سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

فواید یوگا برای سلامتی

فواید یوگا برای سلامتی
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۳/۹ بازدید کنندگان:۶۰۸ نویسنده:سامان موسوی


کارشناسان بخش سلامت در طی سال ها تحقیق و پژوهش به این نتیجه رسیده اند که یوگا تاثیر زیادی بر روی پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها دارد. درصورتیکه با دیدن حرکات یوگا فکر می کنید که با یک ورزش سخت روبرو هستید باید به شما بگویم که اشتباه می کنید. امروزه همه افراد در دامنه های مختلف سنی به یوگا روی آورده اند دلیل آن هم این است که یوگا بر خلاف تصوری که از آن می شود ورزشی بسیار ساده و در عین حال موثر است. حتی بسیاری از پزشکان به بیمارانی که از مشکلاتی مانند کمر درد، آرتروز، مشکلات قلبی، بی خوابی و ... رنج می برند توصیه می کنند که به انجام ورزش یوگا بپردازند. در این مقاله قصد داریم فواید یوگا برای سلامتی را برای شما بازگو کنیم.
 


یوگا سلامت قلب و عروق را افزایش می دهد

یوگا می تواند با تکیه بر تنفس های آرام و عمیق، سلامت قلبی و عروقی شما را بهبود ببخشد. پژوهشگران سلامت ورزشی به این علت که یوگا از حرکات ملایم، تنفس صحیح و آرامش روحی کل اعضای بدن را آرام می کند می تواند به کاهش فشار خون بالا، کاهش استرس و بهبود سلامت قلب و عروق کمک زیادی بکند. علاوه بر آن یوگا کمک زیادی به کاهش استرس و اضطراب می کند.


کاهش فشار خون بالا با استفاده از یوگا

همانطور که می دانید فشار خون بالا یکی از عوامل ایجاد سکته مغزی و قلبی است. خبر خوب این است که افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند می توانند با استفاده از یوگا آن را کاهش داده و کنترل کنند. در طی تحقیقاتی که به مدت 6 ماه  بر روی مرد ها و زنان 62 سال به بالا انجام شد پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که افرادی که در یک هفته دو تا سه جلسه یوگا کار می کنند فشار خون آنها کاهش یافته و به حد طبیعی می رسد.


کاهش استرس و اضطراب با استفاده از یوگا

امروزه که همه کارها ماشینی شده و با سرعت زیادی در حال انجام شدن هستند هیچ کس از استرس و اضطراب در امان نیست. اختلالات اضطرابی و مربوط به استرس های روزمره روی سیستم عصبی پاراسمپاتیک تاثیر می گذارند و انجام ورزشی مانند یوگا باعث تسکین این سیستم می شود. همچنین تمرکز ورزشکار بر روی تنفس صحیح و انجام حرکات درست باعث می شود که ذهن او از استرس های بیرونی خالی شده و در زمان کنونی تمرکز کند. این کار باعث می شود که به طور قابل توجهی استرس و اضطراب های او کنترل شوند.


مقابله با سرطان به کمک یوگا

بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه ماریلند صورت گرفته است یوگا می تواند به عنوان یک درمان کمکی برای افراد مبتلا به سرطان بکار گرفته شود. محققان این دانشگاه، تحقیقاتی بر روی خانم هایی که از سرطان سینه رنج می برند انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که افراد بیماری که به طور متوالی و پیوسته به تمرین یوگا می پردازند در مقایسه با افرادی که این کار را انجام نمی دهند کمتر دچار افسردگی و اضطراب می شوند و راحت تر با آن کنار می آیند. بر اساس همین تحقیقات، مشخص شد که انجام یوگا عوارض شیمی درمانی را کمتر می کند.
 


کاهش کمر درد با استفاده از یوگا

اکنون کمر درد به عنوان مشکلی متداول  بخصوص در میان افراد مسن تبدیل شده است. خوشبختانه یوگا در درمان این مشکل نیز مفید واقع می شود. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است یوگا می تواند در تسکین کمر درد بسیار موثر واقع شود. در این تحقیقات که به مدت 4 هفته بر روی افرادی که از کمر درد رنج می برند انجام شد پس از درد و مشکلات آنها به میزان 44 درصد کاهش یافت.


 مقابله با آرتروز با استفاده از یوگا

اکثر محققان بر این باورند به دلیل اینکه یوگا می تواند در کاهش التهاب، استرس و افسردگی ناشی از بیماری های مزمن مفید واقع شود پس می تواند برای افرادی که دچار آرتروز شده اند مفید باشد. در نتایج این تحقیقات معلوم شد که یوگا در بهبود سلامت روحی و عملکرد مفاصل در بیماران مبتلا به آرتروز مفید واقع شود.


درمان بی خوابی با استفاده از یوگا

در صورتیکه از بی خوابی رنج می برید به تمرین یوگا بپردازید. بر اساس تحقیقاتی که در سال 2004 انجام شد مشخص شد که یوگا به درمان بی خوابی کمک زیادی می کند. پژوهش گران به این نتیجه رسیدند که انجام تمرینات یوگا می تواند چرخه خواب و بیداری شما را به خوبی تنظیم کرده و کیفیت و زمان خواب را افزایش دهد. به نحوی که وقتی فرد از خواب بیدار شد احساس سرحالی بکند.

 

برچسب ها: آموزش یوگا یوگا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha