سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آیا بروس لی به قتل رسید؟

آیا بروس لی به قتل رسید؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۸/۷/۳ بازدید کنندگان:۳۸۴۷ نویسنده:سامان موسوی

 

از زمانی که بروس لی در گذشت، هیچ توضیح قابل قبولی در مورد مرگ وی ارائه نشده است. دیدگاه کلی این است که او نسبت به مسکن هایی که مصرف کرده آلرژی داشته و همین باعث مرگ او شده است. اما آیا حقیقت می تواند تاریک تر از این باشد؟


در 26 ژوئیه سال 1973 بروس لی و تهیه کننده اش "ریموند چو" در جلسه ای در مورد فیلم جدیدشان که "بازی مرگ" نام داشت شرکت کردند. بروس لی از داشتن سردرد شکایت داشت و ریموند چو برای شام آنجا را ترک کرد. بروس لی یک قرص مسکن به نام Equisetic گرفت و به اتاق خود رفت و خوابید، اما هیچ وقت بیدار نشد.
 بروس لی در سن 32 سالگی و 6 روز پس از آغاز کار بر روی یک فیلم در هالیوود درگذشت. در طول کالبد شکافی دکتر پزشکی قانونی Donald Tear دریافت که چیزی باعث شده که مغز بروس لی 13 درصد متورم شود و به این نتیجه رسید که مرگ او بر اثر یک ناسازگاری با قرص مسکن بوده است. تنها ماده موجود در بدن او مسکن Equisetic بود، بنابراین نتیجه گرفت که لی حتما بر اثر واکنش آلرژیک جان خود را از دست داده است.


این حکم بسیار بحث بر انگیز بود، Donald Langford پزشک خصوصی خانواده لی آن را علنا رد کرده و گفت هیچکس با خوردن قرص Equisetic نمی میرد، بخصوص کسی که از نظر سلامتی در بهترین وضعیت ممکن باشد. با این گفته ها، مردم مدام این سوال را می پرسیدند که آیا بروس لی به قتل رسیده است؟

 

بروس لی


نظریه پردازان توطتئه بر این باورند که تهیه کننده Raymond Chow به احتمال زیاد مظنون به قتل بروس لی است. او با بروس لی همکاری مشترکی برای تولید فیلم داشت و رابطه آنها غالبا پر تشنج بود. شایعه شده بود که بروس لی نسبت به این اوضاع ناراحت بوده و اغلب از او خشمگین می شده و با او مشاجره لفظی پیدا کرده است. بروس لی اندکی قبل از مرگ حتی برای مدتی تولید فیلم سینمایی "بازی مرگ" را متوقف کرد تا با برادران وارنر در مورد فیلم "ورود اژدها" به توافق برسد.


برخی تصور می کردند این احتمال وجود دارد که ریموند چو بزرگترین ستاره خود را کشته باشد تا مانع از ترک او هنگ کنگ به هالیوود شود. دو ماه قبل، بروس لی ناگهان به زمین افتاده و استفراغ و تشنج کرد. وقتی چاو مطلع شد به آمبولانس زنگ نمی زند بلکه از پزشک خود می خواهد که او را معاینه کند.


یک جراح مغز و اعصاب دریافت که مغز لی متورم شده و این همان علائمی بود که او در روز مرگش نیز آنها را داشت. هنگامیکه لی درگذشت باز هم چو به آمبولانس زنگ نزد و خواست که خودش او را زنده نگه دارد، آیا چو او را مسموم کرده است؟ پس از مرگ بروس لی چو توانست حق امتیاز چند فیلم او را که هنوز پخش نشده بود بگیرد و در این را پول زیادی به جیب بزند. با مرگ ناگهانی بروس لی یک بازار جدید ایجاد شد و چو از آن سواستفاده کرد و برای اولین بار این فیلم ها را در یک بازار بین المللی منتشر کرد.


ریموند چو به بروس لی زنده نیز نیازی نداشت تا بتواند فیلم های نا تمام او را به اتمام رسانده و آنها را منتشر کند. چند سال بعد او با استفاده از 11 دقیقه از بازی بروس لی و همچنین پیدا کردن بدل هایی با چهره همچون او دیگر صحنه های فیلم را فیلبرداری کرده و به اتمام رساند.

 

بروس لی


اما گروه مظنون دیگر به قتل بروس لی، باند جنایتکار قرن گذشته چینی Triads است. شایعه شده بود که Triadsها روابط نزدیکی با صنعت سرگرمی دارند و هنگامی که بروس لی از پرداخت پول به اعضای باند به خاطر خدمات حفاظتی آنها خودداری کرد آنها نیز تصمیم به قتل بروس  لی گرفتند.


صنعت فیلم ماندارین از محبوبیت و سلطه بروس لی مورد تهدید قرار گرفت. گمانه زنی می شود که مدیران صنعت ماندرین، احتمالا با کمک ریموند چو به Triadsها پول پرداخت کردند تا بروس لی را مسموم کنند. البته او قبل از حضور در فیلم ها در جامعه هنرهای رزمی نیز  دشمنانی داشته است. هنگامی که او مدرسه هنرهای رزمی خود را در آمریکا افتتاح کرد هنرجویانی از تمامی قومیت ها گرفت. وی با اشتراک گذاشتن دانسته های با آمریکایی ها به نادیده گرفتن اسرار چینی باستان متهم شد. او با یک استاد هنرهای رزمی به نام Wong Jack Man به مبارزه پرداخت و قرار بر این بود که اگر لی بازنده شد باید دست از آموزش هنرهای رزمی چینی به آمریکایی ها بردارد. هر چند که لی در این مسابقه به پیروزی رسید اما تعداد مخالفانی که از این کار او ناراضی بودند بیشتر می شد.


در سال 1985 یک مجله هنرهای رزمی به نام “Black Belt" مرگ ناگهانی بروس لی را تئوریزه کرد. این مقاله بیان می کند که محبوبیت بروس لی در هنرهای رزمی باعث خشم یک استاد ناشناخته کونگ فو شد که ماهها قبل از مرگ بروس لی یک حمله غیر قانونی نیز انجام داده بود. با این حال، این احتمال نیز مانند دیگر احتمال ها بدون داشتن مدرک کافی برای محکوم کردن طرف مقابل لغو شد.
از تئوریسین های توطئه گرفته تا دانشمندان ناراضی از گزارش کرونر، دائما نظریه های جدیدی در مورد اینکه چه عواملی باعث مرگ لی شده است به وجود می آمد. اخیرا در سال 2006 یک پزشک آمریکایی اعلام کرد که بروس لی از بیماری صرع رنج می برده است. حدود 20 سال پس از مرگ لی کشف شد که به این وضعیت "مرگ ناگهانی در صرع"  یا SUDEP  می گویند که حدود 5 تا 30 درصد از مرگ و میرهای بیماران دارای صرع را شامل می شود.


این بیماری به گونه ای است که باعث تشنج شده و قلب و ریه ها را از کار می اندازد و بیشتر در مردان بین20 تا 40 سال دیده می شود که دلیل آن می تواند به علت کمبود خواب و یا استرس زیاد باشد. اما اینکه بروس لی واقعا به قتل رسید یا به دلیل بیماری صرع درگذشت، کارنامه درخشان او در دنیای هنرهای رزمی را خدشه دار نمی کند. تا به امروز او به دلیل قدرت، مهارت و فلسفه افسانه ای اش شناخته و از او یاد می شود.

با وجود تمام این گفته ها به نظر شما بروس لی به قتل رسید یا به مرگ طبیعی درگذشته است؟ نظر شما چیست؟؟

 

برچسب ها: بروس لی
پست های مشابه

نظرات کاربران

میلاد فاتحی در تاریخ ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ [۴:۱۹:۱۳ PM]

بروسلی عزیزو کشتن خدا ازشون نگذره نامردارو ممنون از سایت آموزنده تون 😔😔😔

ارسال نظر
Captcha