سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

مزایا و معایب mma

مزایا و معایب mma
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۰/۲۹ بازدید کنندگان:۷۷۱۵ نویسنده:سامان موسوی

ورزش MMA هم مثل هر چیز دیگری دارای مزایا و معایب مخصوص خود می باشد. می توان با قطعیت گفت که ازجمله مهمترین تحول مثبتی که مسابقات MMA در دنیای هنرهای رزمی ایجاد کرده اند آن است که باعث شد رقابت های رزمی بیشتر در سطح جهان رسانه ای شوند.


سال های قبل اگر به وبسایت های ورزشی معتبر مراجعه می کردید فقط چند گذینه خاص روبروی شما قرار داشت: بسکتبال NBA، مسابقات گلف، بوکس، مسابقات اتومبیل رانی، فوتبال آمریکایی، فوتبال و همچنین تنیس. در کنار این ورزش ها گذینه دیگری نیز با عنوان "دیگر رشته های ورزشی" به چشم می خورد که آن هم به ندرت اتفاق می افتاد که خبری از مسابقات رزمی در کنار رقابت های پر طرفداری چون بسکتبال NBA و یا مسابقات اتومبیل رانی فرمول یک قرار بگیرد.
ولی با این وجود مسابقات MMA بعضی اوقات تیتر اول سایت هایی چون یاهو را به خود اختصاص می دادند. این موفقیت بزرگی برای دنیای هنرهای رزمی است. در اصل، خیلی از قهرمانان دنیای هنرهای رزمی آرزو داشتند که روزی رقابت هایشان نه به عنوان رقابت حاشیه ای بلکه به عنوان یک رویداد مهم ورزشی در راس اخبار قرار بگیرد. هر چند این مسابقات فعلا بیشتر در ایالات متحده و ژاپن از چنین محبوبیتی برخوردار هستند اما از آن جائی که آمریکا غول های رسانه ای دنیا را در اختیار دارد خواه ناخواه اخبار این مسابقات در سراسر جهان پخش شده و آ هسته آهسته تأثیر خودش را خواهد گذاشت.
همانگونه که اکنون بیشتر افراد بسکتبال را با NBA می شناسند! از دیگر تاثیرهای مثبت MMA می توان به تقویت بخشیدن حرفه ای مبارزات رزمی اشاره کرد. قبل از این نیز رقابت های حرفه ای در رشته های رزمی برگزار می شد اما مبالغ رد و بدل شده در آنها عموما قابل مقایسه با سایر ورزش ها (در سطح حرفه ای) نبود.
پس از مدتی بعد که کم کم این رقابت ها هم رسانه ای شدند پول بیشتری وارد این عرصه شد تا جایی که عملا رشته های رزمی را به عنوان یکی از رشته های پول ساز می شناسند. البته قبلا رقابت هائی چون ۱ـ K در کیک بوکسینگ نیز تحولاتی را در بخش حرفه ای رزمی باعث شده بودند اما تعداد زیادی از رزمی کاران که در رشته هائی چون جودو، جوجیتسو و ... فعالیت می کردند شانس حضور در این رقابت ها را نمی یافتند.

 

مسابقات mma


رقابت های MMA راه را برای ورود دیگر مبارزان در رشته های رزمی که به صورت حرفه ای مشغول به کار بودند فراهم کرد. از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره کرد از بین بردن تعصب سبکی حداقل در بین مبارزان حرفه ای بود. کسانی که در MMA مشغول رقابت هستند به خوبی می دانند که اگر فقط بر یک سبک خاص رزمی تکیه کنند محکوم به شکست خواهند بود. در واقع می توان گفت که مسابقات MMA سطح مبارزان حرفه ای را از آنچه که بودند از نظر تکنیک و اطلاعات چندین سطح افزایش داد.
در مقابل این مزایا یک نکته مثبت وجود دارد که خودنمایی می کند و آن این است که این رقابت ها همان اندازه که از نظر ورزشی می توانند به نفع ورزش های رزمی باشند به همان اندازه هم می توانند به ضرر هنرهای رزمی باشند. خشونتی که بعضی اوقات در این مسابقات شاهد هستیم به همراه ژست های خشنی که بعضی از مبارزین MMA می گیرند می تواند به شدت به وجهه مثبت هنرهای رزمی آسیب بزند. خصوصاً که حالا با رسانه ای شدن این رقابت ها مردم مرتب این صحنه ها را از شبکه های تلویزیونی و سایت های خبری مشاهده می کنند. این شاید تنها نقطه منفی باشد که می توان برای مسابقات MMA در نظر گرفت که البته نکته کمی نیست و به هیچ عنوان نباید آن را ندیده گرفت.
البته برای کاهش دادن جنبه خشونت آمیز مسابقات MMA اقدامات خوبی صورت گرفته است، برای مثال بنیادی توسط "جف ادلر" و  "ریچ فرانکلین" که خود از مبارزان مشهور MMA هستند تاسیس شد.
اعضاء این بنیاد با اشاره به این حقیقت که مسابقات MMA اگرچه به صورت برخورد کامل و واقعی برگزار می شود اما این رقابت، یک رقابت ورزشی کنترل شده است که با قوانین خاص، حضور داور و پزشک انجام می شود و این با خشونت در کوچه و خیابان متفاوت است، سعی دارند با تعریف یک شخصیت شجاع و با اعتماد به نفس که به خودش مسلط است به عنوان یک "مبارز آمریکائی"، برای نسل جوان الگوسازی کرده و از این طریق با گسترش خشونت در بین آنان مبارزه کنند.
 

برچسپ ها :
مبارزات k-1 مسابقات k-1 مسابقات رزمی mma
پست های مشابه

نظرات کاربران

فرهاد در تاریخ ۱۳۹۸/۸/۲ [۲:۰۵:۴۲ PM]

از نظر من قوی ترین،حرفه ایی ترین،سرعتی ترین و جذاب ترین ورزش رزمی دنیا کشتی آزاد است و کم آسیب ترین ورزش رزمی است.

ارسال نظر
Captcha