سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آیکیدو و دفاع شخصی

آیکیدو و دفاع شخصی
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۴/۶ بازدید کنندگان:۸۹۱ نویسنده:سامان موسوی


اکثر تبلیغاتی که در مورد هنرهای رزمی انجام می شود مربوط به جنبه های دفاع شخصی آن می باشد. بیشتر این تبلیغات حرکات از پیش طراحی شده ای هستند که باعث می شوند مردم مجذوب آنها شده و علاقه افراد را برای پیوستن به آن بیشتر کنند. متاسفانه امروزه هدف بیشتر باشگاه ها و کلاس های دفاع شخصی کسب پول و منفعت بردن از آن می باشد. مشکل آنجا بروز می کند که این گونه مراکز باید نسبت به مسئولیتهایشان آگاهانه عمل کنند، ولی در عمل چنین نمی کنند.


یادگیری هنرهای رزمی سنتی مستلزم صرف سال ها تمرین و پشتوانه می باشد، به همین دلیل تبلیغاتی که در آنها اعلام می شود که در چند جلسه فنون دفاع شخصی را کاملا به شما یاد خواهند داد کاملا بی اساس و غیر منطقی هستند. این مسئله غیر قابل انکار است که، فنون مختلف مورد استفاده در هنرهای رزمی متفاوت، می تواند در دفاع شخصی کاربردی به کار گرفته شوند و هر هنر رزمی می تواند تعدادی از این نیازها را برآورده کند.
نمی توان ادعا کرد که یک هنر رزمی کاملا دارای سیستم های دفاع شخصی می باشد. بدون شک هر هنر رزمی، دارای معایبی نیز است که در حین کار جلوه می کند. برای مثال یک جودوکار، مهارتهای لازم برای حمله کردن توسط دست ها و پاهایش را ندارد و یا یک تکواندو کار از دانش کافی برای پرتابهای کنترلی و قفلها برخوردار نیست و شاید تصور شود یک جوجوتسو کار در این بین کاملترین و بهترین باشد، ولی ممکن است نتایج حاصل از تمرین برای کسب مهارتهای لازم، بسیار سخت و مشکل باشد.
آیکیدو به دلیل خاصیتی که دارد عناصری را که نام بردیم ندارد. دلیل آن هم این است که فرد آی کیدو کار به جای انتقام جویی و دست زدن به کارهای بیهوده هدفش حفظ جان و زندگی خود می باشد. خشونت، عصبانیت و مهاجم بودن، می تواند باعث عکس العملهای منفی شود در حالیکه آی کی دو به هر فردی اجازه می دهد تا آرامش و خونسردی خود را حفظ کرده و کنترل هر موقعیتی را به دست گیرد.

 

آیکیدو


برخلاف اکثر هنرهای رزمی دیگر، تمرینات گرم کردن در آیکیدو تا حد بسیار زیادی نرم و ملایم بوده و تاکید بسیاری بر تنفس و تمرینات کششی بسیار سبک دارند. به یاد داشته باشید که باد کردن عضلات و فشار وارد کردن به بدن خود با حرکات کششی در تمرینات آیکیدو مد نظر نمی باشند. شاید دلیل آنکه امروزه تعداد افراد وارد شده به آی کی دو بیشتر می شود همین باشد که به جای پرداختن به جزئیات به اصل مورد نظر می پردازد.
هیچ وقت جلوگیری از خطر و دردسر برای مردم به اندازه امروز مهم نبوده است. ممکن است که آنها نخواهند یا قادر نباشند تا به فراگیری یکی از هنرهای رزمی بپردازند و وقت کافی برای انجام این کار را هم نداشته باشند. اما اکثرا از این مسئله آگاه هستند که به چیزی نیاز دارند تا در کوتاهترین زمان ممکن، برایشان بیشترین کارآیی را داشته باشد و در همین ارتباط، آنها بدون توجه به اینکه مهاجمان احتمالی چه توانایی هایی دارند، مایل هستند که خود را به دانش دفاع شخصی مسلح کنند، بدون آنکه قصد داشته باشند به شخصی آسیبی برسانند.
دقیقا این همان قسمتی است که ایکیدو خود را در آن نشان می دهد. برای این دسته از افراد ایکیدو بهترین گذینه ممکن است. تکنیک های آی کی دو در سازمان ها و ارگان های زیادی بکار می روند دلیل آن هم این است که می توان با کمترین نیرو مهاجم را بدون اینکه صدمه ای ببیند مهار کنید. پایه و اصل آی کی دو در ارتباط رویارویی با مهاجم، درمرحله اول اجتناب کردن، سپس منحرف کردن و در نهایت کنترل کردن او است. آی کی دو به هنرجو اجازه می دهد تا به صورت مستمر و متوالی به حملاتی که بر علیه اش اعمال می شود جواب دهد و تاکید دارد که این کار حتما با آگاهی کامل صورت گیرد.

 

آموزش ایکیدو


در آیکیدو هیچ تاکیدی برای آنکه هنرجویان تبدیل به عده ای جنگجو شوند وجود ندارد و همه آن چیزی که در آی کی دو بر آن تاکید شده است، رسیدن به یک خودباوری است تا هنر جویان باور کنند که می توانند از خود حفاظت کنند.  باید گفت که به هیچ وجه قابل قبول نیست که شخصی ادعا کند هنر جویی  پس از گذراندن چند جلسه تمرین و در عرض چند هفته قادر است در صورت بروز حادثه از خود به طور کامل دفاع کند.  باید گفت حتی یک متخصص هنرهای رزمی نیز در مقابله با یک حمله حقیقی ناگهانی  به مشکل بر خواهد خورد، چرا که معمولا مهاجمان هیچ چیزی برای از دست دادن ندارند و در حملاتشان برای صدمه زدن به قربانی، از هیچ قاعده و قانون خاصی پیروی نمی کنند.

 باید به خاطر داشته باشید که هیچ هنر رزمی یا تحت آموزش یک مربی خوب قرار گرفتن نمی تواند حفاظت کامل شما را تضمین کند، برای آنکه هیچ فردی شرایطی را که ممکن است برای شما در واقعیت رخ بدهد نمی تواند پیش بینی کند. شاید تنها راه ممکن حفظ یک برنامه تمرینی منظم و این که هیچگاه فرض نکنیم که در هنر دفاع از خود به استادی و مهارت کافی رسیده ایم کارساز باشد.
در پایان و به عنوان نتیجه می توان گفت که آیکیدو می تواند به عنوان وسیله ای ایده آل برای یادگیری دفاع شخصی به کار برود. آی کی دو می تواند این آگاهی را برای مردم به وجود آورد تا معنی عمیق تری را از"بودو" درک کنند و این که این راه در واقعیت چه چیزهایی را می تواند به آنها هدیه کند. آنها باید از مرز فنون گذر کنند، در غیر اینصورت موفق به کامیابی و تکاملی که به دنبالش هستند نخواهند شد.

 

برچسب ها: آموزش آیکیدو آیکیدو
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha