سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نکاتی درباره داوری مسابقات کاراته

نکاتی درباره داوری مسابقات کاراته
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۱/۲۴ بازدید کنندگان:۴۰۹۴ نویسنده:سامان موسوی


در این مقاله قصد داریم نگاهی به داوری در مسابقات رسمی کاراته بپردازیم. شاید از نظر بیشتر شما که یک رزمی کار هستید خواندن این مقاله بی مورد باشد، اما دانستن این نکات برای شما بسیار ضروری است.


داوری در کاتا

-    افرادی هستند که در هنگام انجام دادن کاتا و برای اینکه اجرای نمایش شان را طولانی تر کنند بین ترکیب های مختلف کاتا مکث های زیادی انجام می دهند، بعضی اوقات این مکث ها بسیار طولانی بوده و به 5 تا 6 ثانیه می رد که باعث می شود کاتا از جریان طبیعی خود خارج شود. داوران باید برای این دسته از شرکت کنندگان نمره منفی در نظر بگیرند.

-    در صورتی که رزمی کاران در زمان انجام بونکای به همدیگر آسیب بزنند داوران باید برای آن تیم نمره منفی در نظر بگیرند. هر چند که این در کتابچه قوانین وجود نداشته و اشاره ای به آن نشده ولی باید در نظر گرفته شود.


داوری در کمیته

-    در شرایطی که مبارزان به هم گره خورده اند و برای خارج شدن از این موقعیت همدیگر را هل می دهند تا در وضعیت بهتری قرار بگیرند، بعضی از داوران به این کار حساسیت نشان می دهند و آن را خطای دسته 2 در نظر می گیرند. داوران باید در نظر داشته باشند که این کار بطور استثنا در این وضعیت خطا حساب نمی شود.

-    رزمی کاری شخص روبروی خود را گرفته و پس از 2 ثانیه او را به زمین می زند و پیش از اینکه بتواند امتیازی از او بگیرد داور مسابقه را متوقف میکند، چراکه نتوانسته بر اساس قانون 2 ثانیه از حریفش امتیاز بگیرد. این طرز فکر کاملا غلط است و می توان گفت که عده زیادی از قانون 2 ثانیه برداشت غلطی دارند. داور مسابقه از هنگامی که رزمی کار سعی می کند که حریفش را به زمین بیاندازد 2 ثانیه را محاسبه می کند و هنگامیکه حریف به زمین خورد و رزمی کار سعی می کند که از او امتیاز بگیرد 2 ثانیه دیگر محاسبه خواهد شد (یعنی در مجموع 4 ثانیه) تا فرصت کسب امتیاز را داشته باشد.


-    بارها مشاهده شده است که رزمی کار آکا در زمان سقوط حریف را می گیرد و با هم به زمین می افتند. داوران نیز پس از اینکه امتیاز را اعلام کردند بلا فاصله برای آکا به دلیل گرفتن حریف در هنگام سقوط خطای دسته 2 اعلام می کنند. این هم برداشت نادرستی از قوانین می باشد. داوران باید وسواس خود را کنار بگذارند و این را در نظر داشته باشند که رزمی کار برای دوری از آسیب دیدگی این واکنش طبیعی را از خود نشان مید هد. پس نیازی به اعلام خطای گرفتن نیست مگر اینکه پس از افتادن هنوز حریفش را نگه داشته باشد، در آن صورت است که داوران باید خطای دسته 2 را اعلام کنند.

-    بعضی اوقات در هنگام انجام تکنیک هایی که منجر به آسیب رزمی کار می شود دیده شده است که داوران ابتدا به ضربه خطا تمرکز می کنند و داوران نیز بلافاصله پرچم آکا (برای مثال) را به نشانه خطا بالا می آورند در حالیکه احتمال موبوبی بودن در این دسته از خطاها را باید در نظر داشته باشند.


-    متاسفانه هنوز نیز دیده می شود که عده ای از رزمی کاران در زمان دریافت ضربه ای که چندان هم قوی نیز به زمین می افتند و به گونه ای وانمود می کنند که ضربه ای بسیار قوی را دریافت کرده اند (تمارض می کنند). داوران باید در این شرایط بسیار هوشیار باشند و بر اساس قوانین موجود با شاکی برخورد کنند.

-    داوران باید قبل از هر چیزی از استاندارد بودن محافظ بدن و دیگر محافظ ها اطمینان داشته باشند.

 

برچسپ ها :
کاراته کاتا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha