سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه از مصدوم شدن در هنگام تمرین جلوگیری کنیم؟

چگونه از مصدوم شدن در هنگام تمرین جلوگیری کنیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۱/۱۵ بازدید کنندگان:۲۸۶۶ نویسنده:سامان موسوی

ورزش و فعالیت های فیزیکی به معنای واقعی سرگرم کننده هستند، اما اگر مواظب خود نباشید امکان دارد که مصدوم شده و سلامتی تان به خطر بیافتد. در حالیکه پیشگیری از تمامی صدمات امکان ندارد اما نکات زیادی وجود دارند که رعایت آنها امکان مصدوم شدن شما را تا میزان زیادی کاهش می دهند. برای شروع، نیازمندی های بدن خود را شناخته و از دستوراعمل های ورزشی پیروی کنید.


متعادل بودن

 

صدمات ورزشی


اگر فراتر از سطح تناسب اندام تان از بدن خود کار بکشید احتمال مصدومیت شما بالا می رود. به منظور کاهش احتمال مصدوم شدن خود، یک برنامه ورزشی منظم را تنظیم کنید.


•    استفاده از تمرینات تهویه به شما کمک می کنند که عضلات تان را بیشتر برای ورزش مورد نظر خود آماده و تقویت کنید.
•    قبل از شروع تمرینات با دکترتان در مورد رشته ای که می خواهید در آن فعالیت کنید مشورت کنید، زیرا او بهتر از هر کسی از وضعیت سلامتی تان باخبر است.


گرم کردن بدن خود

 

گرم کردئن بدن


به هیچ وجه نباید برنامه ورزشی خود را بدون گرم کردن شروع کنید. تمرینات گرم کننده، جریان خون را به عضلات بالا می برند و باعث افزایش انعطاف پذیری بیشتر بدن نیز خواهند که خود این باعث می شود احتمال مصدومیت تان به میزان زیادی کاهش پیدا کند.


•    دویدن گرم یا آهسته به مدت 10 دقیقه راه خوبی برای گرم کردن بدن است.


سرد کردن بدن خود

 

سرد کردن بدن


سرد کردن بدن پس از اتمام تمرینات ورزشی به اندازه گرم کردن آن با اهمیت و ضروری است. این کار باعث می شود که ضربان قلب شما به حالت طبیعی برگشته و از سفت شدن عضلات جلوگیری می کند.


•    شما می توانید به همان شیوه گرم کردن، بدن خود را سرد کنید. پیاده روی به مدت چند دقیقه بسیار موثر است.


استراحت دادن به بدن خود

 

تمرینات ورزشی


تمرین کردن در هر روز احتمال آسیب دیدگی شما را افزایش خواهد داد و باعث می شود که استرس تکراری به بخش خاصی از بدن وارد شود. برای جلوگیری از این نوع آسیب ها، به صورت دوره ای برای خود استراحت تجویز کرده و ورزش نکنید.


•    اگر شما تمرینات ورزشی تان را به صورت منظم انجام می دهید حداقل یک روز در هفته را برای بهبودی بدن به خود مرخصی بدهید.
•    اگر شما تمرینات ورزشی را در کل طول سال انجام می دهید حداقل یک ماه باید از انجام دادن آن اجتناب کنید.
•    تمرینات مختلف ورزشی، گروه های مختلف ماهیچه ای را به چالش می کشند، و از صدمات بیش از حد به بدن جلوگیری می کند.


اجتناب از کم آبی بدن و گرما زدگی

 

کم آبی بدن


اغلب خطرات ناشی از گرما زدگی در ورزش نادیده گرفته می شوند اما جلوگیری از آنها بسیار آسان است. برای اینکه بدن تان دچار کم آبی نشود قبل از بازی، حین بازی و پس از بازی مقداری آب بنوشید.


•    اگر در محیط بیرون مشغول ورزش هستید می توانید برای محافظت از خود در برابر خورشید کلاه به سر کنید.
•    علائم گرما زدگی شامل سرگیجه، سردرد، گیجی، حالت تهوع، رنگ پریدگی، ضعف و عرق کردن به صورت شدید می باشد. اگر هر کدام از این نشانه ها را در خود مشاهده کردید بلافاصله ورزش را متوقف کرده به محلی خنک رفته و مقداری آب بنوشید. اگر بعد از چند دقیقه این علائم رفع نشدند باید خود را به پزشک نشان دهید.


داشتن تغذیه مناسب متناسب با ورزشی که انجام می دهید

 

تغذیه ورزشی


هنگامی که ورزش می کنید و بسته به اینکه چه ورزشی انجام می دهید ممکن است که تقاضا برای مواد مغذی در بدن افزایش پیدا کند. برای مثال، تمرینات ورزشی قدرتی ممکن است که به پروتئین بیشتری نیاز داشته باشد در حالیکه ورزش های استقامتی ممکن است که کربوهیدرات بیشتری نیاز داشته باشند. بهتر است که برای بررسی نیاز های تغذیه ای با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.
 

برچسب ها: آمادگی جسمانی ورزش ورزشکاران
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha