سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

تونفا و انواع آن

تونفا و انواع آن
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۱۰/۱۲ بازدید کنندگان:۳۰۵۹ نویسنده:سامان موسوی

تاریخچه تونفا که یکی از سلاح های مهم در هنرهای رزمی می باشد به چین باستان بر می گردد. یکی از ویژگی های تونفا که آن را نسبت به سایر سلاح های سرد متمایز می کند این است که می توان از تونفا هم برای حمله و هم برای دفاع استفاده کرد. برخی بر این عقیده هستند که تونفا از سلاح کاما کپی برداری شده است، اما سایت های ورزش های رزمی این ایده را رد می کنند.

با استفاده از تونفا، می توان در شرایط متفاوتی از خودتان دفاع کنید. می توان از تونفا به عنوان محافظی برای ساعد در مقابل ضربات مستقیم استفاده کرد. همچنین در صورتیکه هر دو قسمت انتهایی تونفا را بگیرید می توانید از آن برای دفاع در مقابل ضربات متعددی که به سر وارد می شود استفاده کرد. یکی از کاربرد های دیگر تونفا این است که می توان از آن به عنوان قلابی برای خلع سلاح حریف استفاده کرد. برخلاف باتوم پلیس که تنها می توان از یک عدد آن استفاده کرد، از تونفا می توان به صورت جفت استفاده کرد. از آنجاییکه تونفا را در حالت‌های مختلفی می‌توان در دست گرفت، یکی از مباحث آموزشی آن تغییر سریع نحوه بدست گرفتن آن است. این تکنیک‌ها نیازمند چابکی فراوان دست هستند. بیشتر حرکات و تکنیک های تونفا از کاراته آمده است. در سبک های کاراته ای مانند گوجوریو و شوری‌ریو که در آن از سلاح های سرد استفاده می شود تونفا نیز آموزش داده می شود.

 

انواع تونفا

تونفا دارای انواع متعددی است که می توان از پر استفاده ترین آنها به تونفای چوبی، فلزی، پلاستیکی و یا جنس پلیمر اشاره کرد. تونفا را می توان به صورت تکی یا جفت بسته به کاری که می خواهید با آن انجام دهید استفاده کنید. تونفا دارای اندازه های متفاوتی می باشد که از کوچکترین آنها می توان برای استفاده های شخصی استفاده کرد و بزرگترین آنها از  کتف شروع می شود و تا کمی بیرون تر از انگشتان شصت می باشد.

 

تونفا

 

علاوه بر جنسی که تونفا از آن ساخته شده است، نوع های دیگری از تونفا وجود دارند که معروف ترین آنها عبارتند از:

 

تونفای آمریکایی

این نوع تونفا که کوچکترین نوع آن نیز هست بر روی دسته آن دکمه ای قرار دارد که در مواقعی که نیاز است با فشردن آن دکمه، ضربه سنگینی به حریف وارد می کند. این نوع تونفا که در نیروهای ضد شورش آمریکا نیز از آن استفاده می شود تونفای آمریکایی می گویند.

 

تونفای ژاپنی

این نوع تونفا کمی بلند تر از تونفای آمریکایی می باشد که قبل از استفاده این سلاح در نیروهای ضد شورش یکی از سلاح های سرد در رشته کارته بوده که به دلیل کاربرد زیاد آن در درگیری ها از این سلاح در نیروی پلیس استقبال گردید

 

تونفای چینی

تونفای چینی به مراتب بلند تر از تونفای آمریکایی و ژاپنی می باشد. از این نوع تونفا به دلیل بلندی که دارد می توان از فاصله های دورتر به حریف ضربه وارد کرد. با وجود تعدد سلاح های رزمی سرد که در کشور چین وجود دارند، پلیس و نیروهای ضد شورش از آن استفاده می کنند.

 

دلایل استفاده از تونفا در نیروهای پلیس

همانطور که در بالا گفته شد، اکثر نیروهای پلیس در کشورهای مختلف از تونفا استفاده می کنند. دلایل زیادی برای استفاده پلیس از تونفا وجود دارد که در زیر به ذکر مهم ترین آنها می پردازیم:

  • نسبت به باتوم، تکنیک های دفاعی بیشتری دارد.
  • وجود دسته در تونفا باعث می شود که به سختی از دست رها شود.
  • نسبت به باتوم ساده، از تونفا می توان برای زدن ضربات محکم تری استفاده کرد.
  • به خاطر ساختار طراحی آن، تونفا به جای آنکه تهاجمی باشد بیشتر یک جنگ افزار تدافعی است.
  • به صورت هدف دار و کنترل شده می توان از آن استفاده کرد.

 

در کنار مزایایی که تونفا دارد، دارای معایبی نیز می باشد که این معایب عبارتند از:

  • آموزش بیشتری نسبت به باتوم نیاز دارد تا افسران پلیس بتوانند مزایای کامل آن را بفهمند.
  • به دلیل وجود دسته در تونفا، وزنش نسبت به باتوم بیشتر است.
  • در صورتیکه از تونفا به عنوان باتوم استفاده کرد، کارایی آن نسبت به باتوم ساده کمتر است.
برچسب ها: آموزش تونفا تونفا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha