سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

ریشه تونفا از کجا می آید؟

ریشه تونفا از کجا می آید؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۷/۶/۲۸ بازدید کنندگان:۱۳۳۷ نویسنده:سامان موسوی

 

 

از آنجایی که انسان دفاع از خود انتخاب کرده تلاش بی وقفه ای برای بهبود سلاح های موجود انجام داده است. جایی که تکامل این ابزارها عمیق تر از هر جای دیگری بود جزیره اوکیناوای ژاپن بود.
آنها هنگامی که در برابر جنگ سالاران ژاپنی مجبور به دفاع از خود شدند از ابزار کشاورزی شان برای ساخت سلاح های مرگبار استفاده کردند، بدین ترتیب بخشی از تاریخ هنرهای رزمی و بخش مهمی از آموزش هنرهای رزمی در آنجا شکل گرفت.


 یکی از این سلاح تونفا بود که در اصل برای تخلیه دانه استفاده می شد و از آن برای دفاع از خود استفاده کردند. برای مبارزه با کسی که یک Bo یا شمشیر در اختیار دارد تونفا به عنوان یک سلاح بسیار موثر شناخته شد. این سلاح برای ضربه زدن، قفل مشترک و چوک بسیار عالی بود.


در اوایل دهه 70 تونفا دوباره طراحی شده و به همین ترتیب به عنوان یک سلاح غیر مرگبار برای پلیس در سراسر جهان تبدیل شد. حال که بیش از 4 دهه از آن زمان می گذرد تکنیک های این سلاح بطور موثر بهبود پیدا کرده اند. با وجود همه اینها احساس می کنم هنوز باید در مورد این سلاح بیشتر بحث شود.
یکی از سلاح های کوبودو تونفا است. تونفا یک باتون جانبی است که معمولا در هر دو دست قرار می گیرد. هنگامیکه موضوع تونفا مطرح می شود دانش آموزان اغلب توضیح می دهند که در اصل تونفا وسیله ای برای خرد کردن دانه و میوه بوده است. خود این موضوع باعث سردرگمی آنها می شود.

 

تونفا


شما در تصویر بالا یک زن اوکیناوایی را مشاهده می کنید که مشغول خرد کردن مواد با استفاده از آسیاب دستی است. همانطور که میبینید او با استفاده از یک تخته چوبی که انتهای آن گرد است و در داخل سوراخ سنگ جای گرفته آسیاب را حرکت می دهد. این یک فرض غیر منطقی نیست که می توانیم بگوییم این دسته می تواند تونفای امروزی باشد.
اخیرا یک ویدیو در خانه کاراته کا اوکیناوا دیدم که در گوشه ای از صفحه دو عدد تونفا با دسته ای بر روی آنها وجود داشت. به همین دلیل کنجکاو شدم که بیشتر در مورد آنها اطلاعات کسب کنم.

 

تونفای اولیه


همانطور که مشخص است درواقع شواهد تاریخی داریم که تونفا سلاحی هدفمند در جزیره اوکیناوا بوده است. George H. Kerr در کتاب خود به نام اوکیناوا نوشته است: تاریخچه مردم جزیره که هنرهای رزمی اوکیناوا را انجام می دادند به شدت تحت تاثیر هنرهای رزمی هند و چین و سایام بوده است. برای کسانی که نمی دانند پادشاهی سیام اکنون با نام تایلند شناخته شده است. Patrick McCarthy در مورد این تاثیر در وبلاگ خود هم به این موضوع اشاره می کند.

 

تونفا


همانطور که در تصویر بالا می بینید هنر رزمی بومی تایلند krabi krabong آموزش استفاده از یک سلاح است که تقریبا مشابه تونفای اوکیناوایی است. در واقع انواع مختلفی از این نوع سلاح وجود دارد که در سرتاسر منطقه هند و چین پیدا شده اند. بعضی از آنها مانند تصویر بالا گرد هستند درحالیکه بعضی دیگر بزرگ و مسطح می باشند. آنهایی که مسطح هستند با بازو تماس داشته و در پایین گرد می مانند. بعضی از آنها مانند تونفا یک دسته دارند درحالیکه بعضی دیگر دارای دو و یا سه دسته می باشند. نسخه مورد علاقه من در واقع نسخه کامبوج است که در آن قسمت جلویی به یک سنبله بزرگ متصل شده است.

 

برچسب ها: آموزش تونفا تونفا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha