سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

تاریخچه و کاربرد تونفا

تاریخچه و کاربرد تونفا
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۵/۵ بازدید کنندگان:۳۲۰۳ نویسنده:سامان موسوی

تونفا یکی از سلاح های کلاسیک مربوط به " کشاورزان ضعیف" در ژاپن بود که به مرور زمان بسیار رایج شد. تونفا  در دوره "شوگان ها" که یک سیستم سرکوب فئودالی بودند و در حدود سال 1100 میلادی به سرکار آمدند و به مدت 700 سال حکومت کردند. اشراف زادگان ژاپنی استفاده از سلاح  و حمل آن را برای مردم عادی ممنوع کردند (بیش از 95 درصد مردم ژاپن از قشر ضعیف و عادی بودند). این قانون به آن ها اجازه می داد که گاه و بی گاه از قدرت خود سوء استفاده کنند. بعضی از کشاورزان ضعیف برای محافظت خود در برابر متجاوزان مجبور شدند که خود را مسلح کنند. به همین دلیل آنها مجبور شدند که از تونفا استفاده کنند.

 

تونفا یک مثال کامل از ابتکار و خلاقیت است. هر چند که تونفا در ظاهر یک سلاح بسیار ابتدایی و ساده است اما اگر بر آن تسلط داشته باشید می توانید به اشکال مختلفی از آن در هنرهای رزمی استفاده کنید. تونفا به طور سنتی از چوب بلوط قرمز ساخته شده است. تونفا برای هر دو دست است و می توان با یک یا هر دو دست خود از آن استفاده کنید. همچنین این سلاح در ابتدا فقط برای دفاع از خود ساخته شد.

تونفا در اصل در جزیره کوچک اوکیناوا در جنوب ژاپن ساخته شد، به دلیل اینکه تونفا کوچک بود و می توانستند آن را در زیر لباس هایشان قایم کنند به سلاحی مناسب برای کشاورزان اوکیناوایی تبدیل شد.

 

 بسیاری از رشته های مختلف هنرهای رزمی به استفاده از تونفا روی آوردند. امروزه در بیشتر باشگاه های ورزشی تکنیک و نحوه کار با آن به  رزمی کاران آموزش داده می شود. در ورزش هایی مانند کاراته، جودو وKobudo   این تکنیک ها آموزش داده می شوند. همچنین در رشته کاتا در کنار آموزش های خود، به منظور افزایش مهارت دانش آموزان از تونفا استفاده می شود.

 

سلاح های مبارزه ژاپنی متنوع و متعدد هستند و سابقه ای طولانی و جالب دارند. اندازه و اشکال آنها در طول زمان تغییر کرده اند و سلاح هایی که امروزه مشاهده می کنید ممکن است اندازه و شکل آنها نسبت به قبل تغییر کرده باشد.

 

 

                                      

 

کاربرد تونفا

تونفا به طور سنتی به صورت جفت در اختیار رزمی کار قرار میگیرد و در هر دست او یک عدد تونفا قرار می گیرد. شیوه گرفتن تونفا به این صورت است که دسته های کوچک تر در دست قرار می گیرد و بازوی بلند آن بر روی ساعد دست قرار می گیرد(مانند شکل بالا). این نوع گرفتن به شما این امکان را می دهد که از آن به عنوان یک سپر یا زره استفاده کنید و همچنین آرنج، ساعد و مشت شما را تقویت می کند. از بازوی بلند آن می توانید به عنوان میله ای قدرتمند استفاده کنید. علاوه بر دفاع برای حمله هم می توان از بازوی بلند آن استفاده کرد و نهایت استفاده را از آن برد.

 

تونفا در مبارزات نزدیک کاربرد دارد و برای استفاده از آن باید به حریف خود نزدیک شوید. در برخی از طرح های غیر سنتی غربی برای ساخت یک تونفای سبک تراز آلومینیوم به جای چوب استفاده می کنند تا قابلیت مانور بیشتری به رزمیکار بدهد. یکپارچه سازی محوری یا تشدید دسته تا حد زیادی سرعت چرخش و قدرت آن را بهبود می بخشد. یکی دیگر از کاربردهای امروزه تونفا استفاده از آن به عنوان باتوم توسط پلیس می باشد.

 

برچسب ها: آموزش تونفا سلاح های سرد
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha