سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آیا کاتا به بهبود مهارت های مبارزه و دفاع شخصی کمک می کند؟

آیا کاتا به بهبود مهارت های مبارزه و دفاع شخصی کمک می کند؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۱/۲۳ بازدید کنندگان:۱۴۷۰ نویسنده:مدیر سایت

در بین هنرهای رزمی بحث ادامه داری در مورد مفید بودن کاتا ( برای هنر های ژاپنی)، هیونگ ( هنر های رزمی کره ای) و یا فرم وجود دارد.
کاتا به حرکات منظم از پیش تعیین شده ای گفته می شود که برای دفاع در مقابل حملات و مبارزات خیالی طراحی شده است.اما بحث بر سر این نیست که کاتا چیست؟ بحث بر سر این است که آیا کاتا برای مبارزات واقعی و خیابانی موثر است یا نه؟در واقع سئوال این است که آیا کاتا برای یک هنرجوی رزمی، ارزش وقت گذاشتن و تمرین دارد یا نه؟

هنگامی که بروس لی در حال شکل دهی جیت کان دو بود کاتا یا فرم در هنر رزمی او معرفی نشده بود. عقیده او بر این بود که کاتا یا فرم کمک چندانی به مهارت دفاع شخصی آنها نمی کند.فایتر های MMA، که هنرشان مبارزه کامل و فول در مقابل حریفانشان به صورت مداوم است هم عقیده ای به تمرین کاتا و فلسفه کاتا ندارند.با این حال تعداد بسیار زیادی از رشته های هنر های رزمی وجود دارند که عقیده دارند کاتا مهارتهای رزمی آنها را بهبود می بخشد و در زمینه دفاع شخصی آنها را آماده تر می کند.


حال کدامیک درست است؟ آیا تمرین کاتا به شما کمک می کند که از خود دفاع کنید یا خیر؟ خوب، این سئوال بزرگی است این متن دیدگاههای موافق و مخالف را در مورد تمرین کاتا توضیح می دهد.

آیا کاتا به بهبود عملکر شما به عنوان رزمی کار کمک می کند و مهارت دفاع شخصی شما را افزایش  می دهد؟

 

 

دیدگاههای موافق:

1- پایه را یاد بگیرید.
از آنجا که کاتا شامل ضربات پایه و تعیین شده و حرکات دفاعی است برای آموزش مهارتهای پایه ای در هنر های رزمی  همانند ضربات پا، ضربات دست و دفاع ها، برای تازه کاران،  مفید هستند. در هر حال همه تا زمانی تازه کار هستند و از نقطه ای بایستی شروع کنند.

2- قدرت و بدنسازی
کاتا به هنرجویان کمک می کند تا از طریق تمرین های مکرر و متمرکز، توانمند شوند.از این جهت به آنها کمک می کند تا همیشه برای دفاع شخصی آماده باشند.

3- بهبود نظم
سخت است که بگوییم رزمی کار منظم، رزمی کار بهتری نیست.تعدادی از اساتید هنر های رزمی می گویند که کار سخت و نظمی که برای فراگیری کاتا لازم است در زمان مبارزه و دفاع شخصی در رزمی کار خودش را نشان می دهد.

4-بهبود تکنیک و استراتژی
از آنجا که کاتا نحوه عمل در مورد حملات خیالی را آموزش می دهد،هدف این است که در حملات واقعی از این تکنیک ها استفاده کنید و آنقدر این تمرینات را انجام دهید تا به غریزه شما تبدیل شود. به عبارت دیگر،تمرین مکرر کاتا باعث ذخیره این حرکات در حافظه ماهیچه ای می شود که در لحظات بحرانی انجام آنها غریزی خواهد شد.

5- مدیتیشن
اگر مبارزه یک فایتر UFC را مشاهده کنید خواهید فهمید که استرس نقش بزرگی در مبارزه دارد. اغلب اوقات خواهید دید که مبارزه اول بسیار سخت تر از بقیه مبارزه ها است چون ورزشکاران نمی توانند خود را آرام کنند.اینجاست که نقش کاتا و تمرکز ذهن پررنگ می شود.اگر Diego Sanchez با یوگا خود را برای روبرویی با تنش مسابقه آرام می کند چرا از نقش کاتا برای آرام کردن بسیاری دیگر از افراد که آن را امتحان کرده اند سخن نگوییم.یک فرد آرام در مبارزه و دفاع شخصی بهترین مبارز است.

6- جلوگیری از صدمه دیدن
حرف آخر این است که کاتا شما را آموزش می دهد بدون اینکه شما در یک درگیری فیزیکی گرفتار شوید در درگیری فیزیکی احتمال جراحت بالاست اما در اجرای کاتا این مورد وجود ندارد.

 

 

تعدادی از نظرات مخالف کاتا:

1- بله مطمئنا شما تکنیک های پایه را می آموزید اما ...
یادگرفتن کاتا زمانبر است.بیشتر هنر های رزمی سنتی نیازمند ان است که تعدادی کاتا را یاد بگیرید و این کار زمانبر است اگر می خواهید نحوه مشت زدن را یادبگیرید بهتر است به تعداد زیاد مشت بزنید. یادگرفتن مشت زدن همراه حرکات دیگری در کاتا فقط اتلاف وقت است.

2- بیشتر فایتر های MMA کاتا تمرین نمی کنند
اگر معتقدید که مبارزات MMA نزدیکترین مبارزات به مبارزات خیابانی است باید بدانید که در MMA همه به تمرین کاتا معتقد نیستند.

3- کاتاهای سنتی از مد افتاده اند تعدادی از حرکات دیگر کارا نیستند.
برای مثال داچی هایی همانند کیبا داچی( نشستن حالت اسب سواری) در دنیای واقعی کاربرد کمی دارد.شاید هم تعداد زیادی از دفاع ها در هنر های رزمی سنتی در دنیای واقعی کاربرد کمی دارد.

4- حریف خیالی
چرا به خود زحمت تمرین با حریف خیالی را بدهیم در حالی که حریف واقعی را در باشگاه می توان یافت.

 


این ها نظرات تعدادی از موافقان و مخالفان تمرین کاتا در هنر های رزمی است.
نظر شما چیست؟

 

 

 

برچسب ها: هنر های رزمی کاتا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha