سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نکاتی کلیدی برای مبارزه در تکواندو

نکاتی کلیدی برای مبارزه در تکواندو
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۰/۲۱ بازدید کنندگان:۵۲۴۸ نویسنده:سامان موسوی

 موقعیت شناسی برای بدست آوردن امتیاز

به خاطر اینکه ضربات در تکواندو با سرعت بالایی زده می شوند موقعیت هایی که برای کسب امتیاز بدست می آیند کوتاه می باشند و در صورتی که شما فورا از آن موقعیت استفاده نکرده و کند عمل کنید فرصت کسب امتیاز را از دست خواهید داد. یک مبارز خوب باید با گرفتن استراتژی هایی خوب موقعیت هایی را برای خود ایجاد نماید که بتواند امتیاز کسب کند نه آنکه منتظر بماند که خود به خود موقعیت بدست آید.


انرژی و نفس تان را برایر سه راند نگه دارید

در بسیاری از مبارزات، رزمی کاران در راندهای اول و دوم بسیار خوب عمل می کنند ولی زمانی که به راند 3 می رسند توانی برای ادامه کار نداشته و تسلیم می شوند. بوجود آمدن چنین موقعیت هایی می تواند بسیار خطرناک هم باشد چراکه رزمی کار با خسته شدن و نفس کم آوردن دیگر نمی تواند در مقابل ضربات وارد شده از طرف حریف از خود محافظت کند به همین دلیل احتمال آسیب دیدگی او افزایش خواهد یافت. به همین جهت پیشنهاد می کنیم که انرژی و نفس خود را برای هر سه راند ذخیره کنید تا بتوانید تا آخرین لحظه مبارزه کنید و از خستگی حریف تان هم به نفع خود بهره ببرید.
 


روند مبارزه را در شرایط بحرانی عوض کنید

در صورتی که روند مبارزه به نفع تان نیست از ادامه آن خودداری کرده و سریعا روش مبارزه خود را عوض کنید. مثلا در صورتی که استراتژی ضد حمله به نفع تان نیست به جای آن حمله کنید و یا اگر مبارزه در حالت سکون فایده ای ندارد رقص پا کنید. شما می توانید با تغییر روش مبارزه تان تمرکز حریف را به هم بزنید.


رعایت قوانین

انجام مبارزه در چهارچوب قوانین و نگرفتن اخطارهای زیاد دو تا از مزایایی است که یک مبارز خوب باید داشته باشد.  یک مبارز خوب باید بازی جوانمردانه ای ارائه داده و اخطارهای بی خود نگیرد. افراد زیادی به دلیل گرفتن اخطارهای زیاد مبارزه را باخته اند.


تسلیم نشدن

یکی از خصوصیات یک مبارز خوب این است که تا لحظه آخر دست از تلاش برندارد و اگر از حریفش جلو باشد باید برای حفظ امتیاز بکوشد و اگر هم از حریفش عقب باشد نباید تسلیم شده و دست از تلاش کردن بردارد. چراکه بارها اتفاق افتاده است که افرادی که امتیازهای زیادی عقب بوده اند در لحظات آخر توانسته اند با حملاتی به سمت حریف امتیاز گرفته و از او پیشی بگیرند.


حریف خود را دست کم نگیرید

شما هیچ وقت نباید حریف تان را دست کم بگیرید. هر کسی تا حدی توانایی هایی دارد. دست کم گرفتن حریف می تواند باعث از دست دادن امتیاز و حتی آسیب دیدگی بر اثر برخورد ضربات شود. به همین جهت توصیه می کنیم که همیشه در مبارزات خود جدی باشید و حریف تان را دست کم نگیرید.


گوش دادن به صحبت های مربی

هر مبارزی هر چقدر هم حرفه ای و کاربلد باشد باید از نظرات مربی خود استفاده کند. دلیل اینکار این است که مربی هنگام مشاهده هر دو مبارز به دو از فشارهای تکنیکی و روانی قرار داشته و با استفاده از تجربیات خود می تواند نکات کلیدی و با ارزشی را به مبارز خود منتقل کند.


جلوگیری از آسیب دیدن

تا جایی که می توانید از درگیری های بی مورد و بی نتیجه و اجرای تکنیک های بی دقت خودداری کنید. علاوه بر این مراقب حریفی که از نظر تکنیکی از شما پایین تر است باشید زیرا امکان صدمه دیدن شما توسط او بالا می رود. کسانی که بیش از اندازه هیجان زده باشند می توانند موجب آسیب دیدگی ما شوند. به همین جهت باید مراقب چنین حریفانی باشد.


انجام ندادن تکنیک های بلا استفاده

یک مبارز در تکواندو باید علاوه بر اینکه بتواند بازی را اداره کند و ابتکار عمل را در دست بگیرد. همچنین او باید از اجرای تکنیک های بی مورد جلوگیری کرده و بی خودی خود را خسته نکند.
 

برچسب ها: آموزش تکواندو تکواندو
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha