سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

ضربه نهایی: ضربه فشار ابزاری سریع و قدرتمند در تکواندو

ضربه نهایی: ضربه فشار ابزاری سریع و قدرتمند در تکواندو
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۹/۲۵ بازدید کنندگان:۸۲۸ نویسنده:سامان موسوی

از آنجا که کیفیت رقابت ها و تکنیک ها در تکواندو همچنان رو به بهبود است، ضربه فشار به عنوان یکی از قوی ترین سلاح های مورد استفاده توسط ورزشکاران هنرهای رزمی در حال ظهور است.

"یون هوان پارک" که سرمربیگری تیم ایالات متحده در المپیک 1988 را بر عهده داشت در این مورد می گوید که این روش برای هر کسی کار می کند. اگر ضربات فشار به درستی و به موقع زده شوند می توانند یک مانور ویرانگر باشند. همچنین ضربات فشار به شما اجازه می دهند که با استفاده از پای خود حداکثر توان خود را در ضربات وارد کنید. در نتیجه "پارک" می گوید: رزمی کاران در حال توسعه راه های ابتکاری برای به کار گیری این روش قدرتمند هستند.

 

ضربات پا

 

یون هوان پارک می گوید: ضربه فشار، ترکیبی از نیروی پرتاب همراه با ضربه محکم و ناگهانی می باشد. اگر این ضربه در زمان مناسب زده شود می توانید نیروی حمله حریف خود را مقدار زیادی از قدرت بدنی خود ترکیب کنید. اینکار منجر به ایجاد یک ضربه قدرتمند می شود، اما باید آن را از طریق عمل تصفیه انجام داد.

برای پرتاب یک ضربه فشار در تکواندو، زانوی پای عقب خود را تا قفسه سینه خود بلند کنید. کف پای خود را به جلو برده و محکم پرتاب کنید. سعی کنید ضربه را به قفسه سینه یا صورت حریف خود وارد کنید. در حالت ایده آل شما باید با پاشنه پای خود ضربه بزنید، اما اگر فاصله شما زیاد است قسمت جلوی پای شما کافی است.

"پارک" تمریناتی را برای توسعه این روش و زمان آن ارائه داده است. یکی از آنها شامل تربیع کردن با حریف در پوشش بسته می باشد (سینه های شما رو مخالف هم باشند). شما باید برای زدن ضربه فشار خود آن را مانند یک تبر به طرف حریف خود پرتاب کنید. اگر ضربه شما به درستی و در زمان مناسب زده شود، او بر روی پشت خود خواهد افتاد.

 

ضربات نهایی

 

یون هوان پارک می گوید: اگر شما صبر کنید تا ضربه تبر خود را در بالاترین نقطه بزنید ممکن است که برای ضد حمله خیلی دیر باشد. همزمان که  او حرکت خود را آغاز می کند شما نیز باید آن را شروع کنید. صبر نکنید، بخصوص زمانیکه صورت شما در معرض ضربه قرار دارد.

او روش دیگری را برای نشان دادن اینکه چگونه با استفاده از یک ضربه فشار حمله حریف را دفع کنید ارائه داده است. او می گوید: هنگامیکه حریف شما در مقداری با شما فاصله دارد، یک ضربه فشار محوری، درست به منطقه بالای کمر او وارد کنید. اگر این حرکت درست انجام شود، قبل از اینکه او بتواند ضربه خود را به شما وارد کنید، شما ضربه خود را زده اید. "پارک" به شاگردان خود توصیه می کند که در این حالت یک ضربه دورانی انجام دهید.

"یوهان پارک" در ادامه می گوید که برای دفع یک ضربه برگشت، ضربات فشار به خوبی کار می کنند، بخصوص زمانیکه پای شما جلو باشد. برای زدن ضربات محوری لازم نیست که قدرت زیادی مصرف کنید. اگر پای خود را بلند کرده و نگه دارید، عملا می توانید بدون اینکه از قدرت زیادی استفاده کنید، ضربه ای را به کمر حریف وارد کنید. اینکار باعث صرفه جویی و مانع از اتلاف نیروی شما می شود.

 

ضربه در هنرهای رزمی

 

"پارک" دوباره تاکید می کند که ضربات فشار را باید همزمان با ضربه مهاجم انجام دهید، یعنی زمانیکه مهاجم پای خود را بالا آورد که به شما ضربه بزند، شما سریع بتوانید با استفاده از ضربه فشار آن را دفع کنید. او می گوید: اگر ضربه خود را وقتی که او شروع به ضربه زدن کرد بزنید، پای شما باید در موقعیتی باشد که بتوانید ضربه برگشت را قطع کنید. ضربه شما باید به گونه ای باشد که وقتی آن را به حریف می زنید او بر روی باسن خود  به زمین بیافتد.

"پارک" در ادامه می گوید: اگر شما ضربه فشار خود را با قسمت پایین ساق پای خود همراه با قدرت زیاد بزنید به احتمال زیاد حریف تان تعادل خود را از دست می دهد. همانطور که پس از برخورد ضربه شما به عقب می رود می توانید با استفاده از پای دیگر خود سریعا یک ضربه دیگر به او وارد کنید. کلید انجام یک ضربه فشار موثر، در بالا بردن رو به جلوی پای خود و انجام یک حرکت پیستون مانند می باشد.

" یون هوان پارک "  ادعا می کند که ضربات فشارمی توانند برای طرف مقابل ویران کننده باشند. او می گوید یکی از بهترین زمان ها برای زدن چنین ضرباتی موقعی می باشد که حریف تان در می خواهد گارد خود را عوض کند(پای عقب و جلو خود را با هم عوض کند). فاصله و زمانبندی برای زدن چنین ضرباتی بسیار مهم و تعیین کننده است. هنگامیکه پای شما زمین را لمس می کند، اغلب مردم بدن خود را 270 درجه می چرخانند، اینکار تا حدودی بالا تنه شما را در معرض خطر قرار می دهد، به همین دلیل پس از زدن ضربه فشار با عقب پا، اجازه دهید بدن تان شل شود.

بعد از برخورد ضربات سنگین فشار، کار شما راحت تر می شود، زیرا حرف تان به عقب هل داده می شود. از آنجا که شما حین زدن ضربه فشار طرف خود را عوض می کنید، مطمئن شوید که گارد خود را به خوبی تعویض کرده اید. در غیر اینصورت سر شما در معرض حمله قرار می گیرد. این تمرینات به شما کمک می کنند که ضربه رو به جلو خود را حس کرده و درک بهتری از زمان و فاصله داشته باشید.

 

ضربه در مسابقات رزمی

 

هنگامیکه ضربات فشار خود را تمرین می کنید، حرکات پا را فراموش نکنید. "پارک" می گوید: اگر شما به خوبی پا زدن را انجام دهید اما قادر نباشید به حریف خود برسید، ضربه فشار شما تنها ارزش زیبایی شناسی دارد. یادگیری زدن چنین ضرباتی مدت زمانی طول می کشد و نیازمند اختصاص زمان زیادی برای تمرین می باشد. برای یادگیری ترکیب پله و لگد زدن، زمان بیشتری مورد نیاز است. به همین دلیل "پارک" به شاگردان خود توصیه می کند که بلافاصله پس از بهبود درک از اصول اولیه هر دو مهارت آن را به صورت گام به گام انجام دهند.

"پارک" می گوید: سعی کنید سریع تر از حریف خود عمل کنید. به این ترتیب شما قادر خواهید بود ضربه فشار خود را قبل از اینکه به شما ضربه ای وارد کند بزنید. ضربه فشار ترکیبی از سرعت و قدرت می باشد. این ضربات کندتر از ضربات دورانی بوده اما قوی تر هستند. قدرت آنها از ضربات جانبی کمتر بوده اما سریع تر از آنها هستند. این کار به قدرت زیادی نیاز ندارد. "پارک" پیش بینی می کند  که در سال های آینده این روش پیچیده تر نیز خواهد شد.

برچسب ها: انواع ضربات در هنرهای رزمی تکواندو ضربات پا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha