سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

بیوگرافی و شرح حال بروس لی

بیوگرافی و شرح حال بروس لی
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۱۱/۱۸ بازدید کنندگان:۱۵۷۶ نویسنده:قاسم نژاد

تاریخ تولد

بیوگرافی و داستان بروس لی از 27 م نوامبر 1940 در سان فرانسیسکوی کالیفرنیا شروع شد. اسم اولیه او  لی جان فان بود. فرزند چهارم خانواده بود و پدرش، لی هو چون، چینی و مادرش گریس، چینی آلمانی تبار بود.

زندگی خصوصی

بروس در سال 1964 با لیندا مری ازدواج کرد.  آنها صاحب دو فرزند به نام های براندون لی و شانون لی شدند. متاسفانه، پسرش که بازیگر بود، در سال 1993 در حین بازی در فیلم " کلاغ" با شلیک تفنگی که ظاهرا خالی بود، کشته شد.

مراحل اولیه زندگی بروس لی

پدرش خواننده اپرا در هنگ کنگ بود که زمان تولد بروس لی، برای ماموریت کاری به سان فرانسیسکو سفر کرد و بروس لی شهروند آمریکایی شد. سه ماه بعد، خانواده اش به هنگ کنگ که در آن زمان توسط ژاپنی ها اشغال شده بود، برگشتند.

وقتی بروس لی دوازده سال داشت، در کالج لاسال (یک دبیرستان در هنگ کنگ) و بعد در کالج فرانسیس خاویر ثبت نام کرد.

سابقه کونگ فوی بروس لی

اولین مربی هنر های رزمی بروس لی، پدرش بود و در ابتدا سبک "وو " ی تای چی چوان را به او یاد داد. در سال 1954بعد از برخورد با یک گروه جنایتکار خیابانی در هنگ کنگ، احساس کرد باید شیوه مبارزه خود را اصلاح کند. بنابراین، تحت تعلیم استاد سی فو ییپ من شروع به یادگیری وینگ چون کونگ فو کرد. اگر چه، بروس لی اغلب تحت تعلیم یکی از شاگردان ارشد ییپ به نام وانگ شون لئونگ بود. در نتیجه وانگ نقش به سزایی در آموزش وی داشت. لی تا سن 18 سالگی زیر نظر استاد ییپ من آموزش دید.

 

گفته شده است که اکثر اوقات استاد ییپ من به صورت خصوصی به آموزش بروس لی می پرداخت، چون بسیاری از شاگردان وی به دلیل دو رگه بودن لی از کار کردن با او خودداری می کردند.

توجه بیشتر بروس لی به هنر های رزمی

اکثر مردم نمی دانند که ریشه هنرهای رزمی بروس لی کاملا انتخابی بوده است. بروس لی علاوه بر کونگ فو، بوکس غربی را نیز یاد گرفت و مسابقه فینال قهرمانی بوکس  در سال 1958 را با ناک اوت کردن " گری الم" ( قهرمان سه باره مسابقات بود) در راند سوم به پایان رساند.


بروس لی همچنین تکنیک های شمشیر زنی را از برادرش، پتر لی (که قهرمان این ورزش بود)، آموخت. این سابقه گوناگون او، منجر به تغییراتی شخصی در وینگ چون کونگ فو شد و نسخه جدید این سبک جان فان کونگ فو نام گرفت. در واقع، بروس لی اولین مدرسه هنر های رزمی را در سیاتل آمریکا به نام " موسسه لی جان فان کونگ فو" افتتاح کرد.

جیت کان دو

لی بعد از مبارزه با وانگ جک من، مصمم بود که جک من به خاطر سختی تمرینات وینگ چون او شکست خورده بود. سپس، شروع به بنیان گذاری سبکی از هنر های رزمی کرد که برای مبارزه خیابانی مفید و متفاوت از عامل ها و محدودیت های دیگر سبک های هنر های رزمی بود. به عبارت دیگر، آن چه مفید بود، باقی ماند و آن چه مفید نبود، حذف شد.

 

به این ترتیب جیت کان دو در سال 1965 به وجود آمد. بروس لی بعد ار رفتن به کالیفرنیا دو مدرسه دیگر را افتتاح کرد و فقط برای سه مربی به نام های تکی کیمورا، جیمز ییم لی و دان اینوسانتو در هنر خود گواهینامه صادر کرد.

اوایل بازیگری و بازگشت به آمریکا

بروس لی اولین فیلمش را به نام " دختر گلدن گیت" در طی سه ماه ساخت و نقش یک کودک آمریکایی را در آن بازی کرد. در کل، او در حدود 20 فیلم نقش یک کودک را بازی کرد..

 

در سال 1959، بروس لی به خاطر مبارزه با پلیس درگیر شد. مادرش مصمم بود که این منطقه ای که در آن سکونت داشتند، برای بروس خطراک بود، در نتیجه او را به آمریکا برگرداند تا با دوستانش زندگی کند. آنجا دوره دبیرستانش را در دبیرستان ادیسون تمام کرد، سپس در دانشگاه واشنگتن در رشته فلسفه ثبت نام کرد. او همچنین شروع به تدریس هنر های رزمی کرد و در طول آن، همسر آینده اش، لیندی امری را ملاقات کرد.

فیلم زنبور سبز


بروس لی به خاطر بازی در سریال تلویزیونی "زنبور سبز" که در سال 1966 به مدت یک سال در آمریکا پخش شد، نامش بر سر زبان ها افتاد. او به نام کاتو و به عنوان یار و همدم زنبور بهش خدمت می کرد و سبک مبارزه فیلم دوستانه خود را نمایش داد. حضور بیشتر و کلیشه های بازیگری مانع های بزرگی برای بروس لی بود و باعث شد که در سال 1971 به هنگ کنگ برگردد.

سپس بروس لی ستاره بزرگ سینما شد و در فیلم هایی مانند " خشم اژدها"، " ارتباط چینی ها" و "راه اژدها" نقش اصلی را بازی کرد.

بروس لی به عنوان یک ستاره آمریکایی از دنیا رفت

بروس لی در 20 جولای 1973 در هنگ کنگ در سن 32 سالگی درگذشت. علت رسمی مرگش ورم کردن مغز بود. در پی واکنش به یک قرص مسکن تجویزی که برای آسیب کمر آن را خورده بود، این عارضه پیشرفت کرد و منجر به مرگ وی شد. شایعه ای بحث برانگیز در بین مردم وجود دارد که بروس لی همیشه در طول حیاتش وسوسه می کرد که مرگ زود هنگام خواهد داشت و ابهاماتی در اذهان عمومی وجود دارد که شاید به قتل رسیده باشد.

یک ماه بعد از مرگ بروس لی فیلم " اژدها وارد می شود" در آمریکا نمایش داده شد و بیشتر از 200 میلیون دلار کسب کرد.

 

فیلم ها و مجموعه های تلویزیونی معروف بروس لی

  •  ارتباط چینی ها:  فیلمی که به ستاره شدن لی در آسیا کمک کرد. صحنه های مبارزه این فیلم مانند دیگر فیلم هایش، عالی بود.
  • اژدها وارد می شود: بروس لی با این فیلم، ابر ستاره آمریکا شد. متاسفانه یک ماه پس از مرگش اکران شد.
  •  خشم اژدها: بروس لی به مادرش قول داده بود که مبارزه نکند. البته به قولش عمل کرد تا وقتی که حس انتقام جویی و دادخواهی فروکش کرد.
  •  زنبور سبز: مردم آمریکا به کاتو (دوست صمیمی زنبور) در این سریال تلویزیونی محبوب آمریکایی ها، که بروس لی نقش آن را به عهده داشت، توجه خاصی داشتند. مدت زمانی که لی روی فیلم زنبور سبز کار کرد، به عنوان مقدمه ای در روند کلی آمریکا خدمت کرد.

 

برچسب ها: زندگینامه سبک های هنر های رزمی هنر های رزمی بروس لی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha