سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

تاریخچه تکواندو

تاریخچه تکواندو
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۲/۱۹ بازدید کنندگان:۱۱۳۱ نویسنده:سامان موسوی

قبل از اینکه به برسی تاریخچه تکواندو بپردازم، میخواهم به تعریف معنای آن بپردازم. در مطالعه بر روی کتاب های هنرهای رزمی آسیایی، تعاریف متعددی برای تکواندو بیان شده است. تکواندو فرم مبارزه ای است که با دست خالی و بدون سلاح انجام می پذیرد و این کار مستلزم استفاده از تمام اعضای بدن می باشد. Tae به معنای " با پا زدن" و یا "سر و صدا با پا" می باشد. به طور کلی، تکواندو روش مبارزه بی سلاح برای دفاع از خود  می باشد که مستلزم استفاده ماهرانه از تکنیک های مشت ، ضربات پرشی، بلوک کردن، جاخالی دادن و دفع حمله به کمک دست و پا می باشد. تکواندو فقط انجام مهارت های مبارزه ای فیزیکی نیست، بلکه به عنوان طرز تفکر و الگوی زندگی نیاز به نظم و انضباط دقیق دارد. تکواندو یک سیستم آموزش در ذهن و بدن می باشد که تاکید زیادی بر توسعه شخصیت اخلاقی کارآموز دارد.

تکواندو یک هنر رزمی است که امروزه به شکل دفاع شخصی که ترکیبی از سبک های مختلف هنرهای رزمی کره می باشد و به مرور زمان تکامل یافته است. تکواندو شامل حرکات روان خطی ناگهانی کاراته و الگوهای دایره ای از کونگ فو با تکنیک های لگد زدن بومی می باشد. بیش از پنجاه حرکت دست دایره ای چینی را می توان در تکواندو مدرن مشاهده کرد. تعداد کمی از سبک های هنرهای رزمی که قبل از تکواندو وجود داشته اند.

اولین سابقه تکواندو به 50 سال قبل از میلاد برمیگردد. در آن زمان کره به سه پادشاهی تقسیم شد. Silla در دشت های Kyongju  در 57 سال قبل از میلاد تاسیس شد، Koguryo در 37 سال قبل از میلاد در رودخانه یالو تاسیس شد و Paekche در منطقه جنوب غربی شبه جزیره کره در 18 سال قبل از میلاد تاسیس شد. در نقاشی هایی که بر روی دیوارها یافت شده است Tae Kyon به عنوان اولین شکل شناخته شده از تکواندو معرفی شده است. این نقاشی ها افراد غیر مسلحی را نشان می دهند که تکنیک هایی را که بسیار شبیه به تکواندوی امروزه میباشد انجام می دهند. 

 

تاریخچه تکواندو

 

اگرچه تکواندو برای اولین بار در دوره پادشاهی Koguryo ظاهر شد اما جنگجویان Silla نیز از آن استفاده می کردند (سیلا کوچکتر از سه پادشاهی دیگر بود و همیشه مورد حمله دزدان دریایی ژاپن قرار می گرفت(. Silla برای بیرون راندن دزدان دریایی از پادشاه Gwanggaeto و سربازانش برای بیرون راندن دزدان دریایی کمک گرفتند. در طول این زمان رزمندگان سیلا توسط استاد اولیه Koguryo آموزش داده می شدند. رزمندگان Silla نیز توسط Hwarang آموزش داده می شدند. Hwarang یک آکادمی برای فرزندان خانواده سلطنتی به نام Hwarang-do که به معنی "راه مردانگی" می باشد تاسیس کرد. اصول هدایت از رزمندگان Hwarang وفاداری، وظیفه فرزندی، اعتماد، شجاعت، و عدالت بود.

 

اطول اخلاقی تکواندو عبارتند از:

 

 • وفاداری به کشور خود
 • وفاداری به همسر خود
 • وفاداری به دوستان خود
 • وفاداری به مدرسه خود
 • احترام به پدر و مادر
 • احترام به برادران و خواهران خود
 • احترام به معلمان خود
 • احترام به بزرگان خود
 • داشتن روح سرکش
 • نداشتن زندگی نا به حق
 • به پایان رساندن آنچه شروع کرده اید

 

در دوران سلسله سیلا (سال 668 تا 935 میلادی)، تکواندو بیشتر به عنوان یک ورزش و فعالیت تفریحی استفاده می شد. در زمانی که پادشاه Uijong بر روی تخت سلطنت بود(1147 تا 1170 میلادی) تکواندو را که بیشتر به عنوان یک سیستم تناسب اندام ترویج یافته بود را به یک هنر رزمی جنگی تغییر داد.

اولین کتاب در مورد تکواندو در دوران سلطنت سلسله Yi (1397- 1907 میلادی) نوشته شده است.تا آن زمان که آموزش آن فقط برای نظامی ها بود، از آن به بعد آموزش آن به عموم مردم شروع شد. در نیمه دوم سلطنت سلسله Yi، درگیری های سیاسی و استفاده از بحث و گفت و گو به جای اقدام نظامی تقریبا به انقراض تکواندو منجر شد. چندی بعد دوباره از آن به عنوان ورزشی برای تناسب اندام و  تفریح استفاده گردید.

در سال 1909 ژاپن به کره حمله کرد و آن را به مدت 36 سال به اشغال خود در آورد. برای کنترل میهن پرستی کره ای ها، ژاپنی ها تمرین هنرهای رزمی  و زبان کره ای را ممنوع اعلام کرد و حتی همه کتاب های نوشته شده به زبان کره ای را به آتش کشیدند. بسیاری از کره ای ها به گروه های زیر زمینی سازمان یافته تقسیم شدند و به تمرین هنرهای رزمی در معابد بودایی مشغول شدند. عده دیگری از کره ای ها به مطالعه هنرهای رزمی کشورهای دیگر مانند ژاپن و چین پرداختند. در سال 1943 جودو، کاراته و کونگ فو رسما به ساکنان کره ای معرفی شدند و هنرهای رزمی محبوبیت زیادی به دست آوردند. در سال 1945 کره آزاد شد. چند سال بعد از آزادی کره به دلیل تاثیر از سایر هنرهای رزمی دیگر تغییرات زیادی در تکواندو به وجود آمد.

در سال 1945 اولین مدرسه تکواندو در یونگ چون آغاز به کار کرد. بسیاری از مدارس مفتلف بین سال های 1945 تا 1960 تاسیس شدند. هر کدام از این مدارس ادعای آموزش هنرهای سنتی کره ای را داشتند و هر کدام از این مدارس بر جنبه های متفاوتی از تکواندو تاکید می کردند. این کار باعث شد سبک های متفاوت با نام های مختلفی برای آن ظهور کنند که بعضی از آنها عبارتنداز: Soo Bahk Do, Kwon Bop, Kong Soo Do, Tae Soo Do and Kang Soo Do.

 

نیروی های مسلح کره در سال 1945 تاسیس شد و در سال 1946 توسط ستوان دوم Hong Hi Choi در پایگاه Kwang Ju تکواندو به طور رسمی به جنگجویان آموزش داده شد. بزرگترین نقطه عطف برای هنرهای رزمی کره ای در سال 1952 آغاز شد. در اوج جنگ کره، رئیس جمهور Syngman Rhee به مدت 30 دقیقه به تماشای عملکرد استادان هترهای رزمی پرداخت و بسیار تحت تاثیر قرار گرفت. او پس از آن دستور داد که فرماندهان نظامی به به تمامی سربازان کره ای هنرهای رزمی آموزش دهند. این امر باعث افزایش فوق العاده مدرسه های تکواندو و دانش آموزان گردید. 

در حالی که مطالعه تکواندو به سرعت از ارتش به مدارس و دانشگاه ها گسترش یافته بود در ماه مارس سال 1966 فدراسیون بین المللی تکواندو (ITF) تاسیس شد. اولین مسابقه قهرمانی جهان تکواندو (WTF) در سئول کره جنوبی برگزار شد. از زمان تولد رسمی تکواندو که در تاریخ 11 آوریل سال 1955 بود به عنوان یک ورزش رزمی به سرعت توسعه یافت و اکنون بیش از 30 میلیون نفر از 156 کشور مشغول تمرین تکواندو هستند.

برچسب ها: آموزش تکواندو تاریخچه تکواندو سبک های هنر های رزمی هنر های رزمی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha