سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

بیوگرافی و شرح حال جکی جان

بیوگرافی و شرح حال جکی جان
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۱۱/۱۶ بازدید کنندگان:۱۰۵۴ نویسنده:قاسم نژاد

تاریخ تولد

بیوگرافی جکی چان با تولد وی در 7 آوریل 1954 در هنگ کنگ آغاز شد. پدر و مادر او چارلز و لی لی چان نام داشتند.

دوران اولیه زندگی جکی چان

والدینش وی را چان کونگ سانگ (Chan Kong-sang) نامیدند که ترجمه تحت الفظی آن "متولد هنگ کنگ" می باشد. مادرش، به دلیل روش چرخیدن جکی چان در دوران نوزادی اش، نام مستعار پائو پائو (Pao Pao) به معنی "گلوله توپ " را بر وی گذاشت.

 

خانواده جکی چان فقیر بودند و والدینش در سفارت فرانسه در هنگ کنگ کار می کردند. آن ها با ثبت نام چان در موسسه تحقیقاتی اپرای چین در سن هفت سالگی، به او شانس زندگی بهتری دادند. او ده سال در اپرای پکن آموزش دید و در آنجا هنر های رزمی و  آکروباتیک را برای سرگرمی یاد گرفت.

اوایل شغل بازیگری

چان به یک گروه نمایش که بهترین شاگردانمدرسه اش ساختنه بودند، ملحق شد و فیلم " هفت شانس کوچولو" را ساختند. چان در این نمایش، اسمش یوین لو (Yuen Lo) بود. او با افرادی مانند سامو هنگ (Sammo Hung) و یوین بیائو (Yuen Biao) در این گروه دوست شد و گروهی سه نفره تشکیل دادند. این گروه در هنگ کنگ به نام " سه برادر" یا " سه اژدها" شناخته شد.

سرانجام، چان در فیلم " Big and Little Wong Tin Bar" با بازیگران فیلم " هفت شانس کوچولو" ظاهر شد. چان در همان دوران بچگی در چندین فیلم دیگر نیز بازی کرد.

شکست ها و موفقیت های اولیه در بازیگری

چان در سن 17 سالگی به عنوان بدل کار در دو فیلم بروس لی به نام های "خشم اژها" و "اژدها وارد می شود" به کار گرفته شد. بعد از آن، اولین تجربه بازیگری و نقش اصلی وی در سن بزرگسالی در فیلم "ببر کوچولوی کانوتن" بود.

 

در سال 1976، یک تهیه کننده فیلم به نام ویلی چان ( Willie Chan)، در هنگ کنگ بازی کردن نقشی را در فیلمش به جکی جان پیشنهاد کرد، که در آن هنگام لو ویی (Lo Wei، تهیه کننده هنگ کنگی که چان در فیلمش بازی می کرد)، فیلم "مار در سایه عقاب" را آغاز کرده بود و قرار بود که فیلمبرداری آن دو سال طول بکشد.چان در این فیلم، برای اولین بار به عنوان بازیگر کمدی کونگ فو کار شناخته شد. سرانجام در فیلم کلاسیک "استاد مست" به اوج موفقیت دست یافت.

موفقیت سینمایی جکی جان در آمریکا

در سال 1995 فیلم "سر وصدا در برونکس" (Rumble in the Bronx) که بازیگر اصلی آن جکی جان بود، در آمریکا منتشر شد. چان نقش یک ویزیتور آمریکایی را بازی می کرد که مجبور به محافظت کردن از مغازه عمویش در برابر یک باند موتور سیکلت بود. او با ایفای نقش در این فیلم، خصوصا از لحاظ حرکات و هنر های رزمی، طرفداران زیادی در این کشور پیدا کرد. سرانجام در سال 1998، او در فیلم پرطرفدار "ساعت شلوغی" با کریس تاکر ( Chris Tucker) بازی کرد. بخش اکشن کمدی فیلم، شهرت وی را در هالیوود بیشتر تثبیت کرد.

سابقه جکی چان در هنر های رزمی

چان بسیاری از مهارت های هنر های رزمی را با تمرین کردن این هنرها زیر نظر استاد یوشان یوان ( Yu Jim Yuen)، در موسسه اپرای چین کسب کرد. اگرچه بعدا به طور خاص هاپکیدو را یاد گرفت و زیر نظر استاد بزرگ جین پال کیم (Jin Pal Kim) کمربند مشکی گرفت. او در کل، در سبک های کونگ فوی شائولین، تکواندو و هاپکیدو آموزش دیده است.


استاد جیم پال کیم در مقاله ای در سایت  Web-vue.com گفته است که " چان خیلی سخت هاپکیدو کار می کرد و ساعت ها تمرین می کرد". در واقع، استاد کیم اشاره کرده که چان یکی از سختکوش ترین افرادی است که او دیده است.

تغییر نام به جکی چان

جکی چان در سال 1976، به خاطر بعضی مشکلات ناشی از شیرین کاری های خطرناک و به دنبال برخی ورشکستگی های اولیه، محل زندگی اش (هنگ کنگ) را ترک کرد و نزد والدینش در کنبرا (پایتخت استرالیا) رفت. او در آنجا بلافاصله در دانشکده دیکسون ثبت نام کرد و مشغول کار بنایی شد. او دوست بنایی داشت به نام جک (Jack) که زیر بال و پر چان را گرفت، در نتیجه چان، لقب " جک قد کوتاه" را گرفت که شکل کوتاه شده آن "جکی"(Jackie) بود. بنابراین نام جکی چان به این صورت بر وی گذاشته شد.

چان هم چنین اسم چینی اش را به احترام نام خانوادگی اصلی پدرش "فونگ"، به "فونگ سی لانگ" تغییر داد.

جکی چان، بدل کار و خواننده

چان یکی از بزرگترین بدل کاران تاریخ است. مقدار صدماتی که او دچار شده است، نشان دهنده خطرناک بودن فیلم های اوست. در مجموعه " زره خدا" استخوان جمجمه اش دچار شکستگی شد و بیشتر انگشتان دستش شکسته است. علاوه بر این، بینی، گونه ها، چانه، کفل، استخوان جناغ، گردن، انگشتان پا و مچ پایش نیز شکستگی داشته است.

در کتاب رکورد جهانی گینس  از او به عنوان شیرین کار ترین بازیگر نقش اول مرد نام برده شده است.

چان همچنین خواننده موفقی در هنگ کنگ و آسیاست و آلبوم های زیادی را به خوبی اجرا کرده است.

زندگی شخصی

در سال 1982، چان با بازیگر معروف تایوانی، لین فنگ جیائو (نام مستعار جوآن لین) ازدواج کرد و در همان سال صاحب فرزند پسری به نام جیسی چان شدند که او نیز خواننده و بازیگر است. شایعه شده است که چان دختری نیز به نام اتا چاک لام (Etta Ng Chok Lam)، از ایلین یی لی (Elaine Ng Yi-Lei)، ملکه منتخب آسیا در سال 1990، دارد. این گفته تا به امروز تایید نشده است.

فیلم های مشهور جکی چان

  • افسانه استاد مست (Legend of Drunken Master)

چان چندین سال بعد از بازی کردن در فیلم اورجینال "استاد مست"، به عنوان قهرمان ملی محبوب (ونگ فی هنگ) در فیلم "افسانه استاد مست" ظاهر شد. این مسئله، شخصیت کمدی و هیجان آوری را که قبلا بازی کرده بود، بازسازی کرد. چان این نقش را به نحو احسن انجام داد. بسیاری افراد معتقدند که در واقع این فیلم، بزرگ ترین فیلم او بوده است.

  • اولین ضربه (First Strike)

داستان فیلم شامل یک سری حرکات اکشن عالی است که در آن، سازمان سیا جکی چان را برای ماموریت جاسوسی کردن در مافیای روسی استخدام می کند.

  • معجزات (Miracles)

چان در دهه 1930 نقش یک گانگستر (تبهکاری که عضو یک باند (gang) است) را در فیلم "معجزات" بازی کرد. در نتیجه بینندگان او را در نقشی متفاوت دیدند. البته، صحنه های مبارزه زیادی هم داشت.

  • غرش در برونکس (Rumble in the Bronx)

در واقع، این فیلم چان را به مردم آمریکا معرفی کرد.

  • ساعت شلوغی (Rush Hour)

کریس تاکر و جکی جان شخصیت های واقعا خنده داری بودند که در نقش یک پلیس جدی و یک پلیس مضحک در کنار هم بازی می کنند.

 

برچسب ها: زندگینامه هنر های رزمی جکی جان
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha