سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

زندگینامه هلیو گریسی بنیانگذار جوجیتسوی برزیلی

زندگینامه هلیو گریسی بنیانگذار جوجیتسوی برزیلی
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۱/۳۱ بازدید کنندگان:۲۸۴۴ نویسنده:مدیر سایت

گاهی اوقات، مبارزان بزرگ و هنر جویان رزمی از پس زمینه ای ظهور می کنند که بیشتر مردم شگفت زده می شوند.Jigoro Kano، پایه گذار جودو یکی از این افراد بود که در کودکی کودکی مریض و رنجور بود.همین موضوع در مورد موریهه اوشیبا، پایه گذار آیکیدو هم درست است.
زمانی کودکی ضعیف و مردنی در سال های 1920 در خیابان های برزیل قدم می زد که در نهایت تبدیل به پایه گذار تخصصی ترین هنررزمی تمام دوران( قابل بحث!) شد و در نهایت این هنر رزمی را با نام جوجیتسوی  برزیلی نام نهاد.
 
تاریخ تولد و طول عمر

هه لیو گریسی Helio Gracie  در اول اکتبر 1913 در برزیل متولد شد و در 29 ژانویه 2009 در پتروپولیس برزیل وفات یافت. ده روز قبل از مرگش می توانستید او را در حال تمرین جوجیتسو ببینید.

شروع هنر های رزمی

داستان در حقیقت در ژاپن با استاد کودوکان جودو ،میتویو مادا Mitsuyo Maeda شروع می شود در آن زمان کلمات جوجوتسو و جودو همزمان برای یک رشته به کار برده می  شدند.

در 1914،Maeda به برزیل آمد تا پیش Gasao Grasie بماند. هنگامی که Gracie به Maeda کمک کرد تا تجارتش را در منطقه توسعه دهد Maeda در عوض به او لطفی کرد که تعداد کمی از شرقی ها در حق غربی ها انجام می دهند. او به پسر بزرگ گریسی کارلو، جودو یاد داد.کارلو هم این هنر را به دیگر بچه های خانواده یاد داد از جمله جوانترین و وکوچکترین پسر خانواده  هلیو.
متاسفانه هلیو وضعیت بدنی رنجوری داشت بنابراین در اوایل اجازه نداشت در کلاسها شرکت کند.


از بچه ای مریض به معلمی خلاق

با به دلایل وضعیت سلامتیش، هلیو همانند برادران دیگریش آموزش فیزیکی ندید اما ظاهرا او استاد یادگیری از طریق مشاهده بود. یک روز رییس یک بانک برزیلی  با نام ماریو براندت  برای یک کلاس خصوصی به آکادمی گریسی در شهر ریو آمد.کالوس گریسی ، مربی آکادمی آن روز دیر کرده بود و هلیو آنجا بود و به بانکدار پیشنهاد داد تا به او آموزش دهد.پس از مقداری تمرین ، قتی که کارلوس رسید بانکدار درخواست داد تا زیر نظر هلیو آموزش ببیند کارلوس با این کار موافقت کرد.این اولین روز هلیو به عنوان مربی بود.

از جودو به جوجیتسو
به خاطر جثه کوچک هلیو،که در بهترین شرایط بدنیش در طول زندگی فقط 70 کیلو وزن داشت، تعدادی از حرکات و تکنیک های جودوی ژاپنی بر اساس قدرت بدنی طراحی شده بودند بنابراین مناسب جثه او نبود.از این رو، او شروع به تمرین و ازمایش نیروی اهرمی در حالت های مختلف کرد که در نهایت منجر به تولد یکی از بهترین هنر های رزمی شد.این هنر رزمی در نهایت جوجیتسوی گریسی یا جوجویتسوی برزیلی نام گرفت.

آوردن BJJ و MMA به آمریکا
روریون پسر هلیو، یکی از افراد پایه گذار UFC بود که در 12 نوامبر سال 1993 شروع به کار کرد.
رویز برادر روریون اولین شرکت کننده گریسی در مراسم افتتاحی UFC بود با وزن 78 کیلو تمام مسابقات تک حذفی UFC را برد در حالی که بیشتر شرکت کنندگان از سبک های مختلف رزمی و  از او بسیار سنگین تر بودند.این برد ارزش سبکی را که پدرش بنیانگذاری کرده بود را ثابت کرد.
رویز 3 تا از 4 تورنمنت UFC اول را با موفقیت قهرمان شد.این پیروزی ها مقدمه ای برای معرفی جوجیتسوی برزیلی به آمریکا بود و نقطه شروعی برای MMA.

گریسی پدر ریکسون، به قولی بهترین جوجیتسو کار تمام دوران، روریون،رلسون،رویلر،راکر، رویز و رابین است او همچنین دو دختر با نام رریکا و ریکی دارد.

دستگیری
در سن 19 سالگی، گریسی به فایتری حمله کرد. خود او اینگونه واقعه را در مصاحبه ای اعلام کرد.
66 سال پیش بود که من درگیر بزرگترین مشکلم بودم.فایتر مشهور برزیلی ( قهرمان جام رزمی برزیل) گفته بود که می خواهد به دنیا نشان دهد که گریسی ها هیچ نیستند.در کلوب تنیس ریو بود که من جوابش را دادم. وقتی رسیدم بهش گفتم اومدم تا جواب چیزی رو که گفتی بدم. مشتی را حواله من کرد و من او را روی زمین کشیدم با دو شکستگی در سر و شکستن ترقوه  اش و فوران خون، قضیه تمام شد. اما این احمقانه ترین کاری بود که انجام دادم.امروز دیگر هیچ وقت همچین چیزی را تکرار نخواهم کرد.

گریسی به حکم دادگاه به دو سال و نیم زندان محکوم شد اما رئیس جمهور برزیل او را بخشید.


جام رزمی برزیل
گریسی برای خود در جام رزمی برزیل نامی دست و پا کرده بود.اولین بردش در مقابل یک بوکسور حرفه ای تنها 30 ثانیه طول کشید.با این حال مقابل ماساهیکو کیمورا شکست خورد ماساهیکو یکی از قدرتمند ترین جودوکاران تمام دوران بوده است کیمورا وزنش بسیار بیشتر از گریسی بود.قبل از مبارزه کیمورا گفته بود در صورتی که گریسی بیش از 3 دقیقه دوام بیاورد باید این را به حساب بردش گذاشت! در مبارزه گریسی سهم بسیار بزرگی در حملات و تکنیک ها داشت تا اینکه در نهایت در دقیقه 13 گرفتار تکنیک قفل شانه شد. گریسی از اینکه بر روی زمین بکوبد و شکست را بپذیرد امتناع کرد ترجیح داد تا شانه اش بشکند اما برادرش کارلوس حوله را به داخل رینگ انداخت و شکست را قبول کرد.این تکنیک بعد از آن با نام کیمورا شناخته شد.

کیمورا بعد از این واقعه تحت تاثیر گریسی قرار گرفت و از او دعوت کرد تا در کلاسش تدریس کند.

هلیو در 80 سالگی در حال شیرجه چتر بازی

هلیو در حال تمرین

تشییع جنازه هلیو

برچسب ها: هلیو گریسی هنر های رزمی جوجیتسوی رزیلی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha