سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

بروس لی، تاثیرگذار ترین رزمی کار در قرن20

بروس لی، تاثیرگذار ترین رزمی کار در قرن20
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۲/۵ بازدید کنندگان:۸۰۶ نویسنده:سامان موسوی

مهارت های رزمی بروس لی باعث شد که چشم بینندگان زیادی را به پرده های سینما معطوف کند. عده زیادی او را تاثیرگذار ترین شخص در دنیای هنرهای رزمی می دانند و معتقد هستند که او بود که توانست راه را برای رزمی کارانی مانند جت لی و جکی چان در دنیای سینما باز کند.
بروس لی با نام کامل "لی جان فن" در 27 نوامبر در هنگ کنگ به دنیا آمد و از همان بچگی وارد مدرسه کونگ فو شد و زمانیکه تنها 32 سال سن داشت در سال 1973 جان خود را از دست داد. فیلم "اژدها وارد می شود"  باعث شد که چهره بروس لی به عنوان یک رزمی کار حرفه ای در دنیای سینما شناخته شود.
جیت کان دو نام سبکی است که بروس لی خود آن را ابداع کرد. شخصیت بروس لی چند وجهی بود، بعضی اوقات به سرودن شعر می پرداخت. او در سال 1958 توانست در مسابقات قهرمانی رقص "چاچاچا" مقام اول را کسب کند.
پس از اینکه بروس لی با "لیندا امری" آشنا شد در سال 1964 با او ازدواج کرد و در سال 1965 اولین فرزند او به نام "برند بروس لی" به دنیا آمد. دیگر فرزند بروس لی چهار سال بعد به دنیا آمد و نام او را "شانون" گذاشت. او در فیلم "راه اژدها" از "چاک نوریس" که در آن زمان از قهرمانان برجسته کاراته به شمار می آمد استفاده کرد. نوشتن فیلم نامه کارگردانی این فیلم را بروس لی بر عهده گرفت و همچنین تمامی صحنه های رزمی موجود در فیلم را نیز او طراحی کرد. این فیلم موفقیت چشم گیری بدست آورد و توانست رکوردهای زیادی را به نام خود ثبت کند به طوری که این فیلم در سال 1973 در هنگ کنگ توانست حدود 5 میلیون دلار فروش داشته باشد.

 

بروس لی


پس از موفقیت این فیلم، بروس لی فیلم "اژدها وارد می شود" را در سال 1973 ساخت. این فیلم نیز موفقیت چشم گیری بدست آورد و توانست بروس لی را به عنوان یک رزمی کار حرفه ای به دنیا معرفی کند. این فیلم معروف ترین و در عین حال آخرین ساخته بروس لی می باشد چراکه سه هفته قبل از نمایش این فیلم بروس لی درگذشت.
وقتی که کار فیلم برداری فیلم "اژدها وارد می شود" تمام شد بروس لی تصمیم گرفت که فورا فیلم برداری یک فیلم دیگر با نام "بازی مرگ" را آغاز کند اما هیچوقت نتوانست آن را به اتمام برساند. زمانیکه این فیلم در سال 1978 در سینما به نمایش در آمد با چیزی که بروس لی در سر می پروراند کاملا متفاوت بود. بروس لی با پوشیدن لباس یکدست زرد که داراین نوارهای مشکی در بغل آن بود نشان داد که به هیچ کدام از سبک های هنرهای رزمی احساس تعلق نمی کند.
ازجمله ویژگی هایی که باعث شد نام بروس لی بر سر زبان ها آورده شود می توان به مواردی همچون تسلط عالی در انجام تکنیک های رزمی، داشتن سرعت عمل فوق العاده و صحنه های اکشن و نفس گیر اشاره کرد. بروس لی باعث شد که بسیاری از هنرمندان مانند جکی چان، جت لی، جانی دپ و استیون سیگال راه خود را در سینمای هنرهای رزمی باز کنند. در بین این افراد، جکی چان بیشتر از بقیه توانست پا در جای پای بروس لی بگذارد.

 

بروس لی


دختر بروس لی که "شانون لی" نام داشت هم تصمیم گرفت راه پدرش را در پیش بگیرد و شروع به یادگیری هنرهای رزمی و بازیگری کرد. البته او اکنون بیشتر وقت خود را صرف اداره کردن "بنیاد بروس لی" که برای بزرگداشت او تاسیس کرده اختصاص داده است. همچنین همسر و دختر بروس لی نمایشگاهی در مورد بروس لی در هنگ کنگ تاسیس کردند.
جدیدا، همزمان با چهلمین سالگرد فوت بروس لی و هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس محله چینی ها در شهر لس آنجلس از مجسمه او که ارتفاعی حدود دو متر دارد در این محله پرده برداری شده است. در زمان پرده برداری از مجسمه بروس لی که او را در حالت تدافعی نشان می دهد عده زیادی از دوست داران این اسطوره هنرهای رزمی در آنجا حضور داشتند.
بر اساس گزارش های پزشکی قانونی و کالبد شکافی های انجام شده، دلیل مرگ بروس لی ورم مغزی که بر اثر حساسیت به یک داروی ضد درد ایجاد شده بود گزارش شد. "برند لی" فرزند بزرگ بروس لی که او هم راه پدرش را در پیش گرفته بود همانند پدرش به طوری مشکوکی درگذشت. او در زمانیکه در حال بازی در فیلم "The Crow" بود مورد اثابت گلوله ای که توسط یک فرد ناشناس شلیک شده بود قرار گرفت.
 

برچسب ها: بروس لی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha