفته اید. ممکن است برای حفظ تعادل تان مجبور شوید که بازوهایتان را به جلو برده یا باز کنید


3- توجه به پای جلو خود


پای جلوتان پایی است که از آن برای ضربه زدن به هدف استفاده می کنید، بنابراین مطمئن شوید که پای راست تان رو به جلو است. همانطور که قبلا اشاره شد، زانویتان باید رو به جلو باشد و انگشت های پای خود را به سمت بالا بکشید به طوری که پایتان به موازات زمین باشد.


زدن ضربه


1- ضربه محکم و ناگهانی


با اشاره انگشت های پای تان رو به بالا ضربه محکم و ناگهانی را به حریف بزنید. هر چقدر نیرو و سرعت ضربه تان سریع تر باشد بهتر است. با این کار حریف تان نیز غافلگیر خواهد شد و موقعی که برای دریافت ضربه و یا دفاع از خود آمادگی ندارد ضربه به او وارد می شود.


2- حمله به سمت هدف


شما می توانید با کف یا پشت پا به حریف تان ضربه بزنید. هر دو این ضربات خوب هستند و استفاده از آن به مربی تان بستگی دارد. فقط مطمئن شوید که انگشت های پای شما در حالت ایده آلی قرار گرفته باشند در غیر اینصورت احتمال شکستن یا رگ به رگ شدن آنها زیاد است.


3- نگه داشتن پشت پای خود


پس از زدن ضربه پای خود را به موقعیت قبل باز گردانده و آن را به حالت L در بیاورید. تعادل خود را بازیابی کرده و مطمئن شوید که بازوهایتان به طور صحیح در جای خود قرار گرفته اند.


4- تمرین


تمام مراحل گفته شده را چندین بار تمرین کنید تا بتوانید در مسابقات نیز از این تکنیک ها استفاده کنید. روی حفظ تعادل و همچنین فرم خود تمرکز کنید و همچنین ضربات ناگهانی و محکمی را به حریف خود وارد کنید.


نکته


•    اهداف ضربات پا عبارتنداز: زانو، کشاله ران، اعصاب موجود در سیستم سمپاتیک در معده، سر، قفسه سینه و ... .
•    برای ضربات بالاتر، تمرینات کششی را انجام دهید تا انعطاف پذیری شما افزایش پیدا کند.
•    پس از یادگیری ضربه محکم و ناگهانی می توانید کار بر روی سایر ضربات را شروع کنید.
•    همیشه بدن خود را گرم کرده و قبل از زدن چنین ضرباتی چند تمرین کششی اجام دهید.
•    اگر به درستی عضلات پا را گرم نکنید ممکن است که به آنها صدمه بزنید.
•    قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدید با دکتر خود مشورت کنید.
•    می توانید از ویدیو و فیلم های آموزشی که در سایت ژیار آنلاین وجود دارند استفاده کنید.

 

برچسب ها: آموزش تکواندو تکواندو
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha