سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چرا نباید بیش از اندازه ورزش کنیم؟

چرا نباید بیش از اندازه ورزش کنیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۳/۱۱ بازدید کنندگان:۷۸۱۷ نویسنده:سامان موسوی

 

هنگامی که فراتر از قدرت بدنی خود ورزش می کنید امکان دارد دچار عوارض مختلف و خطرناکی شوید. ازجمله مشکلاتی که ممکن است با آنها روبرو شوید می توان به مصدوم شدن، ضربه دیدن عضلات، خستگی زود هنگام، پایین آمدن عملکرد خود و ... اشاره کرد. به همین جهت سعی کنید که برنامه ورزشی تان را به کمک یک مربی یا شخص با تجربه تنظیم کنید.

در صورتی که حس می کنید که مانند قبل نمی توانید بدوید یا اینکه وزنه های سنگین تر بلند کنید و استقامت تان کمتر از قبل شده است احتمال دارد که بیش از اندازه ورزش می کنید.

باید در درجه اول بدانید که هدف از انجام انواع ورزش ها این است که به حفظ سلامت و تناسب اندام خود توجه کنید. ولی بعضی اوقات ممکن است برای اینکه زودتر به نتیجه برسید بیش از حد به خود فشار وارد کرده و یا در انجام بعضی از چیزها زیاده روی کنید.

همانطور که بارها شنیده اید ورزش کردن مزایای بسیاری برای انسان دارد، ولی انجام دادن ورزش بیش از اندازه مانند هر چیز دیگری که در آن افراط شود مضر بوده و به بدن تان آسیب وارد می کند. اما ممکن است که این سوال برایتان پیش آمده باشد که چگونه بفهمیم که داریم در ورزش کردن زیادی روی می کنیم؟ در ادامه این مقاله به برسی نکاتی می پردازیم که بوسیله آنها خواهید توانست بفهمید که در ورزش کردن زیاده روی کرده اید.


به راحتی مصدوم شدن

داشتن مشکلاتی مانند درد زانو، گرفتگی شانه ها، کمر درد و غیره نشانه این هستند که با انجام تمرینات ورزشی زیاد به احتمال زیاد مصدوم خواهید شد. در صورتی که بدن تان را زیاد از حد تحت فشار بگذارید و مدت زمان مورد نیاز برای ریکاوری خود را به آن اختصاص ندهید این فشار زیاد که به عضلات وارد می شود به احتمال زیاد موجب مصدومیت شما خواهد شد. پس یادتان باشد زیاد از حد ورزش کردن به معنای زرنگ تر بودن نیست.


افت عملکرد خود

اینکه تعیین کنیم که چه اندازه ورزش کردن زیاد از حد می باشد کاری سخت است، ولی یکی از نشانه های ورزش کردن بیش از حد این است که عملکردتان افت می کند. در صورتی که حس می کنید مانند قبل قادر به دویدن نیستید و نمی توانید وزنه های سنگین را بلند کنید و استقامت بدن تان کاهش یافته است به احتمال زیاد بیش از حد ورزش می کنید. همچنین در صورتی که زمان کافی برای ریکاوری بدن تان را به آن اختصاص ندهید منجر به ترشح هورمونی می شود که توان عضلات را کاهش می دهد. در این شرایط خطر آسیب دیدگی نیز بالا می رود.


همیشه احساس خستگی می کنید

انجام تمرینات ورزشی باعث می شود که بصورت موقت احساس خستگی کنید ولی به عنوان یک قاعده کلی انرژی بیشتری را در طول روز به شما می دهد. اگر در طول روز باز هم احساس خستگی و بی حوصلگی کردید امکان دارد که در انجام ورزش زیاده روی کرده باشید. برای اینکه بدانید دلیل این خستگی و بی حوصلگی ورزش بیش از اندازه است یا نه مدت زمان ورزش خود را کمتر کنید و ببینید تاثیری در شما خواهد داشت یا نه.


داشتن دردهای عضلانی سخت

یکی دیگر از نشانه های ورزش بیش از اندازه این است که تا چند روز پس از فعالیت ورزشی باز هم در عضلات خود احساس درد می کنید. البته باید بدانید که تعدادی از دردهای عضلانی که بعد از تمرینات دارید امری طبیعی است ولی اینکه درد بیش از اندازه ای داشته باشید می تواند دلیل آن باشد که در ورزش کردن افراط کرده اید.
 

خواب با کیفیتی ندارید

انجام دادن ورزش به صورت منظم منجر به این می شود که خواب با کیفیتی داشته باشید. اما در شرایطی که ورزش بیش از اندازه انجام دهید کیفیت خوابتان به میزان بسیار زیادی پایین خواهد آمد. انجام ورزش بیش از اندازه باعث می شود هورمون هایی مانند کورتیزول و آدرنالین در بدن ترشح شود، این هورمون ها استرس را افزایش می دهند به همین دلیل نمی توان در این شرایط خواب با کیفیتی داشت.

برچسب ها: آمادگی جسمانی ورزشکاران ورزش
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha