سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

کیوکوشین کاتا

کیوکوشین کاتا
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۴/۲۱ بازدید کنندگان:۱۲۳۵ نویسنده:سامان موسوی

کلمه کاتا به معنای "شکل " یا " فرم" می باشد. کاتا از حروف زیر تشکیل شده است:

-Katachi به معنای " شکل"

- Kai به معنی " بریدن"

- Tsuchi به معنای "زمین" یا "خاک"

 

کاتا دنباله ای از بلوک ها و ضربات پا و مشت رو به جلو یا عقب می باشد. تعداد حرکات و ترتیب آنها بسیار خاص است. تعادل بین تکنیک های تهاجمی و دفاعی از مواضع و جهات مختلف مربوط به هر کاتا خاص و منحصر به فرد است.

از طریق تمرین کاتا، روش های سنتی مورد استفاده برای مبارزه یاد گرفته می شوند و تنفس و تمرکز نیز توسعه می یابد. کاتا ورزشی بسیار عالی می باشد و به طور بسیار موثر از کل ذهن و بدن استفاده می کند. توجه کامل به جزئیات موجب نظم و انضباط خاصی می شود. از طریق تمرکز، تعهد و عمل، سطح بالاتری از یادگیری را می توان به دست آورد که استادان ذن آن را "mushin" یا "no mind" می نامند.

تمرین کاتای سنتی یکی از راه های احترام به کاراته، ریشه آن، تاریخ کیوکوشین کاراته و به طور کلی همه هنرهای رزمی می باشد.

ریشه ها

کیوکوشین کاتا اغلب بر اساس" کاتای شمالی" و "کاتای جنوبی" طبقه بندی می شود.

کاتای شمالی مانند شوتوکان کاراته می باشد.آموزش ماس اویاما تحت فوناکوشی توسعه داده شده است. استاد فوناکوشی به نوبه خود این کاتا را از شمال چین گرفته است و Shorin Ryu سبک کاراته اکیناوا را بر اساس چینی شائولین بنا نهاد. کاتای شمالی شامل:

-Taikyoku Sono Ichi

- Pinan Sono Ichi

- Yansu

- Tsuki no Kata

- Kanku

- Sushiho

 

کاتای جنوبی از سبک کاراته اکیناوا توسعه داده شد که از جنوب چین گرفته شده است.حرکات در این کاتا نسبت به کاتای شمالی بیشتر جنبه نمایشی دارند. کاتای جنوبی شامل:

-Sanchin no Kata

- Gekisai Dai and Sho

- Tensho

- Saiha

- Seienchin

- Garyu

- Seipai

 

معانی:

Taikyoku معنای واقعی کلمه "هدف بزرگ" و یک کلمه چینی است. همچنین کلمه Taikyoku می تواند معنی "مرور کلی" یا "دید کلی" را داشته باشد و شامل نگداری ذهن باز و مبتدی می باشد. ذهن مبتدی چیزی است که در طول دوره آموزش و در زندگی از آن استفاده می کنیم. ذهن مبتدی تعصب را کنار گذاشته و به دیدگاه های کوچک نمی چسبد. ذهن مبتدی دارای امکانات بی شماری می باشد.

 

Pinan یکی از کاراکترهای کانجی برای صلح و  آرامش است. اگر چه حرکات فیزیکی کاتا شامل تکنیک های مورد استفاده برای مبارزه می باشد اما هدف از کاتا رسیدن به آرامش و داشتن هماهنگی بین ذهن و بدن می باشد.

 

Sanchin معنای واقعی آن "سه جنگ" یا "سه درگیری" می باشد. این کاتای اصلی در برخی از سبک های کاراته اکیناوا مانند Goju Ryu و Uechi Ryu است و به احتمال زیاد یکی از قدیمی ترین کاتاها می باشد. افسانه های خاصی نسبت به ایجاد   Sanchin  در اوایل قرن ششم بوجود آمد.همچنین Sanchin  به دنبال توسعه سه عنصر در هر زمان بود:

- ذهن، بدن و تکنیک ها

- اندام های داخلی، گردش خون و سیستم عصبی

این سه کلید در واقع در قسمت های زیر بودند:

- بالای سر (tento)

- دیافراگم (hara)

- قسمت پایین شکم (tan den)

عمل Sanchin نه تنها باعث  تقویت بدن بلکه به توسعه قدرت درونی و هماهنگی ذهن و بدن نیز کمک می کند.

 

Gekisai به معنی غلبه و تسخیر شدن است. این نام از یکی از کاراکترهای Geki مشتق شده است که به معنی حمله و یا تسخیر و Sai به معنی قلعه یا دژ می باشد.همچنین کلمه Gekisai می تواند به معنای تخریب، از بین بردن و نرم کردن نیز بکار برده شود. قدرت و صلابت آموزش کاتا از طریق جریان حرکت، تحرک و استفاده از تکنیک های مختلف می باشد. انعطاف پذیری در موقع حمله و دفاع از ویژگی های آن می باشد.

 

Yansu یکی دیگر از کاراکترها می باشد که yan  به معنی امن و su  به معنی سه می باشد که به نام و نام خانوادگی یک وابسته نظامی چین در اوکیناوا در قرن 19 نسبت داده شده است. همچنین کلمه yansu به معنای "نگه داشتن خالص" می باشد.

 

Tsuki no که به آن کاتای "مشت زن" می گویند (تنها یک ضربه و تنها چند بلوک در کل کاتا وجود دارد). کلمه Tsuki می تواند بخت و شانس هم معنی شود. این کاتا قدرتی است و فرصت خوبی برای تلاش جهت حل مشکلات در مبارزه می باشد.

 

Tensho به معنی غلتیدن و یا مایع می باشد. معنای واقعی این کلمه به "چرخش کف دست" ترجمه شده است. Tensho نرم و گرد است. نه تنها  Tensho یکی از کاتا مورد علاقه ماس اویاما بود بلکه او آن را به عنوان ضروری ترین کاتای پیشرفته معرفی می کرد. Tensho تصویر اصلی در تعریف کاراته است و بدست آمده از kempo چینی است و یک روش برای محافظت بر اساس امتیاز است. با استفاده از این کاتا نه تنها می توانید حملات حریف را دفع کنید بلکه می توانید به بهترین وجه از موقعیت استفاده کرده و با ضد حمله امتیازاتی را کسب کرد.

 

Saiha به معنای تخریب شدید یا پاره شدن می باشد. همچنین این کلمه را می توان موج بزرگ نیز معنی کرد. مهم نیست که مشکل شما چقدر بزرگ است چون می توان با صبر و شکیبایی و داشتن اراده ای قوی، خود را تقویت کرده و فراتر از آنی که فکر می کنید بر مشکلات غلبه کنید.

 

Kanku به معنی "آسمان خیره" می باشد. معنای واقعی این کلمه به این صورت است که kan  به معنای "نظر" و ku به معنای "جهان"، "هوا" یا "پوچی" ترجمه می شود.مهم این است که بدون توجه به مشکلاتی که با آن مواجه هستیم بتوانیم ذهن خود را باز کنیم و گسترش دهیم.

 

Seienchin به معنی"فاتح" و "رام کردن" می باشد. در ژاپن جنگجویان سامورایی در کوه نوردی هایی که چند ماه طول می کشید و مجبور بودند مدت طولانی در آنجا بمانند باید قدرت روح و روان خود را تقویت می کردند. این کاتا طولانی و آهسته است. پاها معمولا در این کاتا بسیار خسته می شوند و داشتن روح قوی برای استقامت مورد نیاز است. همچنین این کلمه می تواند "جلو در نبرد" هم معنی شود.

 

Sushiho به معنی  54 گام است و از کلمه Useshi مشتق شده است. Sushihoهمچنین یکی از سبک های پیشرفته در کاراته می باشد.

 

Garyu به معنی "اژدهای خوابیده" می باشد. در فلسفه ژاپنی گری بزرگ مردی است که در ابهام باقی مانده است. در کاراته واقعی کسی لاف نمی زند و فقط توانایی های خود را نشان می دهد. او هرگز فضیلت واقعی، تواضع و فروتنی را فراموش نمی کند.

 

Seipai در بعضی از سبک های کاراته این کاتا را با نام Seipaite می شناسند که به معنی 18 دست می باشد. تعداد 18 از مفهوم بودایی از  6 * 3 مشتق شده است که در آن شش نشان دهنده رنگ، صدا، طعم، بو، لمس و عدالت و سه نشان دهنده خوب، بد، و صلح می باشد.

برچسب ها: آموزش کیوکوشین سبک های هنر های رزمی کاتا کاراته
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha