سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نکاتی در مورد کاراته در المپیک 2020 ژاپن که نیاز دارید بدانید

نکاتی در مورد کاراته در المپیک 2020 ژاپن که نیاز دارید بدانید
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۹/۷ بازدید کنندگان:۶۰۵۰ نویسنده:سامان موسوی

در سال 2020 برای اولین بار کاراته جزء ورزش های المپیکی خواهد شد.


این یک لحظه تاریخی برای کاراته می باشد. حال میلیون ها نفر از رزمی کاران کاراته می توانند شانس خود را برای درخشیدن در بازی های المپیک امتحان کنند.
اما این چگونه اتفاق می افتد؟ چه کسانی می توانند شرکت کنند؟ در کجا می خواهد برگزار شود؟
سوالات زیادی وجود دارد؟


امروز به بسیاری از این سوالات پاسخ خواهم داد. اجازه دهید به اصول اولیه بپردازیم.


بازی های المپیک در سال 2020 در توکیو ژاپن انجام خواهند شد. ژاپن کشوری معروف در زمینه کاراته می باشد. مسابقات کاراته المپیک در محلی به نام Nippon Budokan که در منطقه Kita No Maru در مرکز توکیو قرار دارد برگزار خواهند شد. این سالن به صورت انحصاری برای رویدادهای رزمی ساخته شده است.


مسابقات کاراته در دو دسته متفاوت انجام خواهند شد: کاتا و کومیته.


کاتا:

اجرای تکنیک های انفرادی دفاع از خود در یک روال نمایشی که حدود 2 تا 3 دقیقه طول خواهد کشید. کاتاهای انجام شده بر اساس معیارهای مختلف فنی و فیزیکی مورد قضاوت قرار خواهند گرفت. ازجمله این معیارها می توان به سرعت، قدرت، تمرکز، تنفس، تعادل و ریتم اشاره کرد. کاتا به دو دسته مردانه و زنانه تقسیم می شود اما می توان آن را به صورت گروهی نیز انجام داد. با اینحال کاتای تیمی در مسابقات المپیک 2020 گنجانده نشده است و فقط به صورت انفرادی انجام خواهد شد.


کومیته:

از عناصر مبارزه ورزش کاراته است. در مسابقات کومیته دو ورزشکار با دستکش های کوچک در دست و همچنین محافظ پا با هم مبارزه می کنند. آنها با هدف کسب امتیاز از لگد، مشت، ضربات، انداختن ها و حرکت کردن استفاده می کنند. توجه داشته باشید که این فول کنتاکت کاراته نیست، ورزشکاران باید برای نشان دادن خود بر روی همه تکنیک ها و در همه زمان ها کنترل داشته باشند. دسته بندی های وزن در کومیته برای مردان 67-، 75- و و 75+ می باشد در حالیکه در زنان 55-، 61- و 61+ می باشد.

مهم نیست که ورزشکار در چه گروهی رقابت می کند، او باید لباسی با کمربند قرمز یا آبی که به صورت تصادفی قرعه کشی می شوند بپوشد.

مسابقه دهنده قرمز “AKA” و مسابقه دهنده آبی “AO” نامیده می شود. این برای ژاپنی ها به سادگی به معنی قرمز و آبی است. این کار باعث می شود که داوران با پرچم های قرمز و آبی که در دست دارند به راحتی بتوانند آنها را از هم تفکیک کرده و به آنها امتیاز یا اخطار بدهند.


حال، دقیقا چه کسانی می توانند در مسابقات المپیک شرکت کنند؟
بر اساس گزارش فدراسیون جهانی کاراته (WKF)، شانس رقابت در المپیک 2020 توکیو به تمامی ورزشکاران حرفه ای جهان داده می شود، البته تا زمانی که به قوانین و مقررات فدراسیون جهانی کاراته پایبند باشید.
برای مثال شما نمی توانید از هیچ اسلحه ای استفاده کنید یا اینکه لباس سیاه بپوشید. لباس کاراته شما باید سفید و دارای استاندارد های تعریف شده باشد.


شما همچنین نیاز دارید که برای شرکت در این مسابقات انتخاب شوید زیرا تعداد ورزشکارانی که می توانند در رشته کاراته شرکت کنند محدود بوده و فقط 80 نفر می باشند که در این بین 20 نفر در کاتا و 60 نفر در کمیته شرکت می کنند. همچنین نسبت زن و مرد برابر 50 به 50 است.


روند انتخاب بر اساس رتبه بندی جهانی در برخی از مسابقات جهانی کاراته محاسبه خواهد شد ازجمله مسابقات قهرمانی جهان، مسابقات قهرمانی اروپا، مسابقات قهرمانی، آسیا و ... . این تصمیم را فدراسیون جهانی کاراته خواهد گرفت.


با اطمینان می توان گفت که همانند دیگر رشته های شرکت کننده در المپیک در کاراته نیز فقط افرادی می توانند شرکت کنند که بالاترین قابلیت ها و توانایی ها را داشته باشند. با این حال شانس زیادی وجود دارد که پس از مسابقات المپیک 2020 توکیو این روند ادامه پیدا کند چرا که این تصمیم گیری فقط برای المپیک 2020 گرفته شده است و هنوز مشخص نیست که پس از آن در المپیک های دیگر کاراته جزء رشته های المپیکی باقی خواهد ماند یا خیر. با این حال شما نیز می توانید این شانس را داشته باشید که در مسابقات المپیک شرکت کنید.


امیدوارم که این مقاله دانش شما را در مورد نحوه شرکت دادن کاراته در بازی های المپیک 2020 توکیو آشنا کرده باشد.
 

برچسب ها: کاتا کاراته
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha