سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آسیب دیدگی در هنرهای رزمی

آسیب دیدگی در هنرهای رزمی
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۹/۲۶ بازدید کنندگان:۹۳۷ نویسنده:سامان موسوی

افرادی که هنرهای رزمی پیوسته اند هدف خاصی از انجام دادن آن دارند. این اهداف متفاوت بوده و می توانند شامل: بدست آوردن تناسب اندام، افزایش انعطاف پذیری، شرکت در مسابقات و یا دفاع شخصی باشد. بر خلاف تصور بیشتر افراد، میزان آسیب دیدگی در ورزش های رزمی به نسبت پایین است. به عنوان مثال میزان آسیب دیدگی در هنرهای رزمی 10/1 فوتبال و 2/1 کشتی است.

شاید دانستن این نکته جالب باشد که مقدار صدمات با اندازه مهارت های ورزشکار ( رنگ کمربند ) رابطه ای معکوس دارد. در طرف مقابل میزان صدمات ایجاد شده با میزان مهارت ورزشکار در رابطه مستقیمی قرار دارد ( بخاطر استفاده از مانورهای ترکیبی و خطرناک تر ) به همین دلیل هر چه فرد با مهارت تر و حرفه ای تر باشد اگر چه میزان آسیب ها در او کاهش می یابد اما اگر صدمه ببیند احتمال شدیدتر بودن آن افزایش می یابد. در ادامه انواع آسیب دیدگی ها در هنرهای رزمی را برای شما نام می بریم.

 

آسیب دیدگی ورزشی

 

آسیب دیدگی های مربوط به سر و گردن

این نوع صدمات که غالبا در اثر برخورد مشت یا ضربه پا بوجود می آیند که ممکن است به صورت پارگی و خونریزی از بینی و کبودی دور چشم ها صورت بگیرد. شدیدترین خطری که در اثر برخورد ضربه به سر ممکن است بوجود بیاید آسیب مغزی می باشد. استفاده از کلاه ایمنی محافظ هنگام انجام مبارزات خطر آسیب دیدگی را کاهش می دهد.

 

آسیب دیدن اندام های بالا تنه

این نوع آسیب دیدگی مربوط به بالا تنه می باشد که ممکن است شامل در رفتگی شانه، شکستگی و کشیدگی رباط ها و عضلات باشد. شایع ترین آسیب در این نوعع، کبودی های مربوط به ساعد و مچ می باشد.

 

آسیب دیدن اندام پایین تنه

در ورزش های رزمی در بین اندام های تحتانی زانو بیشترین آسیب را می بیند. آسیب هایی که به زانو وارد می شود ممکن است مربوط به رباط های زانو و یا شکستگی یا در رفتگی کشکک زانو باشد. از دیگر آسیب های شایع در اندام می توان به شکستگی یا پیچ خوردگی مچ پا اشاره کرد. همچنین احتمال دارد که انگشتان اول، دوم و پنجم پا نیز در دراز مدت آرتروز بگیرند.

 

آسیب دیدگی اندام های شکم

احتمال آسیب دیدن اندام های داخل شکم ازجمله کبد، کلیه، طحال و پانکراس در اثر برخورد ضربات، بخصوص ضربات چرخشی پا وجود دارد. همچنین برای جلوگیری از آسیب دیدگی بیضه ها در اثر برخورد یک ضربه کنترل نشده پیشنهاد می کنیم که از محافظ بیضه استفاده کنید.

 

آسیب دیدگی قفسه سینه

احتمال شکستگی دنده  یا التهاب قسمت قدامی دنده در اثر برخورد مشت یا ضربه شدید پا به قفسه سینه وجود دارد.

 

جلوگیری از آسیب دیدگی در هنرهای رزمی

برای کاهش صدمات در ورزش های رزمی از وسایل حفاظتی برای ساق پا، دست، قفسه سینه و بیضه ها استفاده کنید. داشتن کلاه مناسب و محافظ دندان در تکواندو بسیار مهم می باشد. برای کاهش آسیب دیدگی در مسابقات، سعی کنید که قبل از شروع مسابقه، 15 دقیقه را به گرم کردن بدن خود با انجام دادن حرکات کششی اختصاص دهید. درصد قابل توجهی از صدمات در هنگام خستگی اتفاق می افتند به همین دلیل سعی کنید که هنگامی که خسته شدید کمی استراحت کنید.

 

آسیب دیدگی هایی که نباید با وجود آنها تمرین را ادامه داد

  • نداشتن یک چشم
  • نداشتن یک کلیه
  • انواع شکستگی ها
  • نارسایی کبد
  • نارسایی ریه
  • افراد دارای فشار خون کنترل نشده
  • بزرگی طحال
  • افراد دارای التهاب قلبی
  • آسیب دیدگی های مغزی که منجر به عدم هوشیاری می شوند
  • افرادی که دارای بیماری قلبی مادرزادی هستند
برچسب ها: آمادگی جسمانی آموزش تکواندو تکواندو کاهش فشار خون
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha