سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

حقایقی در مورد معبد شائولین

حقایقی در مورد معبد شائولین
تاریخ ارسال:۱۳۹۸/۶/۲۴ بازدید کنندگان:۳۹۸۴ نویسنده:سامان موسوی

وقتی نام شائولین را می شنوید به احتمال زیاد به یاد هنرهای رزمی چینی خواهید افتاد. از فیلم مشهور معبد شائولین که در سال 1982 و با بازی جت لی ساخته شد گرفته تا سرگرمی های مدرنی همچون کونگ فو پاندا نام شائولین را در سراسر جهان مطرح کرده اند. بیایید نگاهی به برخی واقعیت ها در مورد معبد شائولین بیاندازیم که شاید شما نمی دانستید.


فقط مربوط به کونگ فو نیست

کونگ فویی که الان می شناسیم نام خود را از صومعه 1500 ساله شائولین در استان هان گرفته است. قرن ها پس از تاسیس شائولین هیچ آموزش مبارزه ای نهادینه شده ای وجود نداشت. هر چند آنها در نبردهایی که به ایجاد سلسله "تنگ" کمک کرد شرکت کردند اما هیچ مدرک معتبری مبنی بر اینکه آنها شیوه های نبرد خود را توسعه دادند در دست نیست. کونگ فو مدت ها قبل از شائولین وجود داشته است.  


توسط یک هندی تاسیس شده است

مطمئنا صومعه شائولین توسط چینی ها توسعه یافت اما در اصل توسط یک راهب بودایی هندی بنا شده است. بودا آبادرا (Buddhabhadra) در سال 464 میلادی به چین رسید تا آموزه های بودایی را به دیگران بیاموزد. او پیش از آنکه اولین عبادتگاه صومعه شائولین در کوه سونگ ساخته شود به مدت چندین دهه موعظه کرد و آموزه های بودایی را در سراسر چین گسترش داد.

 

شائولین


صومعه در سال 1982 تقریبا ناپدید شد

جنگسالار شی یوسان (Shi Yousan) در سال 1982 این صومعه را آتش زد و این آتش به مدت 40 روز ادامه پیدا کرد که در آن بسیاری از اسناد تاریخی از بین رفتند. یکی از این اسناد Sanfena Zhang بود که برای تای چی مهم بود. وی همچنین بسیاری از راهبان را دستگیر و اعدام کرد.


شائولین تنها صومعه برای آموزش های رزمی نبود

هر چند که ممکن است شائولین نماد راهبان جنگجو باشد اما تنها صومعه چینی نیست که در آن راهبان آموزش جسمی می بینند. قرن ها پیش از پیدایش Batuo در چین، معابد و صومعه های بسیار دیگری نیز وجود داشته اند که راهبان در آنجا با هنرهای رزمی و سلاح های سرد آموزش داده می شدند.

 

کونگ فو شائولین


شائولین کونگ فو را ایجاد نکرد

همانطور که قبلا اشاره کردیم عده زیادی بر این باورند که کونگ فو در معبد شائولین ساخته شد، اما این باور اشتباه است. کونگ فو قرن ها پیش از ساخت معبد شائولین وجود داشته و پیشینه آن به 500 تا 800 سال قبل از میلاد برمی گردد.


جیبا (Jieba)

شاید متوجه شده باشید که راهبان شائولین اغلب در فیلم های کونگ فو 9 نقطه مشکی بر روی پیشانی خود دارند. به این نقاط جیبا Jieba می گویند. وقتی آنها آموزش را تمام کردند استادانشان این نقاط را روی پیشانی شان می گذارند، هر نقطه یکی از قوانین اساسی رفتار را بیان می کند که راهب شائولین باید از آنها پیروی کند. این مراسم تا سال 2007 ممنوع بود. این یک مراسم طولانی است و شامل چند ماه مراقبه و آماده سازی می باشد. در پایان، 9 میخ بخور داده شده  روی پیشانی راهب می گذارند تا آن را بسوزاند و علائم ویژه ای بر روی پوستش ظاهر شود. این کار بسیار دردناک است.

 

معبد شائولین


جنگ ستارگان

اگرچه حس لباس های شائولین ممکن است به شدت متفاوت باشد، اما در واقع راهبان شائولین بودند در زمان ساخت Jedi Knights الهام بخش جورج لوکاس (George Lucas) بودند. ایده "نیرو" در درون هر موجود زنده نیز از مفهوم "چی" سرچشمه می گیرد.


شما چه حقایقی در مورد معبد شائولین می دانید؟ می توانید دانسته های خود را در پایین همین پست با ما به اشتراک بگذارید.
 

برچسب ها: شائولین کونگ فو
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha