سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

سلاح کاتانا

سلاح کاتانا
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۷/۱۸ بازدید کنندگان:۴۱۸ نویسنده:سامان موسوی


کاتانای یکی از سلاح های رزمی ژاپنی می باشد که قدمت آن به حدود قرن 13 میلادی بر می گردد که در آن زمان توسط سامورایی ها مورد استفاده قرار می گرفت. لغت کاتانا ژاپنی بوده و معنای آن شمشیر است.


شمشیر کاتانا زیبا و بسیار مستحکم می باشد. به مرور زمان تغییرات مختصری در شکل کاتانا صورت گرفته اما اصول پایه ای آن همچنان بدون تغییر مانده است. از ویژگی های بارز کاتانا که آن را از دیگر شمشیرها متمایز می کند شکل منحنی تیغه های آن است. علاوه بر این لبه داخلی شمشیر بسیار تیز بوده و قسمت عقب آن از قسمت جلویی کلفت تر می باشد.

در صورتی که شما در حالت طبیعی ایستاده باشید و به دست خود (از بالای بازو تا انتهای دست) نگاه کنید می بینید که دست شما قوسی طبیعی و به شکل همان قوس شمشیر ژاپنی دارد. "ته" در زبان ژاپنی به معنای "دست" است و ته کاتانا شاید معنی "دست با قوس کاتانا شکل" را داشته باشد.

در ادامه می خواهیم آزمایش ساده ای انجام دهیم تا به میزان اهمیت کاتانا پی ببریم. در این آزمایش به هر اندازه که تمرین بیشتری داشته باشید تاثیر جالب تری خواهد داشت. برای انجام این تمرین، روبروی شخص دیگری با فاصله یک دست باز بایستید. دست خود را به سمت او دراز کنید، بطوریکه کف دست شما به سمت بالا باشد. حال پشت دست خود را برروی شانه او قرار دهید. در این حالت سعی کنید دست شما در حالت "ته کاتانا" باشد، یعنی قوس طبیعی را داشته باشد. آرام و متمرکز باشید. از شخص مقابل بخواهید سعی کند با کف دو دستش برروی دست شما در قسمت آرنج به سمت پایین فشار بیاورد و سعی کند دست شما را خم کند. اصلا سعی نکنید با او مقابله کنید، بگذارید جریان انرژی خودش مقاومت لازم را ایجاد کند. فقط تمرکز داشته باشید و به چرخش انرژی در بدن فکر کنید و خروج آن از دستهایتان را حس کنید. خواهید دید که شخص مقابل برای خم کردن دستتان باید از نیروی زیادی استفاده کند، که در موارد بسیاری قادر به اینکار نخواهد بود. با توجه به اینکه دست شما برروی شانه شخص مقابل قرار دارد، هر چه فشار بیشتری رروی دست شما وارد کند این نیرو از طریق دست شما به شانه وی منتقل خواهد شد. هر چه شما تمرین بیشتری داشته باشید و کنترل بیشتری بر این جریان انرژی داشته باشید، تاثیر مفهوم "ته کاتانا" بیشتر آشکار خواهد شد. این تمرین به قابلیتهای فیزیکی شما ارتباط زیادی ندارد.

در اصل کاتانا را برای بریدن اندام های بدن ساخته اند تا زخمی کردن دشمن. به همین جهت تیغه های آن را طوری ساخته اند که قدرت برندگی آن به حداکثر برسد. از افراد مشهوری که به سلاح کاتانا مشغول بوده اند می توان به اساتید زیر اشاره کرد:


-    ماسامونه
-    هاتوری هانزو
-    موراماسا
-    آماکونی
-    مونه چیکا

اندازه اکثر کاتاناها در حدود 107 سانتی متر می باشد که در این بین اندازه تیغه کاتانا بین 66 تا 71 سانتی متر می باشد که منجر می شود تسوکا 36 اینچ باشد. کاتانا در یک سایا ( غلاف ) حمل می شد و در کمربند سامورای قرار می گرفت . در اصل ، آنها کاتانا را طوری حمل می کردند که تیغه رو به پایین قرار بگیرد . این آسان ترین راه برای یک سامورای زره پوش بود که این شمشیر بلند را حمل کند . اندازه یوروی ( زره ) باعث شده بود که کشیدن شمشیر از هر نقطه دیگر بدن با مشکل مواجه شود . هنگامی که سامورای زره به تن نداشت ، او شمشیر را طوری حمل می کرد که تیغه آن رو به بالا باشد ، این امر باعث می شد که او بتواند در یک حرکت سریع ، شمشیر کشیده و ضربه بزند .

برای تمرین در دوجوها آنها به جای استفاده از کاتانا از بوکوتو یا بوکن استفاده می کردند تا خطر وارد کردن ضربات مرگ آور را به هم کمتر کنند . بعد ها شینای هم توسعه یافت و مورد استفاده قرار گرفت . کاتانا ارزش زیادی حتی خارج از منطقه جنگ داشت . سامورای ها هیچ وقت بدون کاتانا نبودند . کاتانا سمبول درجه آنها به عنوان جنگجو ، پیروی از کد بوشیدو ، و اطاعت و وفاداری کامل نسبت به ارباب آنها بود . دریافت کردن چنین شمشیری از ارباب یا حتی یکی از متحدان ، افتخار بسیار بالایی به شمار می رفت.
 

برچسب ها: آموزش سلاح های سرد آموزش کاتانا کاتانا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha