سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

کاتاهای کیوکوشین

کاتاهای کیوکوشین
تاریخ ارسال:۱۳۹۲/۲/۵ بازدید کنندگان:۲۷۳۹ نویسنده:مدیر سایت

کلمه کاتا به معنی شکل و فرم است.کاتا مجموعه ای از دفاع ها، ضربات پا و دست است که در یک یا چند داچی اجرا می شود.حرکات کاتا می تواند رو به جلو، عقب و یا به صورت زاویه دار باشد.تعداد ضربات و نحوه حرکات به دقت از قبل تعیین شده است.تعادل بین تکنیک های تهاجمی و دفاعی، داچی های استفاده شده و نحوه حرکت از یک داچی به داچی دیگر همگی، معنی و شخصیت خاصی به هر کاتا می دهند.

از طریق تمرین مکرر کاتا، تکنیک های سنتی کاراته برای مبارزه یاد گرفته می شوند تعادل ،هماهنگی ، نحوه تنفس و تمرکز از مهارت های دیگری هستند که می توان با استفاده از کاتا آنها را یاد گرفت.در صورتی که کاتا به درستی انجام شود تمرینی فیزیکی و روانی عالی برای پیشرفت در هنر رزمی است.

کاتا مظهر مفهوم ren ma است.ren ma به معنی همیشه در صیقل است رزمی کار همانند مبارزی است که همیشه به طور متناوب شمشیر خود را صیقل می دهد.مهارت های رزمی کار شمشیر او هستند.با کاتا این مهارت ها همزمان صیقل داده می شوند.با تمرین سخت، حرکات کاتا بهتر و بیشتر اصلاح می شوند و به سوی تکامل حرکت می کنند.توجه به جزئیات مورد نیاز برای اجرای کاتا باعث نظم شخصی در زندگی کاتارو خواهد شد.
از طریق تمرکز وتمرین زیاد کاتا به درجه بالاتری از یادگیری کاراته خواهید رسید.زمانی که کاتا در ضمیر ناخودآگاه شما ریشه دواند دیگر نیازی به اجرای آگاهانه تکنیک ها نخواهید داشت.این همان چیزی است که استادان ذن به آن موشین و یا حالت بی ذهنی می گویند.موشین حالتی است که در آن برای اجرای هیچ حرکتی فکر نمی کنید و ضمیر ناخود آگاه شما همه حرکات را انجام خواهد داد.
تمرین کاتاهای سنتی، راهی است که کاراته کا می تواند احترام خود به اصل و تاریخ کیوکوشین کاراته و هنر رزمی ادا کند.

ریشه کاتاها
کاتاهای کیوکوشین کاراته اغلب به   کاتاهای شمالی و کاتاهای جنوبی، بسته به زادگاه کاتا طبقه بندی می شوند.
کاتاهای شمالی کاتاهایی مشابه کاتاهای شوتوکان کاراته هستند این کاتاها بهبود یافته کاتاهای گیچین فوناکوشی هستند که مرحوم اویاما آنها را در جریان تمرین در دوجوی فوناکوشی یاد گرفت و سپس آنها را بهبود داد و وارد سیستم کیوکوشین نمود.گیچین فوناکوشی هم این کاتا ها را از کمپوی چینی شمالی و همچنین شورین ریو و کاراته اکیناوایی که بر اساس هنر شائولین کمپو بنا شده بود گرفته بود.
مشخصه کاتاهای شمالی ، داچی های بلند و استوار،و دفاع و ضربه های قدرتمند است.کاتاهای شمالی عبارتند از:

 • تایکیوکو سونو ایچ، نی ، سان
 • پینان سونو ایچ، نی ، سان، یون، گو
 • یانسو
 • زوکی نو کاتا
 • کانکو
 • سوشی هو


کاتا های جنوبی
این کاتاها ریشه در کاراته اکیناوایی گوجوریو دارند که اویاما مدت زیادی هم در این سیستم رزمی مشغول یادگیری زیر نظر استاد سو نی چو بود.گوچوریو هم این کاتا ها را از کمپوی جنوبی چین گرفته بود.حرکات این کاتاها، بیشتر دایره ای و پیچیده تر از کاتاهای شمالی هستند.کاتاهای جنوبی شامل :

 • سانچین نو کاتا
 • گکی سای دای و گکی سای شو
 • تنشو
 • سای ها
 • س ین چین
 • گاریو
 • سی پای


معانی کاتاها
تایکیوکو را می توان تحت اللفظی به ارزش نهایی ترجمه کرد. تلفظ چینی آن تای چی است. کلمه تایکیوکو می تواند به معنی نکته اصلی - دیدن چیزی به صورت کلی نه اینکه به صورت جزئی بر روی  بخشهای آن کار کنیم - یک ذهن باز و یا یک ذهن تازه کار نیز باشد. یک ذهن تازه کار،هیچ پیش داوری نمی کند و خود را به یک دید باریک محدود نمی کند.یک ذهن تازه کار ذهن بازی به روی بینهایت احتمال دارد.
پینان تلفظ اکیناوایی حروف کانجی، برای صلح و آرامش است در زبان ژاپنی هینان نیز تلفظ می شود.اگرچه حرکات فیزیکی کاتا شامل تکنیک های حمله و تهاجم است اما هدف کاتا برقراری آرامش،صلح و هماهنگی بین ذهن و بدن است.
سانچین تحت اللفظی به معنی سه جنگ یا سه درگیری است.این کاتا یک کاتای پایه در تعدادی از سبک های کاراته اکیناوایی  همانند گوجوریو است و احتمالا یکی از قدیمی ترین کاتاهاست.تعدادی از افسانه ها، پیدایش این کاتا را به بودی دارما در ابتدای قرن ششم نسبت می دهند.هدف کاتای سانچین بهبود سه عنصر به صورت همزمان است.

 • ذهن، بدن و تکینک
 • اعضای درونی بدن انسان،جریان خوبو سیستم عصبی
 • سه نقطه حساس بدن ( بالای سر با نام تن تو - دیافراگم با نام هارا - قسمت پایینی شکم با نام تان دن)


سانچین یک کاتای ایزومتریک است هر حرکت در حالت فشار کامل، نفس عمیق (ایبوکه) که از ناحیه پایینی شکم سرچشمه می گیرد انجام می شود تمرین سانچین نه تنها باعث قوی تر شدن بدن می شود بلکه قدرت درونی بدن ( نیروی کی یا چی) هم افزایش می یابد و هماهنگی بین ذهن و بدن بیشتر می شود.اجرای کاتا

گکی(Gekisai) به معنی پیروزی و یا اشغال کردن است گکی به معنی حمله کردن است و سای به معنی دژ و یا قلعه است کلمه گکی سای می تواند نابود شدن، از بین رفتن هم معنی دهد.این کاتاها از طریق روان بودن حرکات،جابجایی  و استفاه از تکنیک های متنوع شما را قوی خواهند کرد.همیشه انعطاف پذیری حملات و پاسخ به ضربات بر قدرت بدون انعطاف و خشن پیروز خواهد شد.

یانسو از دو کاراکتر کانجی ، یان به معنی امن و سو به معنی 3 ساخته شده است این کلمه به حمله چین در قرن نوزده به اکیناوا بر می گردد. کلمه یانسو همچنین به معنی خالص نگه داشتن،تلاش برای حفظ خلوص اصول در مقابل مصالحه برای سرعت است.


زوکی نو(Tssuki no) یک کاتای مشت زنی است این کاتا تنها یک ضربه پا و تعداد کمی دفاع دارد.معانی دیگر آن ثروت و شانس است.ثروت و خوشبختی با منتظر ماندن به سراغ کسی نمی آید با هر ضربه مشت این کاتا،می توانید ببینید که یک مانع از سر راه خوشبختی شما کنار زده شده است.تلاش سرسختانه و قدرتمند که بر غلبه کردن بر مشکلات متمرکز شده است شما را به خوشبختی خواهد رساند.


تنشو به معنی دستهای روان یا جاری است به صورت تحتاللفظی می توان آن را کف دستهای چرخان معنی کرد.تنشو حرکات نرم و دایره ای را با حرکات خطی و قدرتمند ترکی کرده است ترکیبی از ین و یانگ.

تنشو کاتای مورد علاقه سوسای اویاما بود و معتقد بود که این کاتا برای کاراته پیشرفته بسیار ضروری است.
تنشو یک تعریف پایه ای از کاراته است که از کمپوی چینی گرفته شده است.کسی که هزاران بار این کاتا را تمرین کرده باشد می تواند هر حمله ای را دفع کند و همچنین نیرو حمله را در جهت دفاع به خدمت بگیرد چنین کسی در دفاع از خود کامل خواهد بود.
سای ها به معنی تخریب نهایی، ضربه زدن و یا از هم پاره کردن است.این کلمه می تواند موج بزرگ هم معنی دهد چیزی که IFK در لوگوی خود دارد.مهم نیست مشکل چقدر بزرگ است با صبر و اراده قوی فرد می تواند بر آن غلبه کند و یا آن را پاره کند و از آن عبور کند.

کانکو
کان به معنی دید، چشم انداز است و کو به معنی جهان،هوا،خلا یا هیچ است(همان حروف کارا در کلمه کاراته).اولین حرکت این کاتا قرار گیری دستها به صورت باز در بالای سر است.به این معنی که اصلا مهم نیست مشکل چقدر بزرگ است روزگار همیشه به یک شکل شروع می شود هر روز، روز جدیدی است و جهان منتظر است هیچ چیز به اندازه این کشنده نیست که چیزی بر روی اساس واقعیت جهان تاثیر بگذارد.

سینچین
به معنی پیروزی و غلبه از راه دور است در ژاپن فئودالی ، سامورایی ها باید برای جنگ مدتها در سفر می بودند و باید قدرت و آمادگی خود را حفظ می کردند این کاتا طولانی و کم سرعت با تعداد تکنیک های زیاد است که در حالت کیبا داچی اجرا می شود.در این کاتا پاها معمولا خسته می شوند و اجرای آن نیازمند روان قوی است.


سو شی هو
به معنی 54 گام است این کلمه مشتق شده از کاراکتر های کانجی برای عدد 54 ( در ژاپنی گو جو شی) و هو به معنی قدم یا گام است.این کاتا یک کاتای پیشرفته است.


گاریو
به معنای اژدهای خوابیده است.در فرهنگ ژاپن فرد بزرگی که در حالتی آرام باقی می ماند گاریو نامیده می شود. اژدها قویترین موجود است اما اژدهای خوابیده (دراز کشیده) نمی خواهد تا قدرتش را نشان دهد مگر زمانی که به آن نیاز باشد بر همین اساس یک کاراته کای واقعی مهارت ها و تخصصش را به معرض دید همه نمی گذارد.

سیپای
به معنی 18 با تلفظ ژاپنی جو هاچی است در دیگر سبک های کاراته این کاتا سی پایت یا 18 دست نامیده می شود.عدد 18 از مفهوم بودایی 6*3 که 6 به نمایندگی از 6 رنگ،صدا، مزه،بو،لمس و عدالت است و 3 به معنی خوب و بد و صلح است.

 

برچسب ها: اویاما کاراته کیوکوشین هنر رزمی کاتا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha