سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نگاهی به ورزش فوتبال

نگاهی به ورزش فوتبال
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۳/۲۸ بازدید کنندگان:۱۸۲۰ نویسنده:سامان موسوی

بدون شک می توان فوتبال را پرطرفدار ترین ورزش دنیا معرفی کرد. به همین جهت در این مقاله نگاهی به تاریخچه فوتبال انداخته و شما را با قوانین و مقررات آن آشنا خواهیم کرد.


کلمه فوتبال

باید گفت که در کشورهای که در آنجا فوتبال پدید آمدند از واژه های مختلفی برای نام بردن آن استفاده می کردند. برای مثال در چین به آن تسوچو، در ژاپن کمری و در امپراتوری روم به آن هارپاستوم می گفتند. کلمه فوتبال برای اولین بار توسط مردم انگلیس ابداع شد، البته مردم آمریکا به آن ساکر می گویند. ریشه نام فوتبال به سال 1800 میلادی و زمانی که این ورزش در مدارس انگلستان تدریس می شد برمی گردد.


پیشینه فوتبال

برخلاف آنچه که تصور می شد قدمت فوتبال به صدها سال پیش از میلاد و به کشور چین بازمی گردد که به مرور زمان در یونان و رم نیز رواج پیدا کرد. البته فوتبال مدرنی که امروزه می بینید در سال 1866 در مدارس انگلستان پدید آمد و به مرور زمان در دیگر کشورها پراکنده شد. با تاسیس سازمان فیفا در سال 1904 در پاریس و همچنین ایجاد رقابت های جهانی فوتبال روح تازه ای به خود گرفته و محبوبیت آن چند برابر شد.
 موفقیت ورزش فوتبال در بازی های المپیک تابستانی باعث شد که مقامات فیفا به این فکر کنند که دوره ای از مسابقات جهانی را تشکیل دهند. به همین جهت ایده انجام مسابقات جام جهانی فوتبال توسط "ژول ریمه" که در آن زمان رئیس فدراسیون فوتبال بود ارائه شد. اولین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال در سال 1928 در آمستردام هلند انجام شد. در آن زمان اروگوئه که در مسابقات المپیک تابستانی نیز به قهرمانی رسیده بود توانست که در مسابقات جام جهانی نیز به عنوان تیم اول خود را به جهانیان معرفی کند.
 

اولین باشگاه فوتبال دنیا

اولین باشگاه فوتبال دنیا را می توان باشگاه " شفیلد " دانست. این باشگاه در سال 1857 در شهر شفیلد که در زمان انقلاب صنعتی مرکز تولید آهن بود تاسیس شد. لیگ قهرمانان اروپا نیز که یکی از معتبرترین مسابقات بین باشگاهی دنیا می باشد در سال 1955 شروع به کار کرد. در این دوره از مسابقات باشگاه رئال مادرید توانست در 5 دوره اول به صورت متوالی به مقام قهرمانی برسد. جام باشگاه های جهان نیز یکی دیگر از مسابقات معتبر بین باشگاهی می باشد که برای اولین بار در سال 2000 شروع به کار کرد. اکنون 207 کشور در دنیا دارای تیم ملی فوتبال می باشند.
 

فوتبال

همانطور که در بالا اشاره کردیم فوتبال محبوب ترین ورزش در سراسر دنیا است که توسط دو تیم 11 نفره با یک توپ فوتبال بر روی چمن طبیعی یا مصنوعی با هدف گل زدن به حریف انجام می شود. بازیکنان هر تیم در پست هایی مانند مهاجم، هافبک، مدافع و دروازه بان قرار می گیرند که نحوه چیدن آنها توسط سرمربی انجام خواهد پذیرفت. امروزه حدود 250 ملیون فوتبالیست در حدود 200 کشور در دنیا وجود دارد.
 

زمین فوتبال

طول زمین فوتبال از 90 تا 120 متر و عرض آن از 45 تا 90 متر می باشد. بازی های فوتبال در دو نیمه 20 و یا 45 دقیقه ای انجام می شوند. البته بعضی از اوقات در بازی های حذفی وقت اضافه و پنالتی به آن اضافه می شود تا بتوان تیم برنده را مشخص کرد. فوتبال نیز مانند دیگر رشته های ورزشی دارای قوانین مختص به خود می باشد. علاوه بر سازمان بین المللی فیفا در هر قاره نیز یک سازمان زیر مجموعه فیفا قرار دارد .


مسابقات جام جهانی فوتبال

بدون شک می توان گفت که مسابقات جام جهانی فوتبال بزرگ ترین رویداد ورزشی در دنیا می باشد که هر 4 سال یکبار و هر بار در یک کشور انجام خواهد پذیرفت. بجر آن، مسابقات بین المللی دیگری همانند بازی های المپیک تابستانی، جام کنفدراسیون ها، جام باشگاه های جهان، جام ملت ها و لیگ قهرمانان نیز وجود دارد. هر کشور دارای یک یا چند لیگ می باشد که نوعی از مسابقات داخلی محسوب می شوند.
 

برچسپ ها :
ورزش ورزشکاران فوتبال
پست های مشابه

نظرات کاربران

سروش در تاریخ ۱۳۹۷/۷/۱۰ [۴:۴۸:۲۸ PM]

پر اسیب ترین ورزش،توش همه چی هست از قطع نخاع و فلجی بگیر تااااا شکستن دماغ،سر و گردن،تازه عجیبه فوتبال کشته هم داده

ارسال نظر
Captcha