سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه می توان ضربات رو به جلو را در تکواندو زد

چگونه می توان ضربات رو به جلو را در تکواندو زد
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۳/۸ بازدید کنندگان:۵۹۰ نویسنده:سامان موسوی

در حالیکه ضربات زیادی در تکواندو وجود دارند ضربه رو به جلو جزء اولین تکنیک هایی است که در ابتدای آموزش تکواندو یاد خواهید گرفت. این ضربه که در کره با نام Ap Chagi شناخته می شود جزء ضربات بنیادی برای یادگیری ضربات تکنیکی تر شناخته می شوند.


یکی از پاهای تان را به جلو خود بیاورید

برای زدن ضربات در تکواندو پاها باید در وضعیت L قرار بگیرند. بسته به اینکه چپ پا یا راست پا هستید یکی از پاهایی را که بر آن کمتر تسلط دارید به جلو خود بیاورید.


•    از پای عقب خود برای ضربه زدن به صورت محکم و ناگهانی استفاده کنید. از پایی که در جلوتان است برای حمایت و ایجاد تعادل خود استفاده کنید.
•    اگر راست دست هستید به احتمال زیاد پای راست تان پای غالب شما می باشد و در مقابل اگر چپ دست هستید به احتمال زیاد پای چپ تان پایی می باشد که بیشتر به آن مسلط هستید.
•    پای چپ و راست تان باید حدود یک و نیم برابر عرض شانه هایتان از هم فاصله داشته باشند. برای اندازه گیری این مقدار، می توانید پای چپ و راست تان را در مقابل عرض شانه هایتان گرفته و سپس به جلو یا عقب ببرید.


قرار گرفتن پای عقب در  یک خط

نام "موضع L" از همان حرف L می آید که شما باید پایتان را به آن صورت در بیاورید. پای جلو باید جلو صورت تان باشد و پشت پا و ساقتان باید حدود 90 درجه باشد. از پای جلویی خود برای حمایت از پای عقبی استفاده کنید.


موقعیت تنه و سر

پای خود را در موضع مناسب L قرار دهید، بدن تان نمی خواهد که رو به جلو باشد به همین دلیل در جهتی که پشت پا به آن اشاره دارد به بیرون متمایل می شود. حال باید سرتان رو به حریف و نقطه ای که می خواهید ضربه بزنید باشد و بر روی آن تمرکز کنید.
•    تنه خود را به بیرون دادن. از آنجا که ضربه شما حدود 90 درجه دورتر از بدنتان می رود باید از پای جلوتان برای حفظ تعادل استفاده کنید. پایی که با آن ضربه می زنید باید زاویه ای حدود 45 درجه داشته باشد و همچنین مورب باشد. سعی کنید با چرخش تنه خود قدرت و سرعت بیشتری به ضربه ای که می خواهید بزنید بدهید.
•    سر خود را بالا بگیرید. در حالیکه نیم تنه تان به زاویه 45 درجه چرخیده است باید همچنان قادر به دیدن باشید. صورت و سر خود را بالا نگه داشته و به هدف خود نگاه کنید. این کار به شما کمک می کند که ضربات خود را با دقت بیشتری بزنید.


موقعیت دست ها

در اغلب مواضع تکواندو دست هایتان در مقابل شما و در حالت مسدود باقی می مانند. حتی اگر نمی خواهید مشت بزنید دست تان را مشت کرده و در جلو قفسه سینه خود قرار دهید و همچنین آرنجتان را 90 درجه خم کنید. دست های شما به ایجاد تعادل هنگام زدن ضربات کمک خواهند کرد.


تغییر وزن خود

اطمینان حاصل کنید که حدود 75 درصد از وزن بدن تان در حالت استراحت بر روی پای جلوتان قرار دارد. این کار در ضربات شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود. در هنگام زدن ضربه می توانید وزن بیشتری بر روی پای عقب خود وارد کنید تا ضربه ای که می زنید محکم و پر قدرت تر باشد.


ضربه به هدف

شما می توانید با هر دو پای خود به حریف تان ضربه بزنید. هردو قابل قبول بوده و تصمیم اینکار به شما و مربی تان بستگی دارد. انجام ضربات با هر دوپا مستلزم تمرین زیادی می باشد، چون امکان دارد در حین زدن این ضربات تعادل خود را از دست داده و آسیب ببینید. همچنین توجه داشته باشید که ضربات تان را انگشت های پایتان نزنید چون این کار به احتمال زیاد منجر به شکستگی یا رگ به رگ شدن انگشت های پای تان می شود.


نکات مهم


•    برای زدن ضربات محکم تر، پای عقبی خود را کشش دهید. هر چقدر انعطاف پذیری پای تان بیشتر باشد ضربات وارد شده محکم تر خواهند بود.
•    اهداف ضربات عبارتنداز: زانو، کشاله ران، چانه و ناحیه صورت و به این بستگی دارد که چقدر می توانید پای تان را بالاتر ببرید.
•    پس از آنکه ضربات محکم و ناگهانی ساده رو به جلو را یاد گرفتید می توانید ضربه فشاری رو به جلو را نیز یاد بگیرید.
•    مراقب پاشنه پایتان باشید! شوک ضربه به پاشنه پا می تواند بسیار سخت بوده و منجر به شکستگی یا در رفتگی آن شود.
•    همیشه قبل از زدن ضربات خود را گرم کرده و برای آماده سازی خود حرکات کششی را انجام دهید. اگر این کار را انجام ندهید امکان دارد دچار پارگی عضلات یا رگ به رگ شدن پا هنگام زدن ضربه شوید.
•    اگر هنگام تمرین دچار آسیب دیدگی شدید و پس از مدتی درد آن فروکش نکرد به دکتر مراجعه کنید.
•    قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدید با دکتر خود مشورت کنید.
•    از این حرکات برای دفاع از خود استفاده نکنید مگر آنکه آنها را به درستی آموزش دیده باشید. کلاس تکواندو و مسابقات آن مکان های امنی برای استفاده از آنها هستند. اگر از آنها در دعواهای خیابانی استفاده کنید ممکن است که به خود آسیب بزنید.

 

برچسب ها: آموزش تکواندو تکواندو
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha