سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

مهم ترین تکنیک های آیکیدو

مهم ترین تکنیک های آیکیدو
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۶/۳ بازدید کنندگان:۸۵۸۹ نویسنده:آشتی مولائی

 

آیکیدو، یک هنر رزمی معروف است و اصل آن به کشور ژاپن برمی گردد. در این هنر مدافع یا توری (TORI)، تکنیک های آیکیدو را علیه مهاجم یا اوکه ( UKE) اجرا می کند. هنرجویان باید برای یادگیری آیکیدو به محلی به نام دوجو بروند. دوجو یک کلمه ی ژاپنی است و به محیطی گفته می شود که هنرجویان، هنرهای رزمی را در آن جا یاد می گیرند. مهم ترین تکنیک های جودو در هنگام ایستادن اوکه( مهاجم) و توری( مدافع) اجرا می شوند.

 


تکنیک های آیکیدو تقریبا کمتر از 20 نوع مختلف هستند. ولی تنوع بسیاری در بین انواع حملات وجود دارد. مثلا بسیاری از تکنیک ها را در زاویه های مختلف و موقعیت های مختلف اجرا می کنند. بسیاری از تکنیک ها در هر دو حالت ایستاده و نشسته قابل اجرا هستند.

 


 به مجموعه فنونی که در حالت ایستاده اجرا می شوند تاچی وازا( tachiwaza) گفته می شود. مهم ترین تکنیک های ایستادن ایک کیو( ikkyo : فشار روی بازو) هستند. اولین تکنیک هایی که هنرجویان در آیکیدو یاد می گیرند pinning ( تکنیک گرفتن حریف در خاک و نگداشتن وی ) است. تکنیک pinning برای هر حمله ای مناسب است و نقشی مهم در به کار بردن فنون دیگر آیکیدو دارد. نوع دیگر حمله ی pinning در آموزش آیکیدو، nikyo ( نی کیو) است و تقریبا علیه تمامی حمله ها قابل اجرا است و مج دست های حریف توسط مدافع قفل می وشد.

 

 

 Sankyo یکی دیگر از تکنیک های آیکیدو است و در آن مدافع می تواند مچ دست مهاجم را قفل کند. توری ( مدافع) باید کشش بسیاری برای بالابردن دست حریف انجام بدهد. این تکنیک را می توان در هر دو حالت ایستاده و نشسته اجرا کرد. تکنیک دیگر آیکیدو  shomen uchi ( شومن اوچی) است. در آن تکنیک، مدافع از بالای سر به سر مهاجم ضربه می زند. در تکنیک  okomen uchi مدافع از طریق گردن به مهاجم ضربه می زند ( ضربه مورب به کنار سر).

 


مربیان زیادی، کار با این تکنیک ها را با سطوح قدرت کم توصیه می کنند. بنابراین هنرجویان آیکیدو به خوبی با اجرای تکنیک ها آشنا می شوند بدون اینکه بدنشان احساس خستگی کند. هنرجویان با اعمال سطوح قدرتی پایین، علاقه ی زیادی به آموزش آیکیدو پیدا می کنند و دیگر ترسی بابت صدمه دیدن ندارند.

 

 

هر وقت هنرجو دارای مهارتی عالی در اجرای تکنیک ها شد، بعد از آن می تواند توان بیشتری برای اجرای تکنیک ها به خرج بدهد. توان بیشتر هنرجو سبب اجرای محکم تر حرکات و بهبود حالت ها می شود. بسیاری از مربیان می گویند که ترس از صدمه دیدن سبب شده است که حرکات را دقیق تر اجرا کنند.

 


یکی دیگر از درس های آیکیدو، آموزش سلاح های رزمی است. هنرجویان در این درس ها با نحوه ی کار با سلا ح های آیکیدو همانند چوب، شمشیرها و چاقوها آشنا می شوند. همچنین با نحوه ی خلع سلاح کردن اسلحه های گرم رقیب آشنا می شوند.

 

لیستی از تکینک های آیکیدو

 

  •  Tachiwaza ( حملات از جلو در حالت ایستاده)
  •  Tachiwaza( حملات از پشت در حالت ایستاده)
  •  Suwariwaza ( نشستن مدافع و مهاجم)
  •  Hanmi handachiwaza ( نشستن توری و ایستادن اوکه)
  •  Tantodori ( دفاع در برابر چاقو)
  •  Tachidori( دفاع در برابر شمشیر)
  •  Jodori( دفاع در برابر چوب)
  •  Kaeshiwaza( به کار بردن تکنیک ها از جهت های مخالف)
  •  Henkawaza ( تکنیک های متغییر)
  •  Kogeki ( حملات آیکیدو)

 

برچسب ها: آیکیدو هنر های رزمی تکنیک های آیکیدو
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha