سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آموزش آیکیدو چیست؟

آموزش آیکیدو چیست؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۵/۱۹ بازدید کنندگان:۱۵۳۴ نویسنده:آشتی مولائی

آیکیدو( Aikido) یک هنر رزمی ژاپنی معروف است و به معنی روش هماهنگی روح و روان می باشد. آیکیدو توسط  شخصی به نام موریهه اوشیبا ( Morihei Ueshiba) پایه گذاری شده است. درآموزش آیکیدو به جای استفاده از نیروی خودتان از نیروی حریف استفاده می کنید. هنرجویان در این هنر گلاویزی به جای ضربه زدن به رقیب با روش های دفاع از خود آشنا می شوند. در آموزش آیکیدو غیر از آشنایی با تکنیک های خاص با روش های خویشتنداری و هوشیاری در برابر حریف آشنا خواهید شد.

 

 

موریهه اوشیبا

 

در آیکیدو هم مثل تمامی هنرهای رزمی دیگر به جنبه های جسمانی و ذهنی افراد توجه می شود. یکی از مهارت هایی که در اول کار توجه زیادی به آن می شود نحوه ی افتادن و چرخاندن حریف است. در سبک آیکیدو تاکید بسیاری بر روی تکنیک های پرتاب کردن است و  به ضربه زدن توجه کمتری شده است. بعد از یادگیری تکنیک های گفته شده، نوبت به آموزش تکنیک های ضربه زدن، گرفتن، گیرانداختن و پرتاب می رسد.

 

 

 برای اجرای تکنیک های آیکیدو به دو شخص نیاز است و آموزش آن ها توسط هنرجویان سطوح بالا یا مربی صورت می گیرد. دو حریف سبک آیکیدو مشهور به اوکه ( UKE) و توری (TORI) هستند. اوکه کسی است که از خود دفاع می کند و توری شخصی است که حمله می کند. در سبک آیکیدو یکی از هنرجویان حمله می کند و هنرجوی دیگر از حرکات کاتای از پیش تعیین شده برای دفاع از خود استفاده می کند. در آیکیدو تکنیک های مختلفی آموزش داده می شوند ولی اساس آموزش تمامی آن ها هماهنگی است.

 


در سبک آیکیدو غیر از آموزش تکنیک های خاص ، آستانه ی تحمل و انعطاف پذیریتان بیشتر خواهد شد. برای رسیدن به تناسب فیزیکی باید تمریناتی کششی مانند پیلاتس و یوگا را انجام دهید و فقط کار بدنسازی یا تمرینات کاردیوی استاندارد لازم نیست. ذکر این نکته لازم است که قلب تمرینات آیکیدو، کار بر روی تناسب فیزیکی بدن است. در تمرینات آیکیدو بر روی حرکات کل بدن کار می شود و تنها بخش خاصی از  بدن یا گروهی از ماهیچه ها مطرح نیستند.

 


تمرینات آیکیدو غیر از جنبه ی جسمانی دارای جنبه ی روحی هم هستند. به هنرجویان نحوه ی حفظ آرامش در شرایط خاص و بحرانی آموزش داده می شود. رمز اصلی آیکیدو حفظ آرامش است.  چون هنرجویان با یادگرفتن آن می توانند با هر حریفی با اعتماد به نفس و با آرامش برخورد کنند. حفظ آرامش به تدریج در تمرینات آیکیدو به دست می آید. با یاد گرفتن جنبه های روحی آموزش آیکیدو، بدون احساس خستگی به اجرای تکنیک های خاص می پردازید. هنرجویان برای مواجهه با هر برخورد خطرناکی آماده خواهند شد.

 


آیکیدو به دلیل رعایت نظم ذهنی و فیزیکی به عنوان یکی از بهترین و مشهورترین هنرهای رزمی شناخته شده است. غیر از بهبود جنبه های سلامتی به تمامی جنبه های ذهنی افراد توجه می شود و زندگیشان خارج از باشگاه دوجو ( aikido dojo) تغییر بسیاری خواهد کرد. در سبک آیکیدو، کل بدنتان درگیر آموزش می شود و باید غیر از احترام به خودتان برای رقیب هم ارزش خاصی قائل شوید.     

 

 

سلاح های آیکیدو شامل شمشیر چوبی بوکن( bokken) ، چوب جو( jo ) و چاقوی تانتو(tanto) هستند. سلاح های بوکن، جو و تانتو در دهه ی 1920 میلادی توسط  موریهه اوشیبا در آموزش ای کی دو استفاده شده اند.

 

برچسب ها: اوشیبا آیکیدو هنرهای رزمی گلاویزی هنر رزمی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha