سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

اصول مهم و ضرروی برای پیروزی در مبارزات تکواندو چه هستند؟

اصول مهم و ضرروی برای پیروزی در مبارزات تکواندو چه هستند؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۷/۲۵ بازدید کنندگان:۳۴۰۱ نویسنده:سامان موسوی


در این مقاله اصولی را که به پیروزی تان در مسابقات تکواندو کمک می کنند به شما آموزش خواهیم داد.


اصل اول- شروع کار

در صورتی که می خواهید در مبارزات تکواندو شرکت کنید باید تکنیک های خاص مربوط به مبارزه را یاد بگیرید. باید علاقه تان به یادگیری را به مربی خود نشان دهید چراکه او است که قادر است شما را برای شرکت در مسابقات تکواندو آماده کند. در اکثر مسابقات کمربندهای زرد، آبی، قرمز و سیاه به رقابت با یکدیگر می پردازند. در صورتی که هنوز به آن سطح نرسیده اید جای نگرانی نیست، شما باید آموزش هایتان را بصورت جدی تری ادامه داده تا آمادگی کافی جهت شرکت در مسابقات داشته باشید.


اصل دوم- بالا بردن استقامت بدنی خود

همانطور که به احتمال زیاد می دانید مبارزه در 3 راند 1 تا 2 دقیقه ای برگزار خواهد شد. در بین دو راند 30 ثانیه زمان برای استراحت تعیین شده است. جهت حفظ ریتم و سرعت تان باید از استقامت بدنی بالایی برخوردار باشید. برای بالا بردن استقامت بدنی خود می توانید با دویدن در هر روز میزان ضربان قلب تان را حدود 70 درصد افزایش دهید. برای انجام این کار سن تان را از عدد 220 کم کنید. عدد بدست آمده حداکثر ضربان قلب تان می باشد که می توانید به آن دست پیدا کنید. تلاش کنید چند دقیقه ای ضربان قلب خود را در میزان بالا ثابت نگه دارید.


اصل سوم- افزایش کشش بدن

در صورتی که کشش خود را بالا ببرید شما خواهید توانست که ضربات پای خود را بالاتر و همچنین سریع تر بزنید. علاوه براین داشتن کشش زیاد از شل شدگی و کشیدگی عضلات جلوگیری خواهد کرد. سعی کنید کشش خود را بیشتر کرده و به بالاتر از حد خود برسانید ولی مراقب باشید که کششی که انجام می دهید به آن اندازه تهاجمی نباشد که عضلات یا رباط پا پاره شود.


اصل چهارم- استفاده از تجهیزات حرفه ای

تکواندو کاران در مبارزات خود باید از محافظ بدن (hogu)، کلاه ایمنی، محافظ بازو و محافظ ساق پا، دستکش و بیضه بند استفاده کنند. مناطق هدف، جلو و اطراف هوگو و جلو و دوسر سر می باشد. باید به یاد داشته باشید که هرگونه حمله و ضربه به دیگر قسمت ها خطا محسوب خواهد شد.


اصل پنچم- تمرین ضربات پا به صورت متوالی

اکثر ضرباتی که در طول مبارزه تکواندو زده می شود ضربات پا هستند، البته شما نباید به وسیله پای خود حریف تان را هل دهید. همچنین تنها شرکت کنندگان بالای 12 سال مجاز هستند که به سر ضربه بزنند. جهت بهبود در دقت و قدرت ضربات می توانید از کیسه بوکس استفاده کنید و به آن ضربه بزنید. شما باید ضربات زیر را به صورت روزمره انجام دهید و هر کدام را 10 مرتبه به هر دو پای خود تمرین کنید.

•    ضربات انحرافی به وسیله جلو و پشت پا
•    ضربات برگشتی
•    قلاب های برگشت
•    ضربات از اطراف
•    ضربات کوبیدنی
•    ضربات پرشی عقب
•    قلاب های پرشی عقب


اصل ششم- تمرین ضربات مشت به صورت متولی

باید بدانید که مشت زدن در تکواندو مجاز است اما این یک واقعیت است که داورها معمولا به ندرت آنها را حساب می کنند و اغلب بسیاری از ضربات شمارش نمی شوند. اما با این حال کار کردن بر روی بهبود ضربات مشت کار خوبی است زیرا اگر ضربات مشت شما قوی تر باشند می توانید به وسیله آنها حریف تان را تضعیف کنید. برای تمرین ضربات مشت می توانید از کیسه های سنگین استفاده کنید.
 

اصل هفتم- تمرین مسدود کردن

یکی از اصول مهم در مبارزات تکواندو مسدود کردن حمله حریف می باشد. شما می بایست انواع متفاوت مسدود کردن را یاد گرفته و بسته به موقعیتی که در آن هستید ضربات حریف تان را مسدود کنید. برای نمونه، مطمئن شوید  که می توانید از دست هایتان جهت مسدود کردن ضرباتی که به سر زده می شود استفاده کنید.
 

اصل هشتم- تمرین فرار کردن

آخرین اصلی که در این مقاله به برسی آن خواهیم پرداخت تمرین فرار کردن یا جا خالی دادن در مقابل ضربات حریف است. شما باید با بیشترین سرعتی که می توانید در مقابل ضربات وارد شده به سمت شما فرار کنید. این کار موجب خواهد شد که بتوانید ضربات حریف تان را خنثی کنید کرده و واکنش مناسب را در برابر آنها از خود نشان دهید. البته باید بدانید که اینکار به معنی ترسو بودن و یا ضعف تان نیست، تکواندو کاران حرفه ای نیز گاهی اوقات در برابر حریف خود این کار را انجام می دهند تا با فرار کردن و یا جاخالی دادن از برخورد ضربات به خود جلوگیری کنند.
 

برچسپ ها :
تکواندو
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha