سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

تونفا در قرن 21

تونفا در قرن 21
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۴/۱۲ بازدید کنندگان:۲۱۴۷ نویسنده:سامان موسوی

از زمانی که انسان برای اولین بار سنگ را برای دفاع از خود برداشت، یک تلاش بی پایان را برای بهبود سلاح های در اختیار خود شروع کرد. هیچ جایی به اندازه اکیناوا به تکامل سلاح های رزمی نپرداخته است.  


زمانیکه مردم محلی در ژاپن زیر فشار جنگ سالاران دربار قرار می گرفتند به ناچار مجبور شدند که از ادوات کشاورزی برای دفاع از خود استفاده کرده و آنها را به سلاح های مرگباری در تاریخ دنیای هنرهای رزمی تبدیل کردند. سلاحی مانند تونفا در اصل مخصوص خرمن کوبی بود که بعدا برای دفاع از خود مورد استفاده قرار گرفت. تونفا ثابت کرده که یک سلاح موثر در مبارزه مسلحانه با سلاح هایی مانند چوب و حتی شمشیر می باشد. همچنین تونفا برای قفل مفاصل و مسدود کردن بسیار مفید و پر کاربرد است.
در اوایل دهه 70 تونفا دوباره طراحی شده و پس از آنکه تبدیل به یک سلاح غیر کشنده شد در ادارات پلیس سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفت. بیش از 4 دهه می باشد که تونفا به طور موثری بهبود یافته است. مارگورلین در این باره می گوید: "تونفای قدیمی به شدت منسوخ شده بود و نیاز مبرمی به یک تغییر بزرگ داشت". او در این باره می گوید ایده تغییر این سلاح رزمی زمانی به ذهنم خطور کرد که یکی از شاگردانم که افسر پلیس بود در یک درگیری شانه او به شدت آسیب دیده بود. او دچار در رفتگی شانه شده بود، در حالیکه کلاس های دفاع شخصی را در آکادمی پلیس گذرانده بود.
پس از گفتگو با شاگردانم در مورد چیزهایی که در مورد استفاده از باتوم آموخته اند به سرعت دریافتم که این سلاح چندین نقص دارد و کاربر را از نظر بیومکانیکی محدود می کند. به همین دلیل مدت زمان زیادی را در اتاق فکر برای طراحی یک سلاح جدید مشغول کار بودم.
مارگولین علاوه بر تجربه 40 سال کار در دنیای هنرهای رزمی، یکی از موفق ترین طراحان اسباب بازی و بازی های ویدیویی بود. او از مهارت های خود برای طراحی بازی های رزمی جدید استفاده می کرد. او می گوید تصمیم گرفتم با استفاده از مهارت های خود، سلاحی بسازم که دارای یک میله و دسته قابل حمل باشد. او یک سال را به آزمون و خطا در مورد سلاح جدید خود پرداخت ولی هنوز مطابق میل او کار نمی کرد.
در ادامه او می گوید که مجبور شدم دو مهندس را برای کمک جهت طراحی سلاح جدید استخدام کنم. او در نهایت سلاحی ساخت که با فشار دادن دکمه ای دسته قابل حمل دوم فعال می شد. او اسم این سلاح جدید که شبیه تونفا است را D.L.D گذاشت، این سلاح از لحاظ بصری تهدید آمیز نبوده و نسبت به هم سلف های خود موثر تر بوده و بهتر می تواند برای کاهش دادن تهدید مورد استفاده قرار بگیرد. با این حال، زمانیکه افسر پلیس دکمه را فشار می دهد، گذینه های بیشتری برای دفاع از خود خواهد داشت.
مارگولین توضیح می دهد که می توانید D.L.D را در یک موضع دو دست خود قرار دهید. با استفاده از این ابزار می توانید حملات حریف را دفع کرده و ضربات قدرتمندی به او وارد کنید. این ابزار شبیه تونفا در یک جلد چرمی قرار گرفته و از آنجا که دسته دوم آن بیرون نیامده است حمل آن نیز راحت تر است. زمانی دسته دوم آن فعال می شود که ضربه سنگینی به آن بخورد و در ابتدا شبیه یک تفنگ ساچمه ای به نظر می رسد.
او در ادامه می گوید که این سلاح شبیه تونفا را نه تنها به عنوان یک سلاح تهاجمی و تدافعی موثر طراحی کردم بلکه برای تضعیف روحیه متجاوزان بسیار مفید است. یکی از اولین افرادی که از این سلاح جدید مارگولین استفاده کرد کارآگاه Roy Burns رئیس دفتر اجرایی کلانتر در شهر San Bernadino بود. با بیش از 32 سال تجربه اجرای قانون، او که تاکنون با باتون کار کرده بود پس از کار با این سلاح جدید عاشق آن شد.
Roy می گوید که من با طراحی راب بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم. او در ادامه می گوید این سلاح زیبا و قابل انعطاف می تواند به عنوان ابزاری مناسب در دست پلیس قرار بگیرد. بوسیله آن افسران می توانند با طیف وسیعی از تکنیک های دفاع شخصی آشنا شده و کار کنند. من اعتقاد دارم که این سلاح برای دفاع از خود به مراتب بهتر بوده و برای کنترل مظنون بسیار راحت است. این سلاح به ما طیف بیشتری برای قفل مچ دست و کنترل بازوی حریف می دهد. همچنین D.L.D یک ابزار عالی برای کنترل تظاهرات می باشد. این یک سلاح تهاجمی، تدافعی و کنترلی بسیار عالی می باشد. شما می توانید همانند تونفا این سلاح را در هر دو دست خود گذاشته و در برابر ضربات متعددی که مثلا با چوب بیس بال به شما وارد می شود دفاع کنید. اگر متجاوز با یک چاقو به سمت شما حمله کند می توانید از آن برای دفع حمله استفاده کنید، این سلاح برای محافظت از افسران در مقابل یک قاتل بی امان می تواند از آنها دفاع کند.
هنگام استفاده از D.L.C.  برای قفل مچ دست استفاده می شود، دسته دوم اهرم اضافی برای به زانو در آوردن حریف با انواع کنترل قفل بکار می رود. مارگولین در حال حاضر به دنبال یک شریک جهت تولید انبوه این سلاح رزمی می گردد و می گوید مطمئن هستم که D.L.C در آینده ای نه چندان دور در ادارات پلیس سراسر دنیا بکار گرفته می شود.
 

 

برچسب ها: آموزش تونفا تونفا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha