سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

10 مولفه تناسب اندام

10 مولفه تناسب اندام
تاریخ ارسال:۱۳۹۸/۶/۱۲ بازدید کنندگان:۱۵۴۹ نویسنده:سامان موسوی

 

 


چندی پیش اگر می خواستم در خیابان به صورت تصادفی از چند غریبه سوال کنم که به نظر شما بهترین تناسب اندام دنیا را چه کسی دارد؟ پس از کمی فکر کردند جواب می دادند "یک دونده ماراتن" یا "ورزشکار ورزش های سه گانه"، 80 درصد اوقات آنها به یک ورزشکار یا یک نوع ورزش اشاره می کنند که مانند ورزش های ذکر شده در یک ورزش استقامتی باشد.
اما اکنون یک سوال بزرگ پیش می آید که آیا یک بالنده المپیک مناسب نیست؟ مردی که می تواند 500 کیلو وزنه بزند چطور؟ یا در مورد یک ژیمناستیک کار با آن همه چابکی، انعطاف پذیری و هماهنگی چطور؟
دلیل آنها خوب است، اما درک بزرگ تناسب اندام توسط عموم مردم فقط ورزشکارانی بودند که در مسابقات ورزشی شرکت می کردند که در درجه اول از یک مولفه تناسب اندام استفاده می کنند (استقامتی و قلبی عروقی) و نه هیچ چیز دیگر.


آنها از کجا آمده اند؟

مسابقات CrossFit بطور مساوی از این مولفه ها تشکیل شده است به این معنی که ورزشکار باید در همه آنها برتری داشته باشد تا شانس پیروزی و برنده شدن داشته باشد و به معنای کامل تر " شخص تناسب اندام جهان" در نظر گرفته شود.
وقتی برای اولین بار Crossfit را شنیدم دیدم که ورزشکاران آن ادعا می کنند که بهترین تناسب اندام را در جهان دارند، ابتدا احساس می کردم که آنها بسیار خودخواه و متکبر هستند اما وقتی که شما در مورد اینکه چگونه آنها بر اساس اجزای تناسب اندام استوار هستند می فهمید که واقعا منطقی است.
من 10 مولفه شناخته شده آمادگی جسمانی را در اینجا آورده و آنها را با تعریف Crossfit ذکر کرده و در ادامه توضیحات شخص غیر مستقیم راجع به معنی هر کدام از آنها را بیان کرده ام.

1- قلبی عروقی - توانایی سیستم بدن برای جمع آوری، پردازش و تحویل اکسیژن. بدین معنی که چگونه بدن شما برای تحویل اکسیژن در اطراف بدن و ماهیچه ها موثر و کارآمد است.

2- استفامت – توانایی سیستم بدن برای تحویل، ذخیره و استفاده از انرژی. یعنی اینکه چقدر بدنتان برای از بین بردن انرژی ذخیره شده مانند چربی یا گلیکوژن و استفاده از آن برای انجام فعالیتی که در حال انجام آن هستید موثر است.

3- توانایی – توانایی واحد عضلانی یا ترکیب واحدهای عضلانی برای اعمال نیرو. اساسا حداکثر یک تکرار شما.

4- قدرت – توانایی واحد عضلانی یا ترکیب واحدهای عضلانی برای اعمال حداکثر نیرو در حداقل زمان. تمرینات منفجره مانند اسپرینت یا کشیدن و هل دادن چیزی سنگین از یک مکان به مکان دیگر به همان سرعت ممکن.

5- چابکی – توانایی به حداقل رساندن زمان انتقال از الگوی حرکت به دیگری. آیا نینجاهای جنگجو را دیده اید؟

6- سرعت – توانایی به حداقل رساندن چرخه زمانی یک حرکت مکرر. به عنوان مثال سرعت دست، چه تعداد مشت را می توانید در یک دقیقه یا سرعت پا را به عنوان یک جزء در حال چرخش انجام دهید

7- انعطاف پذیریتوانایی به حداکثر رساندن دامنه حرکت در مفصل معین. واقعا نوع تبین است.

8- تعادل – توانایی کنترل محل قرار گیری مرکز ثقل بدن در رابطه با پایه پشتیبانی آن. چقدر خوب است که مدتی را بتوانید بر روی یک پا بایستید.

9- هماهنگی – توانایی به حداقل رساندن زمان انتقال از الگوی حرکت به دیگری.

10- دقت – توانایی کنترل حرکت در یک جهت معین یا با شدت مشخص.

بنابراین اکنون به نظر شما چه کسی بهترین تناسب اندام را دارد؟ فکر می کنید کدامیک از ورزشکاران تمامی این 10 مولفه را دارند؟ نظر خود را در پایین همین پست بنویسید

 

برچسپ ها :
آمادگی جسمانی تناسب اندام
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha