سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه تمرینات کاتا را انجام دهیم

چگونه تمرینات کاتا را انجام دهیم
تاریخ ارسال:۱۳۹۲/۱۱/۱۹ بازدید کنندگان:۲۱۷۷ نویسنده:سامان موسوی

 

بیشتر هنرهای رزمی شرقی دارای تکنیک ها و فرم هایی هستند که ممکن است در ابتدا یادگیری و کار با آنها سخت و مشکل به نظر برسد که در این میان تمرینات و فرم های کاتا نیز اینگونه هستند.

 کاتا در کاراته با دنباله‌ای مشخص از حرکات به همراه چرخش‌ها گفته می‌شود که بر اساس اصولی مشخص انجام می‌شوند.  در کاتا باید حرکات دشمن را پیش خود تجسم کرده و حرکات خود در کاتا را پاسخ آن‌ها فرض کند. کاتاها توسط اساتید پیشین کاراته، برای آموزش اصول نبرد و جابجایی‌ها به هنرآموزان خود ایجاد شده‌اند. بیش از صد کاتا در فرم‌ها و سبک‌های مختلف کاراته وجود دارند که از هرکدام نیز نسخه‌های مختلفی با برخی تفاوت‌های کوچک وجود دارد.به نظر می رسند.

این مقاله به شما کمک می کند که با ویژگی ها و تفاوت کاتا بیشتر آشنا شوید.  یکی از جنبه عمل کاتا تجزیه و تحلیل حرکات در کاتا است که در مراحل زیر آنها را شرح می دهیم:

 

1- داشتن آمادگی ذهنی کافی

 

 

نحوه قرار گیری دست و پای شما باشد هم عرض با شانه هایتان باشد. تصور کنید که وارد یک مبارزه واقعی شده اید که انجام دادن آن شامل دو مورد است : اول اینکه از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشید و دوم اینکه از آن چه در اطراف شما میگذرد آگاه باشید.  این موارد را باید در تمام وقتی که در حال انجام دادن کاتا هستید رعایت کنید.

 

2- تصور کنید که یک حریف واقعی در مقابلتان است

 

 

در هنگام انجام دادن حرکات کاتا باید تصور کنید که یک حریف زبر و زرنگ و هم اندازه شما در مقابلتان است که می خواهد شما را شکست دهد.شما هم باید همه تلاش خود را برای مقابله با او انجام دهید.

 

3- استراحت بین مراحل

هر یک از حرکات شما باید ساختاری طبیعی و همراه قدرت انجام شوند. به همین دلیل خسته شدن حین انجام فرمهای کاتا امری طبیعی است.هنگامی که خسته شدید و احساس کردید بدن شما سست شده است کمی به خودتان استراحت دهید. نکته کلیدی هنگام استراحت این است که برخلاف زمانی که در حال انجام دادن حرکات هستید باید شانه های خود را پایین نگه دارید.

 

4- گرفتن حالت تهاجمی

شما باید در حین اجرای فرم های کاتا در بعضی مواقع سعی کنید که در مقابل حریف فرضی خود حالت تهاجمی داشته باشید. نکته اصلی در انجام دادن فرم های  کاتا این است که شما باید در مواقعی که لازم باشد به طور خودکار ژست خود را عوض کنید و به حالت تهاجمی در بیایید.

 

5-مراقب بودن هنگام انجام دادن آخرین تکنیک کاتا

آخرین تکنیک کاتا سخت ترین و پیچیده ترین حرکت است . شما باید تا بعد از اینکه کار شما تمام شد و تعضیم کردید بدن خود را شل نکنید و به این ذهنیت را داشته باشید که حریف فرضیتان که شکست خورده و به زمین افتاده است امکان دارد هر لحظه بلند شود و ضربه نهایی را به شما وارد کند. خیلی ها از انجام دادن آن غافل می شوند و وقتی که کارشان رو به اتمام است بدنشان شل می شود و حالت و فرم خود را از دست می دهد 

برچسب ها: سبک های هنر های رزمی کاتا کاراته
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha